O kulturowych pasjach lwowskich przyrodników

Zapraszamy na dziesiąte w 2024 roku Spotkania Karpackie online, które odbędą się w czwartek 24 października 2024 r., jak zwykle o godz. 19. Ich gościem będzie tym razem dr Krzysztof Duda, który przedstawi referat zatytułowany „Kulturowe pasje lwowskich przyrodników – od Mariana Raciborskiego do Józefa Treszki”. Wszyscy znamy (a, w każdym razie powinniśmy znać) sylwetki wielu wybitnych lwowskich botaników, którzy badali Karpaty Wschodnie starając się opisać bardzo dokładnie ich florę. Pozostawili oni po sobie ogromny dorobek naukowy, który do dziś służy kolejnym pokoleniom badaczy ukraińskich i polskich. Mało jednak kto wie o tym, że wielu z nich – wyniósłszy wszak staranne wykształcenie ogólne ze starych, dobrych gimnazjów – miało również liczne pasje poza botaniczne. I właśnie tych – nieoczywistych przecież – pasji dotyczyć będzie opowieść naszego gościa. Nestor polskiej szkoły botanicznej prof. Marian Raciborski wzbogacił polskie kolekcje zbiorami z dalekiej Jawy, na której prowadził badania. Prof. Tadeusz Wilczyński posiadał ogromne kolekcje medali i medalionów, a także zostawił po sobie bogate zbiory fotograficzne. Dr Piotr Kontny walczył o jakość sztuki ludowej, a Józef Treszka był doskonałym fotografem i fotoreporterem wielu wypraw, nie tylko tych w Karpaty Wschodnie.

Dr Krzysztof Duda jest autorem wielu publikacji i referatów dotyczących lwowskiego środowiska naukowego, wykładowcą akademickim, aktualnie dyrektorem Centrum Historii i Rozwoju „Polska-Ukraina” i kierownikiem Katedry Antropologii Kulturowej i Turystyki w Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie. Jest członkiem Towarzystwa Karpackiego zaangażowanym w nasze działania w Karpatach Wschodnich.

Spotkania Karpackie online odbywają się na platformie Zoom w trybie webinarium z równoległą transmisją na kanale YouTube Towarzystwa Karpackiego, a nagrania z nich udostępnione będą także na portalu karpaccy.pl.
Osoby pragnące aktywnie uczestniczyć w webinarium (możliwość uczestniczenia w dyskusji) prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres: radatk2017@gmail.com do dnia 23.10.2024 r. Zaproszenie z linkiem do zalogowania prześlemy na podane adresy mailowe. Aby uczestniczyć w spotkaniu jedynie w charakterze widza wystarczy włączyć na YouTube kanał Towarzystwa Karpackiego (w wyszukiwarce YouTube wystarczy wpisać: „Towarzystwo Karpackie”). Osoby zainteresowane regularnym otrzymywaniem informacji o Spotkaniach Karpackich proszone są o przesłanie zgłoszenia na adres: radatk2017@gmail.com z następującą adnotacją „Zaproszenia na Spotkania TK. Wyrażam zgodę na wykorzystywanie mojego adresu e-mail tylko przez Towarzystwo Karpackie do wzajemnych kontaktów.”

Udostępnij