Zapraszamy na już piąte w tym roku Spotkania Karpackie online, które odbędą jak zwykle w ostatni czwartek miesiąca, a więc 29 maja o godz. 19. Tym razem powędrujemy na Podgórze Karpackie z przyległościami, a naszym przewodnikiem będzie Andrzej Żygadło, który opowie o fotografiach zabytków architektury drewnianej autorstwa dr Jerzego Bocheńskiego i utworzonym cyfrowym archiwum jego prac. W 2024 roku, podczas listopadowych Spotkań karpackich Katarzyna Tur-Marciszuk z Andrzejem Żygadło zaprezentowali zbiory i historię Cyfrowego Archiwum Jerzego Tura i Barbary Tondos utworzonego przy Ruskiej Bursie w Gorlicach. Organizatorzy archiwum dysponują jednak jeszcze jednym niezwykle ciekawym zespołem archiwalnym, którego zdigitalizowaną cześć można oglądać na stronie Cyfrowe Archiwum Augusta Bocheńskiego.
Dr August Bocheński emerytowany architekt i wykładowca Politechniki Krakowskiej znaczną część swojego życia poświęcił na wykonywanie dokumentacji rysunkowo-pomiarowych, zabytków drewnianej architektury w Polsce południowo-wschodniej. Podczas prelekcji Andrzej Żygadło zaprezentuje sylwetkę dr Bocheńskiego, a także jego dorobek naukowy z wyszczególnieniem materiałów z Cyfrowego Archiwum Augusta Bocheńskiego.
Andrzej Żygadło, konserwator dzieł sztuki, malarz, badacz drewnianej architektury ludowej i cerkiewnej południowo-wschodniej Polski, autor projektu skansenu dla obszarów Nadsania. Aktualnie w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK na jego indywidualnej wystawie możemy oglądać wielkoformatowe obrazy z cyklów: Pełnia i Chram.
Spotkania Karpackie online odbywają się na platformie Zoom w trybie webinarium z równoległą transmisją na kanale YouTube Towarzystwa Karpackiego, a nagrania z nich udostępnione będą także na portalu karpaccy.pl.
Osoby pragnące aktywnie uczestniczyć w webinarium (możliwość uczestniczenia w dyskusji) prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres: radatk2017@gmail.com do dnia 28.05.2025 r. Zaproszenie z linkiem do zalogowania prześlemy na podane adresy mailowe. Aby uczestniczyć w spotkaniu jedynie w charakterze widza wystarczy włączyć na YouTube kanał Towarzystwa Karpackiego (w wyszukiwarce YouTube wystarczy wpisać: „Towarzystwo Karpackie”). Osoby zainteresowane regularnym otrzymywaniem informacji o Spotkaniach Karpackich proszone są o przesłanie zgłoszenia na adres: radatk2017@gmail.com z następującą adnotacją „Zaproszenia na Spotkania TK. Wyrażam zgodę na wykorzystywanie mojego adresu e-mail tylko przez Towarzystwo Karpackie do wzajemnych kontaktów.”
Kategorie