Cmentarze wojenne Dušana Jurkoviča

jurkowicz_01Miło nam poinformować, że od 16 kwietnia do 16 lipca w Muzeum Archeologicznym w Krakowie przy ul. Senackiej 3 można będzie oglądać wystawę pt. Cześć poległym. Cmentarze wojenne Dušana Jurkoviča, prezentującą oryginalne projekty, historyczne fotografie i modele cmentarzy Dušana Jurkoviča (1868-1947). Twórczość tego słowackiego architekta związana jest z Karpatami przede wszystkim poprzez projekty pond trzydziestu cmentarzy wojennych powstałych w trakcie służby w Oddziale Grobów Wojennych c. i k. Komendantury Wojskowej w Krakowie. W wyjątkowy sposób łączył one nurty sztuki europejskiej z elementami regionalnego budownictwa ludowego. Jurkovič potrafił znaleźć własny, oryginalny styl, tworząc dzieła, które wzbudzały zainteresowanie i podziw już w czasie ich powstawania. W wyjątkowy sposób wtapiały się one w krajobraz, dostojnie i przyjaźnie opowiadając o okrutnych wydarzeniach i ludzkim losie. Jego cmentarze były „pomnikami poległych”, wyrażającymi nadzieję pojednania i składającymi hołd żołnierzom z obydwu stron linii frontu.

51. Studencki Rajd Beskid Niski

51_bnStudenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Warszawie zaprasza na 51. Studencki Rajd Beskid Niski! Tradycyjnie w długi weekend majowy przekazujemy zaproszenie do wspólnego wędrowania po Beskidzie Niskim. Od półwiecza entuzjaści górskich wędrówek po beskidzkich ścieżkach ruszają w góry pod wodzą przewodników SKPB. 51_bn_zW tym roku tropami Wielkiej Wojny i Operacji Gorlickiej, której setna rocznica przypada właśnie na początku maja. Do wyboru wiele tras  ‒ pieszych, rowerowych a nawet samochodowych! Wszystkie spotkają się 2 maja 2015 r. w Regietowie. Aby dołączyć, wystarczy wziąć plecak, spakować dobry humor i pojechać w góry. Zapraszamy do odwiedzenia profilu Rajdu na facebooku i strony internetowej SKPB ze szczegółowymi informacjami. Do zobaczenia w Beskidzie Niskim!

Ilustrowana historia Rusinów Karpackich

narod_znikadUkazało się wreszcie długo oczekiwane polskie wydanie książki Paula Roberta Magocsi’ego pt. „Naród znikąd. Ilustrowana historia Rusinów Karpackich”. To popularna praca prezentująca podstawowe wiadomości na temat dziejów Rusinów Karpackich z uwzględnieniem całego zamieszkiwanego przez nich fragmentu Karpat. Praca zawiera wprawdzie wiele tez dyskusyjnych, a także pewne niekonsekwencje, ale warta jest polecenia, przede wszystkim jako swoisty manifest tożsamościowy Rusi Karpackiej. Książka jest bogato ilustrowana i zawiera mapy wraz z ich omówieniami. Można ją nabyć w Oficynie Wydawniczej „Rewasz”, będzie też do kupienia na Spotkaniach Karpackich!
Wydanie książki w języku polskim udało się dzięki staraniom Stowarzyszenia Ruska Bursa w Gorlicach. Jej publikacją wydawnictwo W. Padiaka z Użhorodu sfinalizowało prace nad wielkim projektem „Naród znikąd”, którego realizacja trwała dziesięć lat. W tym czasie książka była wydana w dziesięciu językach: po angielsku (2006), ukraińsku (2006), rusińsku (2007), rumuńsku (2007), słowacku (2007), chorwacku (2009), wojwodińsko-rusińsku (2009), czesku (2014), węgiersku (2014) i obecnie po polsku.

Czas dla Łopienki

czas_dla_lopienki_2015

18 kwietnia 2015 r. w Gminnym Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej odbędzie się trzecia z kolei sesja poświęcona wymianie myśli, pomysłów i informacji dotyczących Łopienki.
W organizowanym przez Towarzystwo Karpackie spotkaniu wezmą udział przedstawiciele miejscowych środowisk i organizacji pragnących podzielić się swoimi doświadczeniami i efektami realizacji własnych projektów. Mamy nadzieję, że szerokie grono osób zainteresowanych, podobnie jak w ubiegłych latach, podejmie dyskusję na temat konkretnych projektów, zagrożeń i przyszłości Łopienki.
Początek o godz. 10, a w programie:
– Przedstawienie Towarzystwa Karpackiego – gospodarza Łopienki – i jego działalności oraz sprawozdania z przedsięwzięć w Łopience w 2014 r. , a także prezentacja planów na 2015 r. – dyskusja.
– Informacja Nadleśnictwa Cisna.
– Prezentacja Nadleśnictwa Baligród.
– Informacja SGGW o planach funkcjonowania bazy studenckiej. Czytaj dalej

Z językoznawcą na szlakach Łemkowszczyzny

spotkania_lemkowszczyznaTym razem Spotkania Karpackie odbędą się pod hasłem „Na szlakach Łemkowszczyzny – ze wspomnień i doświadczeń językoznawcy-turysty”, a ich gościem będzie prof. Janusz Rieger, Rygier2językoznawca, autor wielu opracowań i publikacji, w tym fundamentalnej pracy z 1995 r. pt. Słownictwo i nazewnictwo łemkowskie. Kolega Janusz Rieger opowie nam m.in. o znaczeniu elementów „wołoskich” dla problemu kolonizacji Łemkowszczyzny, o problemie autochtoniczności Łemków, oraz o wpływach polskich i słowackich na ich język. Parę słów poświęci też zmianom i zanikowi mowy łemkowskiej w Polsce oraz możliwościom i próbom jej rewitalizacji. Mówiąc o nazwach miejscowości przypomni także próby rugowania z krajobrazu kulturowego dawnych nazw ukraińskich na pograniczu łemkowsko-bojkowskim. Jak więc widać wieczór zapowiada się fascynująco – obecność obowiązkowa, serdecznie zapraszamy! Spotykamy się 17 kwietnia 2015 r., jak zwykle w piątek o godz. 18 w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie przy al. Na Skarpie 27. Czytaj dalej

Do kupienia światłodruki Józefa Pieniążka

z_J_Pieniazek_NiedzicaGaleria i Dom Aukcyjny „Nautilus” z_L_Wycz_Szymon_Tatarw Krakowie zaprasza 11 kwietnia 2015 r. na 44. Aukcję Dzieł Sztuki. W katalogu kilka karpackich pozycji. Pod nr 017 grafika Leona Wyczółkowskiego z 1907 r. z portretem przewodnika Szymona Tatara; nr 033 to – dość szeroko rozumiane  – „Podhale w obrazach”, album barwnych światłodruków Józefa Pieniążka wydany we Lwowie w 1937 r., a w nim kościoły w Lachowicach,  Żywcu, Przydonicy i Orawce oraz piękny „Widok z Niedzicy – Wsi  z krzyżem przydrożnym i Pieninami”; wreszcie nr 038 to „Teka Lamus” z 1912  z autolitografiami Władysława Jarockiego i Kazimierza Sichulskiego, a w niej m. in Hucułka, Jordan, Hucuł, Stary Michał z Witowa. Do kupienia także grafika Władysława Skoczylasa „Hulanka” i akwarela Rafała Malczewskiego „Zakopiańskie opłotki” oraz wiele innych.

Radosnych Świąt Wielkiej Nocy

alleluja13

Wschodniokarpacki wieczór z Grzegorzem Rąkowskim

spotkania_rak2Na najbliższych Spotkaniach Karpackich będziemy ponownie gościć dr Grzegorza Rąkowskiego, tym razem żeby posłuchać opowieści o przewodniku krajoznawczo-historycznego jego autorstwa pt. Ukraińskie Karpaty i Podkarpacie. Część wschodnia, który ukazał się w ubiegłym roku za sprawą Oficyny Wydawniczej „Rewasz”. Jak wszystkie dotychczasowe przewodniki tego autora (a napisał ich już kilkadziesiąt), tak i ten jest właściwie wyczerpującą monografią (ponad 580 stron!) opisywanego fragmentu ukraińskich Karpat. big_ukar2
Obejmuje on swym zasięgiem południową część obecnego obwodu iwanofrankowskiego (czyt. woj. stanisławowskiego) na południe od Dniestru i na wschód od linii kolejowej Stryj – Ławoczne, zatem na wschód od dolin Oporu, Stryja i Świcy. Na  wschodzie granica opisanego terytorium sięga po dolinę Białego Czeremoszu. W przewodniku opisano okolice Bolechowa i Doliny, Kałusza, Stanisławowa, Nadwórnej, Kołomyi, Śniatynia, Horodenki, Jaremcza, Worochty, Żabiego, Kosowa i Kut oraz grupy górskie Gorganów, Czarnohory oraz Połonin Czywczyńskich i Hryniawskich. Warto przypomnieć, że książka jest piątą częścią wielotomowego cyklu przewodników autorstwa dr Grzegorza Rąkowskiego, Czytaj dalej

Inauguracja jubileuszu TK na Cyrli

cyrlaNa Cyrhli koło Zakopanego w dniach 6-8 marca 2015 r. odbyło się inaugurujące jubileusz 25-lecia Towarzystwa Karpackiego spotkanie jego członków. W programie m. in. zaprezentowano następujące prelekcje multimedialne:
Tadeusz M. Trajdos, Poznawanie Karpat według Trajdosa;
Jan Skłodowski, Zakopane i Tatry mojego pokolenia;
Aleksander Dymek i Stanisław Figiel, Podróże karpackie;
Tomasz Smoliński, Różne wydarzenia z ćwierćwiecza Towarzystwa Karpackiego;
Aleksander Dymek, Uroczystość z okazji 100-lecia walk Legionów Polskich w Berbesti oraz obrazki z targu w Negreni. Odbyły się też wycieczki piesze po terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, spacer po starym Zakopanem pod wodzą Tadeusza Trajdosa, spotkanie w „Kolibie” (filii Muzeum Tatrzańskiego)  na wystawie pt. Litewskim szlakiem Witkiewiczów rozpoczynającej Rok Witkiewiczów w Zakopanem,  po której oprowadzał jej autor Jan Skłodowski. Na 25-lecie Towarzystwa uczestnicy otrzymali jubileuszową edycję mapy Tatr przygotowaną przez naszego kolegę Piotra Kamińskiego.

Wilk, ryś i niedźwiedź w Muzeum Podkarpackim

02_rysMuzeum Podkarpackie w Krośnie zaprasza na Spotkanie Muzealne z Zenonem Wojtasem i Pawłem Czajkowiczem zatytułowane Wilk, rys i niedźwiedź – drapieżniki Beskidzkie, które odbędzie się w czwartek 26 marca 2015 r., o godz. 17 w Pałacu Biskupim przy ul. Piłsudskiego 16. Spotkanie towarzyszy prezentowanej w Muzeum Podkarpackim wystawie „Przyroda Magurskiego Parku Narodowego”.MPN
Na spotkaniu zaprezentowane zostaną filmy 01_wilkzarejestrowane podczas tropienia i obserwacji niedźwiedzi, wilków, rysi i żbików na pograniczu polsko-słowackim w Beskidzie Niskim. Autorzy prelekcji, na co dzień pracownicy Magurskiego Parku Narodowego, przybliżą naturalne interakcje w świecie drapieżników na obszarze Beskidu Niskiego na podstawie własnych badań. Zaprezentowany zostanie również projekt: ,,Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej – korytarze migracyjne” realizowany przez Magurski Park Narodowy w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Jego celem jest ochrona ostoi fauny puszczańskiej poprzez wskazanie korytarzy ekologicznych gwarantujących zachowanie spójności środowiska dla populacji zwierząt. Zadanie to będzie realizowane w oparciu o szeroko zakrojone badania nad przemieszczaniem się dużych drapieżników i ssaków roślinożernych.