Wszystko na temat: Bukowina

Z Grzegorzem Rąkowskim w Karpaty Bukowińskie

Oficyna Wydawnicza „Rewasz” serdecznie zaprasza w czwartek 2 lutego 2017 r. na promocję przewodnika Grzegorza Rąkowskiego zatytułowanego „Ukraińska Bukowina i Besarabia”, która odbędzie się w siedzibie Centralne Biblioteki PTTK w Warszawie przy ul. Senatorskiej 11 o godz. 18. Szerzej o promowanym przewodniku pisaliśmy już wcześniej na naszym portalu. Tu więc tylko przypomnimy, że obejmuje on swym zasięgiem m.in. Karpat Bukowińskie leżące na terenie Ukrainy, do tej pory nie opisywane w żadnym innym przewodniku. W trakcie spotkania będzie oczywiście można zakupić dzieło i na pewno zdobyć na nim autograf autora.

Płaj 51

P51_okl_xPłaj 51 (wiosna 2016) stron 208+16

Zawartość tomu:

Antoni Kroh, Wystawa Łemkowie – Лемкы;

Paweł Sygowski, Datowanie cerkwi w Łopience – nowe ustalenia?

Wojciech Krukar, Znachor z bieszczadzkiego Horodka;

Maciej Śliwa, Obóz Konfederatów barskich pod Wysową;

Witold Grodzki, Kaplica św. Piotra w Dobrzechowie;

Janusz Kubit, Pośmiertne losy Ioana Clopa. Lotnicy rumuńscy na krośnieńskim węźle lotniskowym;

Leszek Rymarowicz, Tajemnicze wędrówki arcyksięcia Rudolfa;

Leszek Rymarowicz, Arcyksiążę Rudolf w Karpatach. Artefakty; Czytaj dalej

Przewodnik po Karpatach północnej Bukowiny

ubukDzięki niezmordowanemu Grzegorzowi Rąkowskiemu i Oficynie Wydawniczej „Rewasz” czytelnicy otrzymują dziś kolejny, siódmy tom monumentalnego przewodnika po Ukrainie Zachodniej obejmuje swym zasięgiem północną część Bukowiny i Besarabii. Jest to – o ile się nie mylę – pierwszy przewodnik w języku polskim obejmujący swym zasięgiem Huculszczyznę bukowińską oraz północnobukowińskie Karpaty i Podkarpacie. Ta część Bukowiny znajdująca się dziś w granicach Ukrainy jest mało znana i rzadko odwiedzana przez turystów. A szkoda – bo jest to kraina niezwykła, która jeszcze zupełnie niedawno było nadzwyczajną mieszanką narodów i wyznań. Żyli tu w zgodzie obok siebie Rusini, Rumuni, Niemcy, Polacy, Żydzi, Ormianie, a nawet rosyjscy staroobrzędowcy. Dziś wprawdzie ta rozmaitość należy do przeszłości, niemniej jej ślady w świadomości ludzi i kulturze materialnej są wciąż dobrze czytelne. Czytaj dalej

Sytuacja Polaków na Bukowinie Karpackiej i Ukrainie pd.-wsch.

Helena_KrasowskaW imieniu Muzeum Niepodległości zapraszamy serdecznie na wykład prof. dr hab. Heleny Krasowskiej (Instytut Slawistyki PAN) zatytułowany Polacy na Ukrainie, w trakcie którego zostanie zaprezentowana bibliofilska publikacja niskonakładowa pt. Sytuacja Polaków na Ukrainie w związku z konfliktem zbrojnym na przykładzie Bukowiny Karpackiej i Ukrainy południowo-wschodniej. Wykład odbędzie się w środę 27 stycznia 2016 r. o godz. 12 w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej przy ul. Skazańców 25

Szlaki w Karpatach Bukowińskich

W sobotę 23 marca 2013 r. o godz. 15,30 w kawiarni „Południk Zero” w Warszawie przy ul. Wilczej 25 odbędzie się spotkanie i pokaz zdjęć ze znakowania szlaków turystycznych w górach rumuńskiej Bukowiny przez „Ludzi Gór” czyli harcerzy z 330 Warszawskiej Drużyny Wędrowniczej „Quantum Satis”. Zapraszamy.

Polacy w Czerniowcach

W trakcie kolejnego Spotkania Karpackiego w dniu 15 lutego 2013 r. o godz. 18 jak zwykle w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie przy al. Na Skarpie 27 będziemy mieli wyjątkową okazję wysłuchania prelekcji historyka, prof. Tadeusza M. Trajdosa zatytułowanej „Polacy w Czerniowcach”.
Czerniowce nie leżą wprawdzie w samych Karpatach, a jedynie u ich podnóża, jednak dzieje tego fascynującego miasta będącego stolicą Bukowiny bardzo ściśle splotły się z naszymi górami, warto więc poznać losy mieszkających w nim od pokoleń Polaków.
Serdecznie zapraszamy.

Czytaj dalej

Dziedzictwo kulturowe rumuńskiej Bukowiny

Zapraszamy do Instytutu Teologicznego w Sandomierzu przy ul. Mariackiej 9 gdzie w ramach klubu dyskusyjnego UNIVERSUM w dniu 20 listopada 2012 r. o godz. 17 odbędzie się spotkanie z dr Ewę Kocój z Uniwersytetu Jagiellońskiego, która wygłosi prelekcję o dziedzictwie kulturowym i życiu monastycznym rumuńskiej Bukowiny. Słowo wprowadzające wygłosi ks. bp Krzysztof Nitkiewicz. Prelekcji towarzyszyć będzie prezentacja fotografii dokumentujących kulturę rumuńskiej Bukowiny.

Czerniowce na Bukowinie

Zapraszamy na wernisaż wystawy „Wielokulturowa pamięć i trwałość śladów. Czerniowce na Bukowinie” w dniu 15 października 2011 r. o godz. 18 do „Pracowni Duży Pokój” przy ul. Koszykowej 24/12 (róg Mokotowskiej, domofon nr 12). W ramach wernisażu odbędzie się spotkanie dyskusyjne pt. Pamięć o wielokulturowej historii a współczesna tożsamość. Wystawę będzie można obejrzeć do 21 X 2011 r.  Będą jej towarzyszyć spotkania tematyczne:
17 października o godz. 18.30 z Anną Ciałowicz, autorką książki „Wojny Chasydów. Nowy Sącz – Sadogóra 1868-1869”, oraz 19 października godz. 18.30 z Arturem Grossmanem, autorem przewodników po Ukrainie.
Szczegóły na http://etnograficzna.pl/?page_id=42

Malowidła bukowińskich monasterów okiem antropologa kultury

Ewa Kocój, Świątynie – Postacie – Ikony.

Ewa Kocój, Świątynie – Postacie – Ikony. Malowane cerkwie i monastyry Bukowiny południowej w wyobrażeniach rumuńskich. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kraków 2006

Książka ta powinna stać się lekturą obowiązkową każdego, kto chce zrozumieć i poznać Rumunię. Jest efektem wieloletnich badań autorki prowadzonych w bukowińskich wioskach, ale także imponującej kwerendy w bibliotekach i archiwach rumuńskich i nie tylko. 

Czytaj dalej

Północna Bukowina i Besarabia – wycieczka Towarzystwa Karpackiego

Termin: 10-18 czerwca 2006 r.
Kierownik: Grzegorz Rąkowski
Środek komunikacji: mikrobus wynajęty we Lwowie. Czytaj dalej