Kolejna „Lekcja w Łopience”

Tradycyjnie w drugą sobotę września (14.09.2019) odbyły się w Łopience, już po raz siódmy, warsztaty dla dzieci pod nazwą „Lekcja w Łopience”. Na szczęście pogoda dopisała i dopisały także dzieci, które przyjechały ze szkół podstawowych w Baligrodzie i Cisnej, a także nawet z Przemyśla. Ponieważ akurat wypadły święta Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Paraskewi dzieci uczestniczyły na początku we Mszy Świętej, a następnie rozdzieliły się na poszczególne warsztaty. W tym roku poza warsztatami – kowalskim, garncarskim, wikliniarskim, młynarskim, kulinarnym, muzycznym, tanecznym i etnograficznym pojawiły się warsztat tkacki oraz zielarsko-przyrodniczy poprowadzony przez leśniczego Marcina Scelinę.

Łopienka po raz kolejny zabrzmiała gwarem dziecięcym i odgłosami instrumentów muzycznych przeplatanych miarowym stukotem młotów kowalskich, a wokół cerkwi rozłożyły się warsztaty rzemieślnicze. Dzieci robiły miseczki gliniane na kole garncarskim, z wikliny kwiaty i motyle, a w warsztacie kowalskim ozdobne serduszka i koniczynki. Dużym powodzeniem cieszyły się autentyczne żarna przywiezione z Bukowca, z tym że aby zemleć trochę ziarna potrzebna była praca zespołowa. Za to mąka otrzymana w ten sposób natychmiast była zużyta do pieczenia proziaków. W starych maselnicach-bodenkach dzieci ubijały masło pod czujnym okiem pań z Koła Gospodyń wiejskich w Cisnej. Wszystkim dzieciom bardzo smakowały proziaki ze swojskim masłem. W cieniu starej lipy przy cerkwi rozłożyła różnorakie sprzęty gospodarskie druhna Agnieszka i dzieci mogły podczas zajęć etnograficznych wejść w cykliczny rytm życia wiejskiego – takiego jakie kiedyś toczyło się w Łopience. Dzieci wchodząc w role gospodarza, gospodyni, czy parobków poznawały codzienne czynności domowe i związane z nimi sprzęty. Przy dzwonnicy rozłożył swoje stanowisko muzyczne Bogdan Bracha, lider Orkiestry św. Mikołaja, który po krótkiej prezentacji  instrumentów muzycznych  stworzył z dziećmi karpacką kapelę ludową. Dzieci z zapałem wygrywały na skrzypkach i basach proste melodie. W warsztacie tkackim nieopodal dzwonnicy, dzieci tkały z różnokolorowych włóczek okrągłe podstawki lub bransoletki i choć wydawałoby się, że jest to zajęcie bardziej dla dziewcząt, także i chłopcy z cierpliwością dziergali swoje prace, a każda była inna gdyż możliwości dobierania kolorów były ogromne. W nowej wiacie, pani Ania prowadziła warsztaty taneczne połączone z piosenkami i zabawami muzycznymi. Na zakończenie warsztatów odbył się konkurs, w którym każde dziecko mogło zdobyć nagrodę, wykazując się wiedzą nabytą podczas warsztatów.
Zapraszamy wszystkich chętnych za rok na kolejną edycję warsztatów. Filmy z tych wydarzeń można obejrzeć na Youtube wpisując hasło „warsztaty w Łopience”.

Udostępnij