Urszula Janicka-Krzywda – etnograf spod Babiej Góry

spotkania_ujkLutowe Spotkania Karpackie – z Babią Górą w tle – będą miały wyjątkowy charakter, poświęcimy je bowiem pamięci Urszuli Janickiej-Krzywdy, osobie która kochała i rozumiała góry jak mało kto. Urszula była etnografem, badaczką kultury ludowej Karpat, folklorystką, a także członkinią Towarzystwa Karpackiego. Była też autorką niezliczonej ilości książek i artykułów poświęconych kulturze karpackich górali. Szczególnie karpackie zbójnictwo, zwyczaje i obrzędy pasterskie, góralskie czary i wierzenia nie miały dla niej żadnych tajemnic. Specjalnym gościem Spotkań będzie mąż Urszuli, Piotr Krzywda autor wielu karpackich przewodników, także członek Towarzystwa Karpackiego.
W programie przewidujemy m. in.:ula_01a
– Przypomnienie postaci Urszuli Janickiej-Krzywdy;
– Fragmenty wywiadu Urszuli Janickiej-Krzywdy „Jestem etnografem”;
– Wiersze Urszuli Janickiej-Krzywdy;
– Film dokumentalny „Babiogórcy Urszuli Janickiej-Krzywdy”;
– Relacja o początkach zespołu Juzyna;
– oraz opowieść o regionie babiogórskim jako najbliższym sercu polu aktywności etnograficznej Urszuli Janickiej-Krzywdy.
Zapraszamy serdecznie w piątek 19 lutego 2016 r. o godz. 18 do Muzeum Ziemi PAN, w Warszawie przy al. Na Skarpie 27. Czytaj dalej

Matka Boża Zbójnicka w Beskidzkim Sanktuarium (Płaj 8)

Urszula Janicka-Krzywda

MB_InwaldzkaNa obrzeżu Beskidu Małego, na pograniczu Pogórza Śląskiego, nad potokiem Stawki — dopływem Wieprzówki wpadającej do Skawy, przy szosie E 7, u stóp pasemka Wapiennicy (531 m npm.) i Ostrego Wierchu (562 m npm.) leży niewielka wieś Inwałd. Położona jest na obszarze województwa bielsko-bialskiego, zaś w administracji kościelnej należy do dekanatu Andrychów diecezji bielsko-żywieckiej.
Osada Inwałd wzmiankowana jest po raz pierwszy w dokumentach w 1318 r. Była wtedy własnością dworzanina królewskiego, Jakusza Ligęzy. W rękach rodu Ligęzów pozostawała do połowy XV w. W następnych stuleciach przechodziła we władanie kolejnych właścicieli.
Parafia w Inwałdzie istniała już w początkach XIV stulecia. Pierwszy drewniany kościół wzniesiono tu w latach 1325-27. Fundatorem jego był ówczesny dziedzic Inwałdu — wspomniany już Jakusz Ligęza. Świątynia została przebudowana w pierwszej połowie XVI w., a następnie powiększona. W latach 1747-50 powstał nowy, murowany kościół fundacji kolejnego dziedzica Inwałdu, kasztelana wojnickiego Franciszka de Schwarzenberg-Czarnego. W 1885 r. świątynia spłonęła, została jednak wkrótce odrestaurowana, głównie z funduszy ówczesnego proboszcza, kolatora Inwałdu hr. Feliksa Romera i parafian. Czytaj dalej

Po łopieńskiej kolędzie

koledowanie_2016_01Tym razem nie było nieprzewidzianych sytuacji. Słoneczny poranek napawał optymizmem, a resztki śniegu dawały zimową oprawę. W Łopience śniegu było trochę więcej, ale więcej było także lodu na drodze i ścieżkach przed cerkwią. Trzeba było posypać ścieżki piaskiem, co nie było proste, bo piasek zamarzł. Przed dziesiątą było już w cerkwi kilka osób. Agnieszka zabrała się do aranżacji szopki i dekorowania ołtarza, a Dorotka do przygotowania kącika herbacianego. Specjalnie na kolędowanie została przywieziona ikona Bożego Narodzenia, ale także termosy z wrzątkiem i ciasteczka.
Czytaj dalej

Wykład o galicyjskich uzdrowiskach

uzdrowiska_krynicaSanocki Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego i Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku serdecznie zapraszają na wykład dr. hab. Roberta Lipelta zatytułowany „Zdrojowiska i uzdrowiska w Galicji”, który odbędzie się w poniedziałek, 8 lutego 2016 r. o godz. 17 w Galerii „20” ul. Lenartowicza 2.

Opowieści o Polakach nad Czeremoszem

czeremosz_w_Szybenem2Koło Przewodników Turystycznych przy Oddziale PTTK w Krośnie serdecznie zaprasza na prelekcję członka Towarzystwa Karpackiego dr. Leszka Rymarowicza pt. Opowieści o Polakach nad Czarnym i Białym Czeremoszem. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 1 lutego o godz. 17 w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie przy ul. Blich 2. Wstęp wolny

Tatrzańskie heliograwiury i Prawda Starowieku

zz_tatryzz_vincW Katalogu aukcyjnym nr 116 krakowskiego Antykwariatu „Rara Avis” pod nr 1313 jest oferowana teka pt. „Tatry” zawierająca zbiór 48 heliograwiur (form. 26×33,8 cm) przedstawiających widoki tatrzańskie, pienińskie i in. z lat 1892-1901, wydane nakładem Towarzystwa Tatrzańskiego, a odbijane w firmie Paulussena w Wiedniu. Ukazywały się one jako dodatki do „Pamiętnika Tow. Tatrzańskiego”.
W tym samym katalogu pod nr. 1315 odnajdziemy wydanie z 1936 roku „Na wysokiej połoninie. Obrazy, dumy i gawędy z Wierchowiny Huculskiej. [Cz.1]: zz_pieninyPrawda starowieku”, Stanisława Vincenza z piękną grafiką Edmunda Bartłomiejczyka na obwolucie.
Aukcja odbędzie się 20 lutego 2016 r. w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie przy ul. Mesielsa 17.

Sytuacja Polaków na Bukowinie Karpackiej i Ukrainie pd.-wsch.

Helena_KrasowskaW imieniu Muzeum Niepodległości zapraszamy serdecznie na wykład prof. dr hab. Heleny Krasowskiej (Instytut Slawistyki PAN) zatytułowany Polacy na Ukrainie, w trakcie którego zostanie zaprezentowana bibliofilska publikacja niskonakładowa pt. Sytuacja Polaków na Ukrainie w związku z konfliktem zbrojnym na przykładzie Bukowiny Karpackiej i Ukrainy południowo-wschodniej. Wykład odbędzie się w środę 27 stycznia 2016 r. o godz. 12 w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej przy ul. Skazańców 25

Sztuki piękne pod Tatrami

sztuki_piekneMuzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Tatrzańskie oraz Tatrzański Park Narodowy zapraszają na premierę albumu pt. „Sztuki piękne pod Tatrami” i rozmowę z jego autorką Teresą Jabłońską, historykiem sztuki i długoletnią dyrektorką Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem oraz redaktorem Zbigniewem Ładyginem. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Muzeum Narodowego w Warszawie (al. Jerozolimskie 3) w piątek, 22 stycznia 2016 r. o godz. 18, a poprowadzi je prof. Dorota Folga-Januszewska. Album, który ukazał się w połowie grudnia zeszłego roku prezentuje szeroki przekrój działań artystycznych z obszaru Tatr od końca XVIII w. do dwudziestolecia międzywojennego i zawiera ponad 300 najwyższej jakości reprodukcji. To pierwsza tak obszerna publikacja ukazująca artystyczno-intelektualny fenomen Tatr i Zakopanego, a jego wydawcą jest Tatrzański Park Narodowy. Książka jest niezwykle piękna i cenna, ma jednak pewien zasadniczy mankament, waży 5 kg!

Na kolędę do Łopienki

01_lopienkaKolen_2016xTowarzystwo Karpackie po raz kolejny (to nowa, dobra tradycja) zaprasza do cerkwi w Łopience na noworoczne kolędowanie, które będzie się działo w sobotę  30 stycznia 2016 roku. Rozpoczynamy o godzinie 10 i będziemy śpiewać dopóki tchu w piersiach wystarczy. Mamy nadzieję, że tym razem śniegi nie przeszkodzą chętnym w dotarciu do cerkwi, a zresztą cóż to dla nas śniegi? Zapraszamy wszystkich do wspólnego śpiewania kolęd polskich i ukraińskich, kto ma, nich zabierze ze sobą instrumenty. Przewidziana jest gorąca herbata i coś słodkiego ku pokrzepieniu ciała. Zimowa Łopienka na nas czeka!

Huculszczyzna 2015 – wystawa retrospektywna

Huculszczyzna_2015Serdecznie zapraszamy na wystawę retrospektywną po XVII Wyprawie Studentów Architektury Politechniki Łódzkiej w Karpaty Wschodnie „Huculszczyzna 2015”, na której zaprezentowane zostaną na ponad 60 planszach efekty prac terenowych i galeria niezwykłych fotografii. Tym razem przeprowadzono pomiary inwentaryzacyjne siedmiu drewnianych cerkwi typu huculskiego na Pokuciu: Gwoździec, Piadyki, Śniatyn, Tuława, Uście nad Prutem, Widynów i Załucze nad Czeremoszem. Łącznie od początku trwania wypraw, czyli od 20 lat, zmierzonych i narysowanych zostało ponad 120 cerkwi typu huculskiego, co pozwala prowadzić badania porównawcze i przygotowywać monografię. Po zakończonych pomiarach – jak zwykle – uczestnicy spędzili kilka dni w górach Huculszczyzny. Zdobyli szczyt Popa Iwana w Czarnohorze (2028 m n.p.m.), oraz odwiedzili Iwana Droniaka w Jabłonicy nad Białym Czeremoszem, twórcę i opiekuna wspaniałego muzeum huculskiego.
W czwartek, 21 stycznia 2016 r. o godz. 18 w holu Instytutu Architektury i Urbanistyki PŁ przy al. Politechniki 6 odbędzie się wernisaż wystawy, która będzie czynna codziennie do 11 marca 2016 r. w godz. 8-21. Wstęp wolny. Ekspozycji towarzyszyć będzie okolicznościowa publikacja.