60-lecie Orawskiego Parku Etnograficznego

Jubileusz 60 lat Orawskieskansengo Parku Etnograficznego to okazja do wspólnego świętowania dla wszystkich sympatyków i osób związanych przez lata z Muzeum. W trakcie uroczystości 11 września 2015 r. odbędzie się otwarcie wystawy jubileuszowej poświęconej historii Muzeum. Zaprezentowana zostanie prezentacja multimedialna pt. „Bijące serce Orawy”, a także wygłoszone będą wykłady:
prof. dr hab. Jan Święch, Muzea na wolnym powietrzu i ich rola w ochronie budownictwa wiejskiego w Polsce;
prof. dr hab. Ryszard Kantor,  Muzeum regionalne jako istotny element  ruchu społecznego – regionalizmu versus globalizacja kultury;
dr hab. Jerzy Roszkowski, Rola Muzeum Tatrzańskiego w tworzeniu i rozwoju Muzeum – Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej.
12 września w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce zaplanowana jest także konferencja naukowa pt. „Orawskie farbiarstwo i płóciennictwo”. Celem konferencji będzie przypomnienie bogatej, choć zapomnianej już tradycję orawskiego płóciennictwa, tkactwa i farbiarstwa. Referaty wygłoszą specjaliści (z Polski, z Węgier, z Słowacji) z dziedziny etnografii, językoznawstwa, historii sztuki i historii. Pierwsza część konferencji będzie poświęcona pamięci Urszuli Janickiej-Krzywdy, a wypełnią ją wspomnienia Piotra Krzywdy i Jadwigi Pilch o związkach Urszuli z Orawą.

Jarmark Ikon znów w Sanoku

jarmark_ikonW niedzielę 30 sierpnia 2015 r. Sanok zaprasza na uliczną imprezę plenerową adresowaną do turystów i mieszkańców regionu pod nazwą „Jarmark Ikon”. W czasie jarmarku zostaną zaprezentowane pracowanie pisania ikon z całego Podkarpacia, odbędzie się także wspólne pisanie ikony Archanioła Michała patrona Sanoka. Swój udział zapowiedzieli liczni artyści i rzemieślnicy z Sanoka i Bieszczadów oraz całego Podkarpacia, w tym: garncarze, kowale, koronkarze, wytwórcy przedmiotów z drewna i wikliny itd. Na jarmarku staną także stragany pszczelarzy i sprzedawców wyrobów z wosku, wytwórców regionalnych serów, producentów zdrowej żywności oraz osób serwujących tradycyjne potrawy i wypieki.

IV Festiwal Barok na Spiszu

barok_na_spiszuFundacja Kulturalny Szlak zaprasza na IV edycję Festiwalu Barok na Spiszu. Począwszy od 15 sierpnia w kościołach polskiego Spisza: Łapszach Wyżnych, Łapszach Niżnych, Jurgowie, Frydmanie, Kacwinie, Krempachach i Trybszu zabrzmią utwory Jana Sebastiana Bacha wykonywane przez znakomitych muzyków specjalizujących się w wykonawstwie muzyki dawnej. Każdy koncert zostanie poprzedzony wykładem o zabytkach Spisza, stylu barokowym, prezentowanej na koncercie muzyce, a także o instrumentarium.
A oto szczegółowy program festiwalu: Czytaj dalej

Nocne modlitwy w Łopience

lopienka_czuwanie_2015Kustosz Łopieńskiego Sanktuarium Zbyszek Kaszuba w imieniu swoim i Towarzystwa Karpackiego serdecznie zaprasza w piątek 14 sierpnia 2015 r. na  godzinę 19 do cerkwi w Łopience na stające się już powoli tradycją „Nocne czuwanie” w wigilię święta Wniebowzięcia NMP. W trakcie modlitewnego czuwania, które przewidywane jest do północy, odbędzie się m. in. wspólna modlitwa chrześcijan przed obrazem Matki Bożej Łopieńskiej, a także odśpiewane zostaną akatyst i nieszpory, odmówiony różaniec i Apel Jasnogórski.  Przewidziany jest udział zaproszonych kapłanów różnych religii i obrządków.

Studia o Wincentym Polu

obrazy_01W ostatnich dniach opuściło drukarnię imponujące działo liczące 690 stron formatu B5 zatytułowane „Obrazy natury i kultura. Studia o Wincentym Polu” pod redakcja Małgorzaty Łoboz (Wrocław 2015). Książka jest efektem projektu badawczego realizowanego w latach 2011-2015, sfinansowanego przez MNiSW. Wydawcą a zarazem jedynym dystrybutorem jest Agencja Wydawnicza a linea.
A oto spis treści tego dzieła:
Małgorzata Łoboz, Słowo wstępne;
I. Geografia i podróżopisarstwo
Małgorzata Łoboz, Europa Wincentego Pola;
Jacek Kolbuszewski, Tatry w twórczości literackiej Wincentego Pola;
Jacek Kolbuszewski, Pieniny Wincentego Pola;
Jan A. Choroszy, Huculszczyzna Wincentego Pola;
Antoni Jackowski, Wincenty Pół – prekursor geografii religii w Polsce; Czytaj dalej

Pochód zbójników i nie tylko

03_drzeworyt_Wladyslaw_Skoczylas_pochod_zbojnikowBlisko 200 prac Władysława Skoczylasa (1883-1934), malarza, grafika, rzeźbiarza, pedagoga, uważanego za twórcę polskiej szkoły drzeworytu można zobaczyć w Galerii Salon Akademii przy Krakowskim Przedmieściu 5 (wejście od ul. Traugutta) w Warszawie. Władysław Skoczylas nie miał w Warszawie wystawy od ponad dwudziestu lat. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie spłaca wystawą i monograficznym katalogiem dług wobec swojego byłego profesora, twórcy katedry grafiki w latach 20. XX w. Wystawa jest pomyślana jako przekrojowy przegląd wszystkich dziedzin twórczości, jakimi zajmował się Skoczylas. 02_Huculka_W_Skoczylas_akwarela_1930Pokazuje malarstwo olejne i akwarelowe, grafikę we wszystkich technikach, tkaninę, rysunki, grafikę użytkową, projekty polichromii, a także dokumenty i elementy warsztatu graficznego, takie jak klocki drzeworytnicze i płyty metalowe, narzędzia, szkicowniki itp. Ekspozycji towarzyszy animowany film prezentujący sylwetkę artysty. Na wystawie warto zwrócić uwagę na drzeworyty zamieszczone w „Tece zbójnickiej” z 1920 r. i w „Tece podhalańskiej” z 1921/1922 r. Koniecznie też trzeba obejrzeć Pietę wykonaną w technice tkackiej, inspirowaną ludowym malarstwem na szkle. Przedstawienie Matki Boskiej trzymającej na kolanach martwego Jezusa Chrystusa jest piękne i poruszające. Ekspozycja została zorganizowana przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, Galerię Salon Akademii oraz Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Narodowe w Warszawie. Wystawa czynna będzie do 14 sierpnia 2015 r. (wt.-pt. 12-18, sob. 11-15).

Hucuły – konie Karpat Wschodnich

huculy_GrudyszMuzeum Podkarpackie w Krośnie zaprasza od lipca do października 2015 r. na wystawę fotograficzną Łukasza Grudysza pt. „Hucuły – konie Karpat Wschodnich”. Przedstawione na ekspozycji czarno-białe i kolorowe wielkoformatowe fotografie koni huculskich i krajobrazów górskich wykonane zostały w trakcie licznych wyjazdów autora na Huculszczyznę oraz w Beskid Niski i Bieszczady. Uzupełnieniem wystawy jest zbiór huculskich zabytków etnograficznych: siodeł huculskich – tarnic, mosiężnych, bogato zdobionych strzemion i popręg, a także pasa huculskiego – czeresu i broni.

Karpaty pełne czarów

karpaty_czarowW połowie lipca do rąk czytelników trafi książka pt. „Karpaty pełne czarów. O wierzeniach, medycynie i magii ludowej Karpat polskich”. Jest to praca zbiorowa pod red. Katarzyny Ceklarz i Roberta Kowalskiego wydana jako tom II „Prac Komisji Kultury” Nowotarskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Publikacja, która jest pokłosiem  Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „O wierzeniach, medycynie i magii ludowej Karpat polskich” z 1913 r., będzie miała swoją premierę podczas święta łemkowskiego „Od Rusal do Jana 2015”, 26 lipca 2015 r. w Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej.

A oto jej zawartość:
I. Wierzenia dziadów i pradziadów
Elżbieta Łukuś, Owiane tajemnicą, pełne grozy miejsca w opowieściach ludu spiskiego; Czytaj dalej

Od Rusal do Jana 2015

rusalMuzealne Święto Kultury i Tradycji Łemkowskich „Od Rusal do Jana” odbędzie się w dniach 25-26 lipca 2015 r. jak zwykle na terenie Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej. W programie przewidziane są m. in.: występy zespołów folklorystycznych, zwiedzanie muzeum, projekcje filmów, pokazy i wystawy zdjęć, promocja książki „Karpaty pełne czarów. O wierzeniach, medycynie  i  magii ludowej Karpat polskich”, pokazy rękodzieła i rzemiosła, konkursy. Oficjalne otwarcie w niedzielę o godz. 13, ale początek już w sobotę o godz. 17. Serdecznie zapraszamy. Więcej informacji na www.zyndranowa.org

Pieniny na starej pocztówce

pieniny_okladkaNakładem Oficyny Artystycznej Astraia ukazał się album pod trochę przydługim tytułem „Pieniny na starej pocztówce. Dawne widoki Pienin,  Czorsztyna, Niedzicy, przełomu Dunajca, Czerwonego Klasztoru, Trzech Koron, Góry Zamkowej, Szczawnicy, Homoli, Krościenka wraz z dawnym opisem przyrodniczym i kulturowym” w opracowaniu Rafała Monity i Katarzyny Wiwer. Album zawiera ponad 150 pocztówek z XIX i XX w. autorstwa m. in. Awita Szuberta i Mariana Trzebińskiego. Podzielony jest na dziesięć rozdziałów opisujących kolejne fragmenty Ziemi Pienińskiej. Ilustracjom towarzyszą teksty z epoki.