Wschodniokarpacki wieczór z Grzegorzem Rąkowskim

spotkania_rak2Na najbliższych Spotkaniach Karpackich będziemy ponownie gościć dr Grzegorza Rąkowskiego, tym razem żeby posłuchać opowieści o przewodniku krajoznawczo-historycznego jego autorstwa pt. Ukraińskie Karpaty i Podkarpacie. Część wschodnia, który ukazał się w ubiegłym roku za sprawą Oficyny Wydawniczej „Rewasz”. Jak wszystkie dotychczasowe przewodniki tego autora (a napisał ich już kilkadziesiąt), tak i ten jest właściwie wyczerpującą monografią (ponad 580 stron!) opisywanego fragmentu ukraińskich Karpat. big_ukar2
Obejmuje on swym zasięgiem południową część obecnego obwodu iwanofrankowskiego (czyt. woj. stanisławowskiego) na południe od Dniestru i na wschód od linii kolejowej Stryj – Ławoczne, zatem na wschód od dolin Oporu, Stryja i Świcy. Na  wschodzie granica opisanego terytorium sięga po dolinę Białego Czeremoszu. W przewodniku opisano okolice Bolechowa i Doliny, Kałusza, Stanisławowa, Nadwórnej, Kołomyi, Śniatynia, Horodenki, Jaremcza, Worochty, Żabiego, Kosowa i Kut oraz grupy górskie Gorganów, Czarnohory oraz Połonin Czywczyńskich i Hryniawskich. Warto przypomnieć, że książka jest piątą częścią wielotomowego cyklu przewodników autorstwa dr Grzegorza Rąkowskiego, Czytaj dalej

Inauguracja jubileuszu TK na Cyrli

cyrlaNa Cyrhli koło Zakopanego w dniach 6-8 marca 2015 r. odbyło się inaugurujące jubileusz 25-lecia Towarzystwa Karpackiego spotkanie jego członków. W programie m. in. zaprezentowano następujące prelekcje multimedialne:
Tadeusz M. Trajdos, Poznawanie Karpat według Trajdosa;
Jan Skłodowski, Zakopane i Tatry mojego pokolenia;
Aleksander Dymek i Stanisław Figiel, Podróże karpackie;
Tomasz Smoliński, Różne wydarzenia z ćwierćwiecza Towarzystwa Karpackiego;
Aleksander Dymek, Uroczystość z okazji 100-lecia walk Legionów Polskich w Berbesti oraz obrazki z targu w Negreni. Odbyły się też wycieczki piesze po terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, spacer po starym Zakopanem pod wodzą Tadeusza Trajdosa, spotkanie w „Kolibie” (filii Muzeum Tatrzańskiego)  na wystawie pt. Litewskim szlakiem Witkiewiczów rozpoczynającej Rok Witkiewiczów w Zakopanem,  po której oprowadzał jej autor Jan Skłodowski. Na 25-lecie Towarzystwa uczestnicy otrzymali jubileuszową edycję mapy Tatr przygotowaną przez naszego kolegę Piotra Kamińskiego.

Wilk, ryś i niedźwiedź w Muzeum Podkarpackim

02_rysMuzeum Podkarpackie w Krośnie zaprasza na Spotkanie Muzealne z Zenonem Wojtasem i Pawłem Czajkowiczem zatytułowane Wilk, rys i niedźwiedź – drapieżniki Beskidzkie, które odbędzie się w czwartek 26 marca 2015 r., o godz. 17 w Pałacu Biskupim przy ul. Piłsudskiego 16. Spotkanie towarzyszy prezentowanej w Muzeum Podkarpackim wystawie „Przyroda Magurskiego Parku Narodowego”.MPN
Na spotkaniu zaprezentowane zostaną filmy 01_wilkzarejestrowane podczas tropienia i obserwacji niedźwiedzi, wilków, rysi i żbików na pograniczu polsko-słowackim w Beskidzie Niskim. Autorzy prelekcji, na co dzień pracownicy Magurskiego Parku Narodowego, przybliżą naturalne interakcje w świecie drapieżników na obszarze Beskidu Niskiego na podstawie własnych badań. Zaprezentowany zostanie również projekt: ,,Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej – korytarze migracyjne” realizowany przez Magurski Park Narodowy w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Jego celem jest ochrona ostoi fauny puszczańskiej poprzez wskazanie korytarzy ekologicznych gwarantujących zachowanie spójności środowiska dla populacji zwierząt. Zadanie to będzie realizowane w oparciu o szeroko zakrojone badania nad przemieszczaniem się dużych drapieżników i ssaków roślinożernych.

Do zdobycia oryginalne meldunki gen. Hallera

walki_II_bryg_GrotowskiNa IV Aukcji Internetowej Książek i Grafiki organizowanej 14 marca 2015 r. przez warszawski antykwariat „Lamus” na portalu www.secretera.pl można licytować kilka ciekawych pozycji karpackich jak np. książkę Żelisława Grotowskiego, Walki II-giej Brygady Legionów, Piotrków 1916 (poz. kat. 419) czy przewodnik Igora Czajkowskiego, Beskid Wschodni. Szlaki turystyczne w dorzeczach Prutu i Czarnej Bystrzycy, Stanisławów – Jaremcze (poz. kat. 573) i wiele innych. Rewelacją aukcji są oryginalne meldunki pisane z pola walki ręką majora Józefa Hallera z jego autografem, datowane Rafajłowa 6 II 1915 r. (poz. kat. 39) a kierowane do c. i k. Komendy Legionów Polskich w Königsfeld. Tu wprawdzie organizatorzy aukcji popełnili błąd opisując Königsfeld jako Korolewo – otóż to nie o tę miejscowość w meldunku chodzi. Meldunek był kierowany do Königsfeld (węg. Királymezo) dziś Ust Czorna, a nie do Königsfeld (węg. Királyháza) dziś Korolewo. Pomylić się łatwo, tym bardziej, że obydwie miejscowości zapisały się w dziejach Legionu Polskiego, ale różnica jest istotna. Tak, czy inaczej jest to wyjątkowa okazja zdobycia oryginalnego dokumentu z kampanii wschodnikarpackiej Legionów Polskich. Cena wywoławcza 500 zł.

Człowiek roku 2014 na Huculszczyźnie

zelenczukMiło nam poinformować, iż laureatami plebiscytu na „Człowieka Roku 2014”,  przeprowadzonego za pośrednictwem lokalnych  mediów  w Żabiem (Werchowynie), zostali:
– w kategorii „oświata”  Iwan Zełenczuk (Іван Зеленчук), naukowiec Filii Huculszczyzna  Narodowego Naukowo-Badawczego Instytutu Ukrainoznawstwa, działacz Towarzystwa Huculszczyzna. Pan Iwan jest jedną z najbardziej znanych postaci działających na niwie  badań  tradycji i kultury huculskiej, autorem publikacji i książek o tej tematyce i animatorem wielu wydarzeń kulturalnych na Huculszczyźnie.  rybarukTowarzystwo Karpackie ma zaszczyt publikować artykuły jego autorstwa na łamach „Płaju”.
– w kategorii „duchowość” o. Iwan Rybaruk (Іван Рибарук), paroch cerkwi pw. Narodzenia Bogarodzicy w Krzyworówni,  wielokrotnie uczestniczący w wydarzeniach organizowanych na Huculszczyźnie przez Towarzystwo Karpackie i zawsze życzliwie przyjmujący turystów z Polski odwiedzających „ukraińskie Ateny”, działacz społeczny, autor audycji religijnych w lokalnych mediach.
Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy wielu dalszych sukcesów w pracy na rzecz Huculszczyzny. (Leszek Rymarowicz)

Stanisław Vincenz – Dialog o losie i duszy

cypriani_vincenz2Wystawa „Dialog o losie i duszy. Stanisław Vincenz (1888-1971)”, która miała swoją premierę w październiku zeszłego roku we Wrocławiu, wyruszyła w podróż po Polsce. Obecnie prezentowana jest na III piętrze Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego (pl. Kopernika 11), a od 28 lutego gościć będzie w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Jej scenariusz przygotował dr Jan Andrzej Choroszy (autor m.in. monografii „Huculszczyzna w literaturze polskiej”), a oparł go o dokumenty i materiały ikonograficzne z archiwów rodzinnych Vincenzów i Marbachów, ze spuścizny Lidia Ciprianiego oraz zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Polskiego w Rapperswilu, Stowarzyszenia Instytut Literacki „Kultura” w Le Mesnil-le-Roi i Biblioteki Polskiej w Londynie.

Karpaty Serbskie – gdzie ich szukać?

spot_karp_serbDarek_CzerniakZapraszamy serdecznie na kolejne Spotkanie Karpackie, na którym tym razem będziemy gościć jednego z najlepszych znawców Karpat Rumuńskich Darka „Dzidę” Czerniaka, członka Towarzystwa Karpackiego i AKT „Watra” z Gliwic. Darek przedstawi nam ilustrowaną slajdami prelekcję zatytułowaną „Karpaty Serbskie – gdzie ich szukać? Obszar, granice, podziały na grupy i pasma”. To wyjątkowa okazja, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o bardzo mało znanych górach po południowej stronie Dunaju, które jak się okazuje nie tylko geologicznie, ale i pod wieloma innymi względami są częścią Karpat. Niecierpliwych informujemy, że „o Karpatach Serbskich słów kilka” można przeczytać tu. Spotykamy się jak zwykle w piątek, 20 lutego o godz. 18 w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie przy al. Na Skarpie 27. Czytaj dalej

Jak to w tym roku z kolędowaniem było

koledowanie_15_01Jeszcze w piątek wieczorem nic nie wskazywało na to, że z planowany na sobotę kolędowaniem w Łopience może być jakiś kłopot. Odpowiednio wcześnie zostały umieszczone informacje na stronach internetowych Towarzystwa Karpackiego i informacji turystycznej (GCKiE) w Cisnej, księża z okolicznych parafii poinformowali podczas niedzielnych mszy o kolędowaniu, zapowiedzieli się księża greckokatoliccy, a my, pełni entuzjazmu, dotarliśmy, ze specjalnie przygotowanymi śpiewnikami, późno w nocy do Zagórza. W sobotę rano dołączyła do nas Agnieszka i pojechaliśmy w stronę Łopienki. Nie zraziło nas to, że świat stał się nagle cały biały i że cały czas sypie śnieg, przecież jeżdżą pługi i piaskarki, więc nie ma się co martwić. Czytaj dalej

Limba w Tatrach

limba_wyczolkowskiDom Aukcyjny Desa Unicum w Warszawie w ramach „Aukcji Prac na Papierze” 19 lutego 2015 r. oferuje akwarelę Leona Wyczółkowskiego (1852-1936) „Limba w Tatrach”, datowaną na 1920 r. Gibinski_cerkiewkaCena wywoławcza jedyne 14 000 zł. Kupić, nie kupić, popatrzeć warto. Na aukcji jest także kilka „Nikiforów” oraz akwarela Stanisława Gibińskiego (żołnierza II pułku piechoty Legionów Polskich, uczestnika kampanii wschodniokarpackiej)
pt. „Pejzaż zimowy z cerkiewką”.

Uroczystości w Kirlibabie

a_kilibaba_01W sobotę 7 lutego 2015 r. w Kirlibabie (Cârlibaba) na Bukowinie odbyła się uroczystość upamiętniająca 100-lecie bitwy Legionu Polskiego z wojskami rosyjskimi w dniach 19-23 stycznia 1915 r. W zwycięskiej bitwie zginęło 12 legionistów z 2 Pułku Legionów Polskich, którzy zostali pochowani w pobliżu miejscowego kościoła katolickiego. W 1932 r. powstał w tym miejscu pomnik, odrestaurowany w 2007 r. z inicjatywy Towarzystwa Karpackiego z funduszy Senatu RP. W uroczystości uczestniczył Ambasador M. Szczygieł i attaché obrony płk. T. Domański, obecni byli także przedstawiciele władz województwa Suceava, kierownictwo Związku Polaków w Rumunii oraz miejscowa ludność. Asystę wojskową zapewniła rumuńska kompania honorowa z 81 Brygady Zmechanizowanej z Bistricy.