Pochód zbójników i nie tylko

03_drzeworyt_Wladyslaw_Skoczylas_pochod_zbojnikowBlisko 200 prac Władysława Skoczylasa (1883-1934), malarza, grafika, rzeźbiarza, pedagoga, uważanego za twórcę polskiej szkoły drzeworytu można zobaczyć w Galerii Salon Akademii przy Krakowskim Przedmieściu 5 (wejście od ul. Traugutta) w Warszawie. Władysław Skoczylas nie miał w Warszawie wystawy od ponad dwudziestu lat. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie spłaca wystawą i monograficznym katalogiem dług wobec swojego byłego profesora, twórcy katedry grafiki w latach 20. XX w. Wystawa jest pomyślana jako przekrojowy przegląd wszystkich dziedzin twórczości, jakimi zajmował się Skoczylas. 02_Huculka_W_Skoczylas_akwarela_1930Pokazuje malarstwo olejne i akwarelowe, grafikę we wszystkich technikach, tkaninę, rysunki, grafikę użytkową, projekty polichromii, a także dokumenty i elementy warsztatu graficznego, takie jak klocki drzeworytnicze i płyty metalowe, narzędzia, szkicowniki itp. Ekspozycji towarzyszy animowany film prezentujący sylwetkę artysty. Na wystawie warto zwrócić uwagę na drzeworyty zamieszczone w „Tece zbójnickiej” z 1920 r. i w „Tece podhalańskiej” z 1921/1922 r. Koniecznie też trzeba obejrzeć Pietę wykonaną w technice tkackiej, inspirowaną ludowym malarstwem na szkle. Przedstawienie Matki Boskiej trzymającej na kolanach martwego Jezusa Chrystusa jest piękne i poruszające. Ekspozycja została zorganizowana przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, Galerię Salon Akademii oraz Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Narodowe w Warszawie. Wystawa czynna będzie do 14 sierpnia 2015 r. (wt.-pt. 12-18, sob. 11-15).

Hucuły – konie Karpat Wschodnich

huculy_GrudyszMuzeum Podkarpackie w Krośnie zaprasza od lipca do października 2015 r. na wystawę fotograficzną Łukasza Grudysza pt. „Hucuły – konie Karpat Wschodnich”. Przedstawione na ekspozycji czarno-białe i kolorowe wielkoformatowe fotografie koni huculskich i krajobrazów górskich wykonane zostały w trakcie licznych wyjazdów autora na Huculszczyznę oraz w Beskid Niski i Bieszczady. Uzupełnieniem wystawy jest zbiór huculskich zabytków etnograficznych: siodeł huculskich – tarnic, mosiężnych, bogato zdobionych strzemion i popręg, a także pasa huculskiego – czeresu i broni.

Karpaty pełne czarów

karpaty_czarowW połowie lipca do rąk czytelników trafi książka pt. „Karpaty pełne czarów. O wierzeniach, medycynie i magii ludowej Karpat polskich”. Jest to praca zbiorowa pod red. Katarzyny Ceklarz i Roberta Kowalskiego wydana jako tom II „Prac Komisji Kultury” Nowotarskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Publikacja, która jest pokłosiem  Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „O wierzeniach, medycynie i magii ludowej Karpat polskich” z 1913 r., będzie miała swoją premierę podczas święta łemkowskiego „Od Rusal do Jana 2015”, 26 lipca 2015 r. w Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej.

A oto jej zawartość:
I. Wierzenia dziadów i pradziadów
Elżbieta Łukuś, Owiane tajemnicą, pełne grozy miejsca w opowieściach ludu spiskiego; Czytaj dalej

Od Rusal do Jana 2015

rusalMuzealne Święto Kultury i Tradycji Łemkowskich „Od Rusal do Jana” odbędzie się w dniach 25-26 lipca 2015 r. jak zwykle na terenie Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej. W programie przewidziane są m. in.: występy zespołów folklorystycznych, zwiedzanie muzeum, projekcje filmów, pokazy i wystawy zdjęć, promocja książki „Karpaty pełne czarów. O wierzeniach, medycynie  i  magii ludowej Karpat polskich”, pokazy rękodzieła i rzemiosła, konkursy. Oficjalne otwarcie w niedzielę o godz. 13, ale początek już w sobotę o godz. 17. Serdecznie zapraszamy. Więcej informacji na www.zyndranowa.org

Pieniny na starej pocztówce

pieniny_okladkaNakładem Oficyny Artystycznej Astraia ukazał się album pod trochę przydługim tytułem „Pieniny na starej pocztówce. Dawne widoki Pienin,  Czorsztyna, Niedzicy, przełomu Dunajca, Czerwonego Klasztoru, Trzech Koron, Góry Zamkowej, Szczawnicy, Homoli, Krościenka wraz z dawnym opisem przyrodniczym i kulturowym” w opracowaniu Rafała Monity i Katarzyny Wiwer. Album zawiera ponad 150 pocztówek z XIX i XX w. autorstwa m. in. Awita Szuberta i Mariana Trzebińskiego. Podzielony jest na dziesięć rozdziałów opisujących kolejne fragmenty Ziemi Pienińskiej. Ilustracjom towarzyszą teksty z epoki.

Tatrzańska Atlantyda

Tatrzanska_atlantydaDom Spotkań z Historią, Tatrzański Park Narodowy i Muzeum Tatrzańskie zapraszają na plenerową wystawę „Tatrzańska Atlantyda” pokazującą Tatry przez pryzmat archiwalnych zdjęć. Można ją oglądać do 30 sierpnia 2015 r. w Warszawie na Skwerze księdza Jana Twardowskiego (u zbiegu ulic Karowej i Krakowskiego Przedmieścia). Na wystawie można zobaczyć blisko trzydzieści fotografii przedstawiających m.in. pierwszych zdobywców Tatr, życie codzienne ich mieszkańców sprzed dziesięcioleci oraz dziewiczą przyrodę. Zdjęcia, choć robione przez różnych autorów, składają się na spójny reportaż, który może stać się ważną lekcją dla turystów. Uzupełnieniem wystawy jest album „Tatrzańska Atlantyda” autorstwa Piotra Mazika. Serdecznie zapraszamy!

VIII edycja Nagrody „SĄDECCZYZNA” im. Szczęsnego Morawskiego

ziemia_sadeckaMasz-synow-w-lasach_mKapituła Honorowej Nagrody „SĄDECCZYZNA” im. Szczęsnego Morawskiego, ustanowionej w roku 2007, w skład której wchodzą: Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział w Nowym Sączu, „Almanach Muszyny” – Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu oraz Komitet Redakcyjny „Rocznika Sądeckiego”, ogłasza, że w VIII edycji konkursu przyznała dwie Nagrody za książki wydane w roku 2014:
1. „Ziemia Sądecka. Monografia historyczna administracji lokalnej”. Pamiątkową statuetkę otrzymuje autor Grzegorz Olszewski.
2. „Masz synów w lasach, Polsko…: podziemie niepodległościowe i opór społeczny na Sądecczyźnie w latach 1945-1956”. Pamiątkową statuetkę otrzymuje autor opracowania redakcyjnego Dawid Golik, zaś autorzy artykułów pamiątkowe dyplomy. Czytaj dalej

Odbudowy dzwonnicy w Polanach Surowicznych

polany_sur_rekPozostałości murowanej greckokatolickiej dzwonnicy w Polanach Surowicznych w Beskidzie Niskim to jedna z nielicznych materialnych pamiątek po dawnych wsiach łemkowskich w dorzeczu Wisłoka. Prace przy dzwonnicy prowadzone są społecznie od 2012 roku. Przez ten czas naprawiono zniszczone mury, przygotowano konstrukcję pod montaż dachu oraz zainstalowano prowizoryczne zadaszenie. Obecnie prace wchodzą w ostatni etap. Pozostała część najważniejsza i najdroższa — rekonstrukcja zwieńczenia w kształcie zbliżonym do pierwotnego. Inicjatorzy tego społecznego przedsięwzięcia poszukują w związku z tym wsparcia, przede wszystkim materialnego i finansowego, które pomoże w sfinalizowaniu prac. Każda pomoc będzie mile widziana i przyjęta z ogromna wdzięcznością. Szczegóły na stronie projektu oraz w portfolio.

Vincenz w Zakopiańskich Kuźnicach

vincenz_zakopanePeregrynująca po Polsce wystawa „Dialog o losie i duszy. Stanisław Vincenz (1888-1971)” trafiła tym razem do Zakopanego, gdzie od 1 lipca jest eksponowana w należącym do TPN Spichlerzu Zespołu Dworsko-Parkowego w Kuźnicach. Piękne portrety Hucułów wykonane przez włoskiego etnografa Lidio Cyprianiego (1892-1962) w latach 30. ubiegłego wieku na pewno w tym stylowym wnętrzu będą robiły ogromne wrażenie. Można je będzie oglądać do 30 września 2015 r. Serdecznie zapraszamy. Więcej o wystawie można przeczytać tu. Przy okazji wystawy 17 lipca o godz. 17 w Spichlerzu „Dialog o Vincenzie” poprowadzi Ewa Czamańska, a udział w nim wezmą dr hab. Włodzimierz Próchnicki (UJ), dr Jakub Żmidziński (UA w Poznaniu) i dr Jan A. Choroszy (UWr).

Almanach Muszyny po raz 25!

almanach_muszyny_2015Jak zwykle na przełomie czerwca i lipca w poczcie redakcyjnej znaleźliśmy płytę CD z kolejnym, XXV jubileuszowym tomem Almanachu Muszyny. Tom liczy 400 stron i zawiera jak zwykle mnóstwo niezwykle interesujących tekstów, pięknych wierszy oraz liczne reportaże fotograficzne i relacje z wydarzeń związanych z regionem. Niestety zawiera też informacje smutną – tom XXV będzie ostatnim tomem Almanachu w dotychczasowej formie. Jest jednak i iskierka nadziei, redakcja nie wyklucza bowiem jakiejś innej formy kontynuacji tego niezwykle dla regionu zasłużonego czasopisma. Państwu Bożenie Mściwujewskiej-Kruk i Ryszardowi Krukowi składamy gorące podziękowania za dwadzieścia pięć tomów Almanachu pozostając z iskierką nadziei, że to jednak nie koniec.
A oto tytuły niektórych zamieszczonych w XXV tomie artykułów:
Tadeusz M. Trajdos, Parafia w Muszynie w świetle wizytacji z 1728 r.;
Sylwester Rękas, Cenne materiały do dziejów pogranicza sądecko-spiskiego w Oddziale Archiwum Narodowego w Nowym Sączu;
Gabriel Kurczewski, Rejestry komory celnej w Muszynie z lat 1763–1767;
Miroslav Števík, Podstarostovia Spišského starostovstva v 15. – 17. storoči; Czytaj dalej