Spotkania karpackie

Kolejne otwarte spotkanie Towarzystwa Karpackiego odbędzie się w dniu 26 marca, jak zwykle w Muzeum Ziemi (Willa Pniewskiego, Aleja Na Skarpie 27) i jak zwykle o godz. 1800.

Pokażemy na nim przedwojenny film fabularny, melodramat zatytułowany „Przybłęda”,  którego akcja rozgrywa się w huculskiej wsi. Dość banalna fabuła nie stanowi o kapitalnej wręcz wartości dokumentalnej filmu. Bo oto między kolejne sceny, reżyser wmontował krajobrazy Czarnohory, portrety autentycznych mieszkańców, obraz wsi huculskiej, spław drewna, klauzy, czy jarmark w miasteczku. Dzięki temu utrwalono obraz Huculszczyzny takiej jaka istniała jeszcze na początku lat trzydziestych ubiegłego wieku.

Film wyreżyserowany przez Jana Nowinę Przybylskiego, twórcę "Chama", "Ty, co w Ostrej świecisz bramie", "Błazna purymowego". W roli głównej wystąpiła Ina Benita, znana z ról w przedwojennych komediach – "Dwie Joasie", "Jaśnie pan szofer" oraz dramatach – "Gehenna", "Ludzie Wisły".
Żonaty Dmetro i włóczęga Jur kochają się w pięknej Maryjce. Gdy na jarmarku Dmetro zauważa, że dziewczyna poświęca swą uwagę Jurowi, wszczyna z nim bójkę, w której sam ginie. Maryjka znajduje nad urwiskiem rannego Jura i bierze go pod swoją opiekę. Dopiero po jakimś czasie dowiaduje się, że przygarnęła mordercę. Targają nią sprzeczne uczucia – wyrzuty sumienia, obawa o los Jura i miłość do niego. Gdy mieszkańcy wsi dowiadują się, gdzie przebywa morderca, ruszają do chaty Maryjki, ale zastają ją samą. Wloką dziewczynę do wsi, by wymierzyć jej sprawiedliwość. Miejscowy głupek usiłuje ratować Maryjkę – otwiera śluzę. Wezbrana woda porywa dziecko Horpyny – wdowy po Dmetrze. Nadbiega Jur, bez namysłu skacze do wody i ratuje dziecko. Nieruchomy i zawstydzony tłum patrzy, jak Jur odchodzi, niosąc na rękach nieprzytomną Maryjkę.

Udostępnij