Z radością zapraszamy wszystkich miłośników Karpat w czwartek 27 maja 2021 r. o godz. 19 na piąte już „Spotkania Karpackie online”, na których członkowie Towarzystwa Karpackiego Jerzy Montusiewicz i Jerzy Warakomski opowiedzą o Hnitesie, najbardziej na południe wysuniętej górze tak I, jak i II Rzeczpospolitej, szczycie na południowo-wschodnim krańcu Gór Marmaroskich. Na przestrzeni wieków trwała ona niewzruszenie, choć wokół zmieniały się państwa, księstwa, obszary autonomiczne: Rzeczpospolita, Węgry, Transylwania, Austro-Węgry, Bukowina, Galicja, Rumunia, Rosja Radziecka, Ukraina. Hnitesa jest osobliwym przykładem procesu kształtowania się nazewnictwa górskiego, odzwierciedlającym w pewnym sensie koleje losu tych terenów. Bogactwo zanotowanych imion tej góry, które pomimo zmieniającego się otoczenia wywodzą się z jednego rdzenia jest warte prześledzenia. Drugi wątek to historia turystycznego penetrowania Hnitesy i wpływ literatury na powstawanie alternatywnych nazw szczytu.
Jerzy Montusiewicz – lublinianin, przewodnik górski, uczestnik pierwszego przejścia Łuku Karpat w 1980 i zdobywca Korony Gór Rumunii w 2014. Od 20 lat wędruje po Via Ferratach w Dolomitach, miłośnik Rumunii. Organizator spotkań i konferencji popularnonaukowych o Karpatach, autor artykułów w Płaju. Profesor w Katedrze Informatyki Politechniki Lubelskiej.
Jerzy Warakomski – lublinianin, krajoznawca, miłośnik gór, historii, tego co nieoczywiste, co nie nazwane i niejednoznaczne. Z wykształcenia anglista, z zamiłowania językoznawca. Chodzi po górach. Nie ściga się z innymi, nie konkuruje, ale obserwuje i studiuje. Pracuje w Politechnice Lubelskiej tłumacząc to, co inni napisali. Autor tekstów o Hnitesie.
W Spotkaniu będzie można uczestniczyć w dwojaki sposób: jako uczestnik na platformie Zoom lub jako obserwator transmisji na żywo na YouTube.
Aby aktywnie uczestniczyć w Spotkaniu należy przesłać zgłaszanie na adres: radatk2017@gmail.com w terminie do 25 maja. W ciągu 24 godzin prześlemy link do zalogowania. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, decydować będzie kolejność zgłoszeń. Natomiast transmisja na YouTube będzie dostępna bez ograniczeń na kanale Towarzystwa Karpackiego (w wyszukiwarce YouTube należy wpisać „Towarzystwo Karpackie”).