Sądecka fotogawęda Mieczysława Cholewy

Uprzejmie informujemy, że od dzisiaj, to znaczy od 18 czerwca 20121 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie można oglądać wystawę zatytułowaną „Fotogawęda. Ze zbiorów Mieczysława Cholewy”.
Fotografując stroje i krajobrazy, występując przed publicznością czy kolekcjonując instrumenty  – we wszystkich swoich działaniach Mieczysław Cholewa opowiadał o góralskiej kulturze, którą nie tylko dokumentował i utrwalał, ale również sam współtworzył. Wystawa „Fotogawęda. Ze zbiorów Mieczysława Cholewy” przedstawia wielowątkową, niezwykłą postać etnografa-amatora, spełniającego się w wielu życiowych rolach – fotografa, regionalisty, gawędziarza, bacy, wydawcy, poety… Warto pamiętać, że Mieczysław Cholewa jest także autorem cenionej publikacji pt. Stroje ludowe Ziemi Sądeckiej. Rozwój stroju ludowego i jego zasięg terytorialny wydanej przez Towarzystwo Ludoznawcze w 1946 r.
Na wystawie zdjęcia Cholewy są ciekawie eksponowane – ich nadrukowanie na szkle imituje stare zdjęcia na szklanych kliszach. Obok zdjęć o zróżnicowanej tematyce są eksponowane zbiory rękodzieła z Sądecczyzny i Podhala. Wśród ciekawych eksponatów warto zwrócić uwagę na katanę (rodzaj ciemnej skórzanej, wyszywanej kamizelki), bardzo rzadki element damskiego ubioru sądeckiego. Kuratorką wystawy jest Joanna Bartuszek, a we wczorajszym wernisażu wzięli udział m.in. panie Magdalena Kroh i Monika Kurzeja z MCK „Sokół” w Nowym Sączu, prezes TK Robert Księżopolski, oraz zespół „Ciupaga” z Łącka.
Okazuje się, że wśród fotografii Cholewy można znaleźć także akcenty wschodniokarpackie. Na zdjęciu grupa Hucułów sfotografowana w trakcie „Tygodnia Gór” w Wiśle w 1937 r., a wśród nich m.in. słynny huculski skrzypek Iwan Kuryluk – Gaweć i jego siostra, cymbalistka Anna Hrapczuk.

Udostępnij