Dni Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich

Dom Spotkań z Historią i Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich organizuje w Warszawie w dniach 13-27 listopada 2011 r. kolejną edycję „Dni Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich”. Przez dwa tygodnie w różnych miejscach stolicy odbywać się będą spotkania, prezentacje multimedialne, pokazy filmowe, promocje książek i wieczory autorskie, uroczyste apele i inne wydarzenia poświęcone dziedzictwu i pamięci Kresów Południowo-Wschodnich. Zapraszamy.

A oto program:

13 listopada, niedziela

godz. 10 Msza święta w intencji mieszkańców Ziemi Drohobyckiej, kościół bonifratrów, ul. Bonifraterska 12. Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej zaprasza na modlitwę przed wizerunkiem Matki Boskiej z Drohobycza w ołtarzu głównym kościoła bonifratrów.

godz. 17.00 Wszystko co nasze Ojczyźnie oddamy! Dom Kultury „Zacisze”, ul. Blokowa 1 (róg Radzymińskiej). Wieczór poświęcony początkom skautingu we Lwowie, otwarcie wystawy „Zaranie skautingu lwowskiego”.

16 listopada, środa

godz. 18 Za lwowską rogatką. W Brzuchowicach, Dublanach i Kulikowie, DSH ul. Karowa 20. Lwowskim przedmieściom: Lewandówce, Kleparowie, Hołosku i Zamarstynowie oraz miejscowościom położonym na północ od Lwowa poświęcone będzie 54. spotkanie z cyklu Opowieści z Kresów. Prezentacja Tomasza Kuby Kozłowskiego.

17 listopada, czwartek

godz. 19 Lwoski frygani. Restauracje, knajpy i kawiarnie Lwowa, Restauracja Kresowiak, Al. Wilanowska 43c. Wieczór wypełnią opowieści i anegdoty o knajpach i kawiarniach lwowskich.

18 listopada, piątek

godz. 18 Kermanycze, daraby, klauzy, czyli spław drewna w Karpatach Wschodnich, Muzeum Ziemi PAN, Aleja Na Skarpie 27. Towarzystwo Karpackie zaprasza na prezentację Andrzeja Wielochy poświęconą transportowi drewna w Karpatach.

19 listopada, sobota

godz. 11.00 Noc morderców. Promocja książki Dietera Schenka i spotkanie z autorem, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20.

godz. 18 Kresy na Zaciszu. Ludzie Kresów – otwarcie wystawy fotografii Krzysztofa Hejke, Dom Kultury „Zacisze”, ul. Blokowa 1 (róg Radzymińskiej – dojazd autobusem 190).

20 listopada, niedziela

godz. 12 Apel poległych i uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Oddział Stołeczny zaprasza na uroczysty apel przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

godz.13 Msza święta w intencji poległych w obronie Lwowa, bazylika św. Krzyża, Krakowskie Przedmieście 3.

22 listopada, wtorek

godz. 13 Merkury we Lwowie – o lwowskich targach, sklepach i rzemieślnikach, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 80, ul. Redutowa 48. Wódka od Baczewskiego, czekolada od Zalewskiego, porcelana od Lewickiego, srebra od Buszka, maść od Mikolascha, konserwy od Ruckera, aparaty od Borzemskiego – to tylko kilka popularnych lwowskich marek. Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola zaprasza na spotkanie o lwowskim handlu i rzemiośle, modnych sklepach i popularnych jarmarkach.

23 listopada, środa

godz. 10 Dzień Patrona – uroczysta akademia, Gimnazjum nr 27 im. Orląt Lwowskich, ul. Abrahama 10.

godz. 18 Ulice, uliczki, zaułki, pasaże i place Lwowa, DSH ul. Karowa 20. Klimat lwowskich ulic przypomina wydany przez Wydawnictwo Wysoki Zamek drugi tom gawęd Witolda Szolgini z cyklu Tamten Lwów.

24 listopada, czwartek

godz. 18 Śladami słów skrzydlatych. Pisarze i poeci z Kresów Południowo-Wschodnich, Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla, ul. Meissnera 5. Spotkanie autorskie i multimedialną prezentację Mariusza Olbromskiego.

25 listopada, piątek

godz. 12 Apel przy tablicy ku czci profesorów lwowskich zamordowanych w 1941 r., Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, ul. Pawińskiego 5a

13-27 listopada

godz. 10-20 Kiermasz książek o Lwowie i Kresach, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20.

Informacje szczegółowe o programie Dni: Dom Spotkań z Historią – Warszawska Inicjatywa Kresowa, ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa, www.dsh.waw.pl, e-mail: t.kozlowski@dsh.waw.pl, tel. 22 255 05 50, 22 255 05 00.

 

Udostępnij