Muzeum starożytności huculskich

002_krzyworowniaW Krzyworówni na Huculszczyźnie otwarto 2 maja 2016 r. nowe, już szóste w tej niewielkiej miejscowości muzeum. Do istniejących dotychczas muzeów „Iwana Franko” (z izbą poświęconą Stanisławowi Vincenzowi),  „Mychajło Hruszewśkoho”, „Chaty-grażdy”, „Muzeum Paraski Płytki-Horycwit” i „Muzeum wsi Krzyworównia” w miejscowej szkole, dołączyło „Etnograficzne muzeum starożytności huculskich” na terenie gospodarstwa Jarosława i Ludmiły Zełeńczuków. Powstało ono z gromadzonego przez wiele lat przez Jarosława Zełeńczuka zbioru pamiątek z terenu całej Huculszczyzny. Czytaj dalej

Czas dla Łopienki – odsłona czwarta

czas_dla_lopienki_16

Już po raz czwarty serdecznie zapraszamy wszystkich przyjaciół Łopienki na spotkanie w Gminnym Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej po to, by wymienić się informacjami, pomysłami i przemyśleniami dotyczącymi „Bieszczadzkiego Sanktuarium”. Tego rocznemu spotkaniu „Czas dla Łopienki”, które odbędzie się 21 maja będzie patronować „Łopieńska ikona”. A program sesji przedstawia się następująco:
1. w części informacyjnej:
– Informacje Gminnego Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej.
– Prezentacja Stowarzyszenia Rozwoju Wetliny i Okolic o pracach przy ścieżce historycznej „Bieszczady odnalezione”.
– Informacja Stowarzyszenia Ratowania Cerkwi w Baligrodzie o aktualnym stanie cerkwi i dalszych planach remontowych.
– Prezentacja Nadleśnictwa Baligród.
– Informacja Nadleśnictwa Cisna. Czytaj dalej

Fotografie karpackich cerkwi w Lublinie

zz_plakatWystawę fotografii Barbary Tondos i Jerzego Tura zatytułowaną „Zabytki na karpackich bezdrożach”, prezentowaną do niedawna w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, od 3 do 31 maja 2016 r. można oglądać w krużgankach klasztoru oo. dominikanów w Lublinie przy ul. Złotej 9. Prezentowane fotografie to część zbioru negatywów i odbitek wykonanych w trakcie wieloletnich prac inwentaryzatorskich i konserwatorskich prowadzonych przez autorów zdjęć. Towarzyszące fotografiom teksty są fragmentami rozmów z rodzicami współautorki wystawy Katarzyna Tur-Marciszuk. Serdecznie zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się 6 maja o godz. 17. Więcej informacji u lubelskich dominikanów.

Huculszczyzna w Piotrkowie Trybunalskim

huculszczyznaCzłonkowie Koła Naukowego Studentów Architektury „IX Piętro” oraz Centrum Idei „Ku Demokracji” zapraszają na wystawę retrospektywną po XVII Wyprawie Studentów Architektury Politechniki Łódzkiej w Karpaty Wschodnie „Huculszczyzna 2015”, która odbyła się w lipcu 2015 r. Podczas tej wyprawy wykonane zostały pomiary i dokumentacja 7 cerkwi typu huculskiego. Wystawa, na której obejrzeć można plon wyprawy w postaci rysunków i fotografii otwarta będzie do 22 maja 2016 r. Wernisaż odbędzie się 8 maja 2016 r. o godzinie 18 w Centrum Idei „Ku Demokracji” przy ul. Rycerskiej 3 w Piotrkowie Trybunalskim. Czytaj dalej

Wszystko o koniu huculskim

huculy1Nakładem Stowarzyszenia Turystyki i Rekreacji Konnej „POLAN” ukazała się właśnie książka Katarzyny Kwiecińskiej-Olszewskiej pt. „Konie huculskie. Historia rasy ”. Jest to prawdziwe kompendium, ukazujące cały fenomen koni rasy huculskiej. Autorka w sposób wyczerpujący omawia wszystkie tematy związane z historią, hodowlą, użytkowaniem oraz ochroną koni rasy huculskiej. Publikacja opatrzona jest licznymi ilustracjami, a także tabelami zestawiającymi dane koni. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pani Katarzyna Kwiecińska-Olszewska opublikowała wcześniej dwa obszerne artykuły poświęcone hucułom (tym pisanym z małej litery) na łamach Almanachu karpackiego „Płaj” (tom 43 i 44). Czytaj dalej

Dudy – instrument z duszą

Z prawdziwą przyjemnością prezentujemy pierwszy odcinek serii filmowej pt. „Instrumenty z duszą” poświęcony dudom podhalańskim zamieszczony na kanale You Tube przez Instytutu Muzyki i Tańca. W roli narratora i wykonawcy wystąpił Jan Karpiel-Bułecka, jeden z najbardziej znanych twórców kultury góralskiej. Dudy od zawsze związane były z karpacką kulturą pasterską towarzysząc m.in. wiosennym redykom. W 2015 roku umiejętność wytwarzania tego instrumentu i praktyka gry na kozie (dudach podhalańskich) została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego o czym pisaliśmy na naszym portalu.

Dylągowe Gorgany – wydanie II

gorgany2016Oficyna wydawnicza „Rewasz” w najbliższych dniach roześle do księgarń II wydanie doskonałego przewodnika po Gorganach autorstwa Dariusza Dyląga. Przewodnik jest zaktualizowany, tak w zakresie przebiegu szlaków turystycznych, jak i informacji praktycznych, a także uzupełniony o kilka ciekawych rozdziałów w części opisowej. Jego pierwsza część to encyklopedia wiedzy krajoznawczej na temat tego pod każdym względem wyjątkowego fragmentu łańcucha Wschodnich Karpat. Druga, to opis znakowanych tras turystycznych, którego osią jest czerwony szlak wschodniobeskidzki od Przełęczy Wyszkowskiej do doliny Prutu przez Gorgan Wyszkowski, dolinę Świcy, Mołodą, Grofę, Popadię, dolinę Łomnicy, Sywulę, Ruszczynę, Rafajłową, Płoską, Syniak i Chomiak. Pozostałe trasy to opisy dojść do szlaku głównego. Przewodnik z założenia nie opisuje tras w paśmie Doboszanki oraz w Czarnej Połoninie. Dlaczego? Odpowiedź dociekliwy czytelnik znajdzie w przewodniku.
Dariusz Dyląg, Gorgany. Przewodnik, wyd. II, Pruszków 2016 r. 384 stron, 52 zdjęcia barwne, 136 zdjęć oraz ilustracji czarno-białych, 16 mapek i szkiców; panoramy z Mołody, Popadii, Sywuli, Płoskiej, Syniaka, Kruhłej Młaki i Taupisza. Oprawa miękka ze skrzydełkami. Czytaj dalej

Vincenz nadal pod Jasną Górą

Vincenz_Czestochowa_2Słynna wystawa pt. „Dialog o losie i duszy. Stanisław Vincenz (1888–1971)” wg scenariusza Jana Choroszego, która peregrynuje po Polsce od ponad dwóch lat głosząc chwałę twórcy „Wysokiej połoniny”, a przy okazji promując Huculszczyznę pozostaje nadal w Częstochowie, tyle że obecnie przeniosła się do gmachu Wydziału Filologiczno-Historycznego Akademii im. Jana Długosza przy ul. Zbierskiego 2/4. Ci  wszyscy, którzy jeszcze jej nie widzieli, mogą ją tam obejrzeć do 12 maja br. Serdecznie zapraszamy, a więcej informacji o samej wystawie w naszych wcześniejszych postach.

Doktorat z ochrony kwiatków Czarnohory

Jura_nesteruk_01Z prawdziwą radością pragniemy poinformować, że nasz przyjaciel ze Lwowa, członek Towarzystwa Karpackiego, Jurij Nesteruk 19 kwietnie 2016 r. uzyskał stopień naukowy doktora na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego (w specjalności ekologia) za obronę rozprawy doktorskiej zatytułowanej „Tendencje dynamiczne populacji jura_nesteruk_3wybranych gatunków, zagrożenia i problemy ochrony flory naczyniowej Czarnohory”, której promotorem był prof. Józef Kurowski. Komisja przegłosowała nadanie tytułu jednogłośnie!
Z całego serca gratulujemy Jurze tytułu doktora, mając nadzieję, że ułatwi on mu w sposób istotny jego starania o ochronę czarnohorskiej przyrody, wzmacniając jego pozycję i autorytet w lwowskim środowisku. Zaś wszystkim, którzy przyczynili się do szczęśliwego finału tego zbożnego dzieła składamy serdeczne podziękowania. Karpaty Wam tego nie zapomną!

Kumłykowe śpiewanki

huculskie_spiewanki_R_KumlykPonad dwa lata po śmierci Romana Kumłyka czerniowieckie wydawnictwo „Druk Art” wydało sygnowaną jego nazwiskiem książkę zatytułowaną „Huculskie śpiewanki”. Przygotował ją do druku i zredagował dziennikarz Wasyl Nahirniak, który o Romanie napisał pięknie, że… On wciąż płonie jak ogień – w wiecznym płomieniu muzyki.
Książkę otwiera cytat zaczynający się od słów, powtarzanych przez Romana przy każdej okazji: „Huculska muzyka – to nasze życie!” Znalazły się w niej teksty kilkudziesięciu śpiewanek autorstwa samego Romana Kumłyka, a także wielu zebranych i spisanych przez niego z terenu całej Huculszczyzny na podstawie ustnych przekazów. Można się z tych Kumłykowych śpiewanek dowiedzieć więcej prawdy o Huculszczyźnie niż z niejednej naukowej pracy. Teksty piosenek poprzedzają wspomnienia jego znajomych, przyjaciół i członków rodziny o nim, i o jego muzyce. Książkę uzupełnia wybór rodzinnych i koncertowych zdjęć.
Роман Кумлик, Гуцульські співанки, Видавництво „Друк Арт”, Чернівці 2015
Więcej o Romanie Kumłyku