Aukcyjne karpatiana

Informacje o karpackich przedmiotach wystawianych na aukcjach kolekcjonerskich

„Huculi” Jarosława Pstraka

Mamy nie lada gratkę dla zbieraczy karpatianów. Otóż na aukcji pt. „Sztuka Dawna: Prace na Papierze” Domu Aukcyjnego DESA UNICUM, która odbędzie się 3 grudnia 2019 r. w Warszawie przy ul. Pięknej 1A wystawiona jest bardzo sympatyczna akwarela na papierze (18,5 x 22,5 cm) autorstwa ukraińskiego malarza Jarosława Pstraka zatytułowana „Huculi”. Autor tego dziełka urodzony w 1873  r. w Gwoździcu, uważany za jednego z najbardziej utalentowanych malarzy galicyjskich przełomu XIX i XX w. wychowywał się w Kołomyi, gdzie był uczniem m.in. Waleriana Krycińskiego. Po ukończeniu studiów w Akademii Monachijskiej, osiadł we Lwowie. Wielokrotnie bywał na Huculszczyźnie, gdzie wykonywał razem ze swoim przyjacielem Iwanem Truszem polichromie cerkiewnych wnętrz. Popularność zyskał m.in. dzięki wydawanym we Lwowie pocztówkom z reprodukcjami jego obrazów.

Chimczak i Paraska

Dom Aukcyjny DESA Unicum w Warszawie, przy ul. Pięknej 1A w trwającej właśnie (do 15 lipca do godz. 17) aukcji online „Grafiki i Sztuki Dawnej” pod nr 1429 oferuje drzeworyt barwny na papierze (25 x 19 cm) Wacława Wąsowicza pt. „Chimczak i Paraska”.  Wacław Wąsowicz (ur. 25 sierpnia 1891 w Warszawie, zm. 6 października 1942 w Wilanowie), malarz, grafik. Studiował w warszawskiej Szkole Rysunkowej im. Wojciecha Gersona (1909–1910), a następnie w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych (1911–1914) u Ignacego Pieńkowskiego. Był także w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych uczniem Jacka Malczewskiego (1914). Uprawiał malarstwo sztalugowe, grafikę (drzeworyt), akwarele, malował na tkaninach i ceramice. Był członkiem grup artystycznych: Formistów, Rytmu i Rytu.
Kim byli przedstawieni na drzeworycie Huculi nie wiemy, ale nazwisko Chimczak popularne jest w Żabiem i Bystrcu do dnia dzisiejszego.

Hucuł z Jaworowa Edmunda Bartłomiejczyka

W Katalogu 83. aukcji sztuki dawnej, antyków i sztuki współczesnej Domu Aukcyjnego Ostoya (Warszawa, ul. Gen. J. Zajączka 8) pod nr 003 znajdziemy drzeworyt dwubarwny Edmunda Bartłomiejczyka z 1935 r. zatytułowany „Hucuł z Jaworowa” (papier 23 x 24 cm) z ceną wywoławczą 1000 zł. Edmund Bartłomiejczyk (1885 – 1950) studiował w krakowskiej ASP u Jana Stanisławskiego, Józefa Unierzyskiego i Wojciecha Weissa. Później na Wydziale Sztuki Stosowanej w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, by w roku 1926 objąć na niej pierwszą w Polsce Katedrę Grafiki Użytkowej. Twórca okładki do pierwszego wydania „Wysokiej połoniny” Stanisława Vincenza ma w swoim dorobku jeszcze kilka innych pięknych drzeworytów z motywami huculskimi.
W tym samym katalogu znajdziemy także szereg podhalańskich drzeworytów Władysława Skoczylasa. Aukcja odbędzie się 29 czerwca 2019 r. o godzinie 17.

Jarmark huculski

Dom Aukcyjny REMPEX w Warszawie przy ulicy Karowej 31 na 262 Aukcji Dzieł Sztuki i Antyków – Sztuka Dawna (20.03.2019 r.) pod nr katalogowym 52 oferuje obraz Fryderyka Pautscha pt. Jarmark huculski (olej, płyta pilśniowa, 46,5 x 74,5 cm) sygn. p. d.: F. Pautsch za cenę wywoławczą 25 000 zł. Tu warto przypomnieć, ze Fryderyk Pautsch urodził się 22 września 1877 r. w Delatynie nad Prutem w bezpośrednim sąsiedztwie Huculszczyzny. W młodopolskim okresie swej twórczości należał do czołowych reprezentantów nurtu folklorystycznego, zakorzenionego w kulturowej tradycji Huculszczyzny i Podhala. W latach 1903/04 przebywał wraz z Władysławem Jarockim i Kazimierzem Sichulskim na Pokuciu, gdzie utrwalał w swych obrazach obyczaje, rytuały i wizerunki Hucułów.

Sichul pod choinkę

Wigilia zbliża się wielkimi krokami wypadałoby zatem rozejrzeć się za jakimiś karpackimi prezentami. I tu przychodzą nam z pomocą aukcyjne karpatiana. Otóż na Aukcji Dzieł Sztuki Domu Aukcyjnego Polswiss Art w Warszawie przy ul. Wiejskiej 20, we wtorek 11 grudnia 2018 r. o godz. 19 będzie można zakupić przecudnej urody tryptyk Kazimierza Sichulskiego zatytułowany „W Szopce Bożonarodzeniowej” namalowany w 1938 r. (nr kat. 21). Wiele wskazuje na to, że szopkowi pastuszkowie to Huculi, mamy więc huculską szopkę na prezent jak znalazł. Kłopot jedynie w tym, że przewidywana cena sprzedaży wyniesie coś między 200 a 300 tys. zł.
Na tej samej aukcji warto także zwrócić uwagę na olej Wojciecha Kossaka z 1915 r. pt. „Żołnierska gwiazdka” (nr kat. 22). W tytule obrazu autor tego nie zaznaczył, ale wygląda to – wypisz wymaluj – na gwiazdkę w Rafajłowej z sylwetą Maksymca na tle grudniowego nieba. Cena, no cóż równie ciekawa jak poprzednia, tak między 90  a 150 tys. zł. Życzymy udanych zakupów.

Dowbusz na aukcji

Trochę zaniedbaliśmy ostatnio aukcyjne karpatiana, ale jest okazja, żeby to naprawić. Otóż na Aukcji Sztuki Dawnej Domu Aukcyjnego „Agra-art”, która odbędzie się 17 czerwca 2018 r. o godz. 19  w Warszawie przy ul. Wilczej 55/63 jest do nabycia kilka prawdziwie karpackich obrazków.
I tak na pierwszym miejscu wypada wymienić (nr 75 w katalogu) olej autorstwa Oleksy Nowakiwśkoho (Олекса Новаківський 1872–1935) pt. Oleksa Dowbusz, Zbójnik karpacki z 1931 r. Obraz jest jedną z prac namalowanych w związku z kompozycją Dowbusz – władca gór, która znajduje się w zbiorach Ukraińskiego Muzeum Narodowego we Lwowie.
W katalogu pod nr 7 mamy przecudnej urody Hucułkę z dzbankiem Teodora Axentowicza (1859–1938) pastel, akwarela na papierze. Wprawdzie karpackich akcentów w tu na lekarstwo, ale co klasa, to klasa. Czytaj dalej

Jeszcze jeden Hucuł dzisiaj

Na aukcji „VARIA 21” Galerii Warszawskiej Sopockiego Domu Aukcyjnego (Warszawa, Nowy Świat 54/56), która odbędzie się we wtorek 12 grudnia 2017 r. o godz. 19 będzie można zakupić za jedyne 4 200 zł (cena wywoławcza) obraz Fryderyka Pautscha pt. Hucuł na koniu (olej, płótno, 45 x 32 cm, sygn. p.d.: F. Pautsch) znajdujący się w katalogu pod nr 15.
Fryderyk Pautsch (1877 – 1950) urodził się w Delatynie nad Prutem, nic więc dziwnego, że był jednym z najpłodniejszych twórców tzw. „hucułów”, czyli obrazów nawiązujących do folkloru Huculszczyzny, charakterystycznego nurtu w sztuce  Młodej Polski. Malarstwo studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u J. Unierzyskiego i L. Wyczółkowskiego oraz w paryskiej Académie Julian u J.P. Laurensa.  Malował rodzajowe sceny z życia Hucułów, kompozycje religijne, portrety, martwe natury i pejzaże, a we wcześniejszym okresie także obrazy historyczne.

Huculi – na przełęczy

Przecudnej urody płótno Józefa Jaroszyńskiego pt. Huculi – na przełęczy (Para zakochanych na przełęczy) oferuje Sopocki Dom Aukcyjny na Aukcji Dzieł Sztuki w sobotę 25 listopada 2017 r. o godz. 17 w Galerii Sztuki Dawnej przy ul. Bohaterów Monte Cassino 43 w Sopocie.  Olej, płótno, 67 x 57 cm sygn.: Jaroszyński, cena wywoławcza 13000 zł.
Józef Jaroszyński (1835-1900) po studiach w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, zamieszkał w Delatynie na Prutem. Od 1880 r. corocznie wyjeżdżał do Monachium, gdzie w ostatnich latach swojego życia osiadł na stałe i prowadził pracownię. Swoje prace Jaroszyński prezentował w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, w Zachęcie w Warszawie, we Lwowie oraz w Monachium i Wiedniu. Czytaj dalej

Hucułka na koniu Juliusza Holzmüllera

Na aukcji „Prace na Papierze: Sztuka Dawna” Domu Aukcyjnego DESA UNICUM w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 34/50 w czwartek 16 listopad 2017 r. o godz. 19 będzie można zakpić (cena wywoławcza 2800 zł) akwarelę na papierze z 1902 r. Juliusza Holzmüllera zatytułowaną Góralka (Hucułka) na koniu (43,3 x 32 cm sygnowany i datowany).
Juliusz Holzmüller (ur. 1876 w Bolechowie, zm. 1932 we Lwowie) od 1897 r. uczęszczał do Państwowej Szkoły Przemysłowej we Lwowie na kurs malarstwa dekoracyjnego, gdzie uczył się m.in. u Tadeusza Rybkowskiego. Następnie kształcił się w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Józefa Mehoffera i Teodora Axentowicza (1898-1906). W latach 1903-04 studiował w Monachium. Najczęściej malował w technice akwareli, posługiwał się także sepią i tuszem. Ulubionymi tematami Holzmüllera były pejzaże oraz sceny rodzajowe z udziałem koni. Stworzył na zamówienie księcia Ottona Habsburga cykl obrazów, który znalazł się w pawilonie myśliwskim w Rafajłowej. Zasłynął jako malarz wykonujący szkice batalistyczne z udziałem konnicy japońskiej. Jedna z akwarel o tej tematyce została umieszczona w kasynie oficerskim w Tokio. Prace artysty znajdują się w kolekcjach muzeów w Krakowie, Łańcucie i we Lwowie.

Wesele huculskie Pautscha

W ramach monitorowania aukcyjnych karpatianów pragniemy zwrócić uwagę na możliwość nabycia  na 165 Aukcji malarstwa, grafiki, rzemiosła artystycznego organizowanej przez Dom Aukcyjny DESA, w sobotę 28 października 2017 r. o godz. 16 w Pałacu Kmitów przy ul. Floriańskiej 13 w Krakowie obrazu Fryderyka Pautscha pt. Wesele huculskie (olej, płótno, 97 x 137 cm, sygn. p.d.: F. Pautsch).
Fryderyk Pautsch urodził się 22 września 1877 r. w Delatynie nad Prutem, nic więc dziwnego, że był jednym z najpłodniejszych twórców tzw. „hucułów”, czyli obrazów nawiązujących do folkloru Huculszczyzny, charakterystycznego nurtu w sztuce  Młodej Polski. Malarstwo studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u J. Unierzyskiego i L. Wyczółkowskiego oraz w paryskiej Académie Julian u J.P. Laurensa.  Malował rodzajowe sceny z życia Hucułów, kompozycje religijne, portrety, martwe natury i pejzaże, a we wcześniejszym okresie także obrazy historyczne. Cena wywoławcza to jedyne 49 000 zł.