Aukcyjne karpatiana

Informacje o karpackich przedmiotach wystawianych na aukcjach kolekcjonerskich

Huculi – na przełęczy

Przecudnej urody płótno Józefa Jaroszyńskiego pt. Huculi – na przełęczy (Para zakochanych na przełęczy) oferuje Sopocki Dom Aukcyjny na Aukcji Dzieł Sztuki w sobotę 25 listopada 2017 r. o godz. 17 w Galerii Sztuki Dawnej przy ul. Bohaterów Monte Cassino 43 w Sopocie.  Olej, płótno, 67 x 57 cm sygn.: Jaroszyński, cena wywoławcza 13000 zł.
Józef Jaroszyński (1835-1900) po studiach w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, zamieszkał w Delatynie na Prutem. Od 1880 r. corocznie wyjeżdżał do Monachium, gdzie w ostatnich latach swojego życia osiadł na stałe i prowadził pracownię. Swoje prace Jaroszyński prezentował w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, w Zachęcie w Warszawie, we Lwowie oraz w Monachium i Wiedniu. Czytaj dalej

Hucułka na koniu Juliusza Holzmüllera

Na aukcji „Prace na Papierze: Sztuka Dawna” Domu Aukcyjnego DESA UNICUM w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 34/50 w czwartek 16 listopad 2017 r. o godz. 19 będzie można zakpić (cena wywoławcza 2800 zł) akwarelę na papierze z 1902 r. Juliusza Holzmüllera zatytułowaną Góralka (Hucułka) na koniu (43,3 x 32 cm sygnowany i datowany).
Juliusz Holzmüller (ur. 1876 w Bolechowie, zm. 1932 we Lwowie) od 1897 r. uczęszczał do Państwowej Szkoły Przemysłowej we Lwowie na kurs malarstwa dekoracyjnego, gdzie uczył się m.in. u Tadeusza Rybkowskiego. Następnie kształcił się w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Józefa Mehoffera i Teodora Axentowicza (1898-1906). W latach 1903-04 studiował w Monachium. Najczęściej malował w technice akwareli, posługiwał się także sepią i tuszem. Ulubionymi tematami Holzmüllera były pejzaże oraz sceny rodzajowe z udziałem koni. Stworzył na zamówienie księcia Ottona Habsburga cykl obrazów, który znalazł się w pawilonie myśliwskim w Rafajłowej. Zasłynął jako malarz wykonujący szkice batalistyczne z udziałem konnicy japońskiej. Jedna z akwarel o tej tematyce została umieszczona w kasynie oficerskim w Tokio. Prace artysty znajdują się w kolekcjach muzeów w Krakowie, Łańcucie i we Lwowie.

Wesele huculskie Pautscha

W ramach monitorowania aukcyjnych karpatianów pragniemy zwrócić uwagę na możliwość nabycia  na 165 Aukcji malarstwa, grafiki, rzemiosła artystycznego organizowanej przez Dom Aukcyjny DESA, w sobotę 28 października 2017 r. o godz. 16 w Pałacu Kmitów przy ul. Floriańskiej 13 w Krakowie obrazu Fryderyka Pautscha pt. Wesele huculskie (olej, płótno, 97 x 137 cm, sygn. p.d.: F. Pautsch).
Fryderyk Pautsch urodził się 22 września 1877 r. w Delatynie nad Prutem, nic więc dziwnego, że był jednym z najpłodniejszych twórców tzw. „hucułów”, czyli obrazów nawiązujących do folkloru Huculszczyzny, charakterystycznego nurtu w sztuce  Młodej Polski. Malarstwo studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u J. Unierzyskiego i L. Wyczółkowskiego oraz w paryskiej Académie Julian u J.P. Laurensa.  Malował rodzajowe sceny z życia Hucułów, kompozycje religijne, portrety, martwe natury i pejzaże, a we wcześniejszym okresie także obrazy historyczne. Cena wywoławcza to jedyne 49 000 zł.

Motyw z Huculszczyzny

Uprzejmie informujemy, że Polski Dom Aukcyjny – Wojciech Śladowski na IX Aukcja Sztuki Dawnej i Współczesnej 22 czerwca 2017 r. w hotelu Sheraton Grand w Krakowie przy ul. Powiśle 7 oferuje pod nr 13 w katalogu możliwość zakupu za jedyne 48 000 zł (cena wywoławcza) obrazu olejnego autorstwa Aleksandra Mroczkowskiego (1850–1927) zatytułowany „Motyw z Huculszczyzny” (olej, płótno; 78 x 124,5 cm w świetle ramy; sygn. p. d.: A. Mroczkowski).
Autor obrazu, znakomity pejzażysta widoków górskich, szczególnie tatrzańskich, drobiazgowo przedstawiał elementy przyrody. Dokładnie zaakcentowane, dodawały realizmu przedstawianym scenom. Prezentowana dekoracyjna praca należy do kanonu dzieł artysty, chociaż jest chyba jedyną w jego dorobku dotyczącą Huculszczyzny. O „huculskości” pejzażu świadczą po pierwsze postaci romansującej pary Hucułów przedstawionych w stylu Seweryna Obsta, po drugie zaś talaby (tratwy) na górskiej rzece, kaszyce umacniające jej brzegi oraz – coś zupełnie wyjątkowego – w centrum obrazu ryza wodna do spuszczania kloców. Nie wiele było takich ryz na Huculszczyźnie, a ta na obrazie raczej na pewno nie jest odwzorowaniem żadnej z nich, ale możliwe, że za wzór Mroczkowskiemu służyła ryza działająca przez lata w dolinie Hramitnego w Górach Hryniawskich.

Hucuł przecudnej urody

Nasz niezawodny monitoring aukcji sztuki wszelakiej pospieszył z ekscytującą informacją, że Dom Aukcyjny DESA UNICUM w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 34/50 na aukcji Art Outlet: Sztuka Dawna, która odbędzie się w czwartek 11 maja 2017 r. o godz. 19 oferuje przecudnej urody obraz Seweryna Obsta (1847-1917) pt. Hucuł z 1896 r. (olej na płótnie o wym. 66,6 x 35 cm, sygnowany i datowany). Cena wywoławcza jedynie 5000 zł. Autor obrazu Seweryn Obst urodzony na północnym skraju Huculszczyzny w Berezowie Niżnym był jednym z pierwszych malarzy, którzy zakochali się w huculskich strojach i utrwalili je na płótnie. A zrobił to tak, że nic, tylko podziwiać i zbierać pieniądze na zakup.

Hucuł z koniem Edmunda Bartłomiejczyka

burza_hucul_z_koniem2Na 49 Aukcji Dzieł Sztuki organizowanej w sobotę 22 październik 2016 r. o godz. 14 przez NAUTILUS Galerię i Dom Aukcyjny z Krakowa (ul. Świętego Jana 12) można będzie kupić jedyny w swoim rodzaju drzeworyt Edmunda Bartłomiejczyka, Hucuł z koniem (Błyskawica, Burza) z 1937 r. nr katalogowy 118.  a także m. in.:
– piękne zdjęcia tatrzańskie z lat 30. Tadeusza i Stefana Zwolińskich nr 59: Widok z Goryczkowego Wierchu na Krywań, nr 58: Owce na Karczmisku, nr 54: Hala Strążyska i Giewont, nr 49: Droga na Halę Gąsienicową z Żółtą Turnią w tle, nr 48: Dudziarz Stanisław Mróz z Poronina;dukla2
– wspaniały Tryptyk tatrzański (w stylu Art Deco) Ludwika de Laveaux  z 1930 r. nr 61;
Widok Jasła i Widok Dukli, chromolitografie Rudolfa Alta z albumu „Das pittoresche Österreich”, obydwie z 1842 r. nr 81 i 82. Życzymy udanych zakupów.

„Hucuł na saniach”

sichulNa „Aukcji Prac na Papierze” Sopockiego Domu Aukcyjny – Galeria Gdańsk, przy ul. Długiej 2/3 w sobotę, 24 wrzesień 2016 o godz. 17 będzie można zakupić nieznaną pracę Kazimierza Sichulskiego z 1919 r. pt. „Hucuł na saniach” (akwarela, gwasz, tektura, 90 x 68,5 cm) znajdującą się w katalogu pod nr 35. Cena wywoławcza 13 tys. zł.
Kazimierz Sichulski (1879 – 1942) polski malarz, rysownik i grafik. Studiował w latach 1900–1908 na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod okiem Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego. Kształcił się również w Rzymie, Paryżu i Monachium. Dominantą jego twórczości , była Huculszczyzna, pod przemożnym urokiem której pozostał prze całe życie, począwszy od swego pierwszego tam pobytu w zimie 1905 r. (wraz z Jarockim i Pautschem). Fascynował go Huculski folklor, barwność strojów, specyfika obrzędów cerkiewnych.

Plakat Jarockiego „Na Huculszczyźnie”

Na_HuculszczyznieNa 117 aukcji antykwarycznej antykwariatu „Rara Avis” 4 czerwca 2016 r. w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie, przy ul. Meiselsa 17 będzie można zakupić kilka ciekawych pozycji, które powinny zainteresować miłośników Huculszczyzny. Katalog aukcji jest dostępny na tu, a w nim m. in.:
Pod nr kat. 494 znajdziemy bardzo rzadki w oryginale plakat turystyczny z cyklu „POLSKA” pt. „Na Huculszczyźnie” autorstwa Władysława Jarockiego ze sceną zimową przed cerkwią, wydany przez Min. Komunikacji w 1926 r.wyroby_metalowe
Pod nr. 156 – 161 teki ze wzorami przemysłu domowego włościan na Rusi z lat 1882-89, zebrane przez Ludwika Wierzbickiego zawierające tablice z barwnymi litografiami: Hafty włościan na Rusi; Wyroby gliniane włościan na Rusi. Naczynia z Kossowa; Wyroby metalowe włościan na Rusi (Hucuły); Wyroby snycerskie włościan na Rusi (Hucuły); Wyroby gliniane włościan na Rusi (Kossów i Sokal); Poz. kat 1191 „Letniska Huculszczyzny”, ilustrowany informator poświęcony Huculszczyźnie wydany przez Związek Powiatów RP z opisem obyczajów i kultury Hucułów zaczerpniętymi z „Na wysokiej połoninie” S. Vincenza. Zawiera opis powiatów i miejscowości wypoczynkowych.

O drewnianych cerkwiach Bukowiny i Galicji

szczerbakiwskij_01Na portalu bibliofilsko-aukcyjnym secretera.pl w katalogu VI Aukcji internetowej książek i  grafiki, która rozpocznie się 2 kwietnia 2016 r. o godz. 10 pod pozycją 353 można znaleźć bardzo ciekawą książkę wydaną w Pradze w 1926 r. o drewnianych cerkwiach, kapliczka, krzyżach i figurach przydrożnych Bukowiny i Galicji, której autorem jest ukraiński etnograf Danyło Szczerbakiwśkij (1877-1921).
Ščerbakivsʹkyj Danylo Mychajlavyč [Щербакі́вський Дани́ло Михайлович]. Ukraïns’ke mystectvo. [T.] II. Bukovynsʹki i galycʹki derevljani cerkvy, nadgrobni i prydorožni chresti, figury i kaplyci. Kyïv-Praha 1926. Czytaj dalej

Tatrzańskie heliograwiury i Prawda Starowieku

zz_tatryzz_vincW Katalogu aukcyjnym nr 116 krakowskiego Antykwariatu „Rara Avis” pod nr 1313 jest oferowana teka pt. „Tatry” zawierająca zbiór 48 heliograwiur (form. 26×33,8 cm) przedstawiających widoki tatrzańskie, pienińskie i in. z lat 1892-1901, wydane nakładem Towarzystwa Tatrzańskiego, a odbijane w firmie Paulussena w Wiedniu. Ukazywały się one jako dodatki do „Pamiętnika Tow. Tatrzańskiego”.
W tym samym katalogu pod nr. 1315 odnajdziemy wydanie z 1936 roku „Na wysokiej połoninie. Obrazy, dumy i gawędy z Wierchowiny Huculskiej. [Cz.1]: zz_pieninyPrawda starowieku”, Stanisława Vincenza z piękną grafiką Edmunda Bartłomiejczyka na obwolucie.
Aukcja odbędzie się 20 lutego 2016 r. w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie przy ul. Mesielsa 17.