Aukcyjne karpatiana

Informacje o karpackich przedmiotach wystawianych na aukcjach kolekcjonerskich

Hucuł z koniem Edmunda Bartłomiejczyka

burza_hucul_z_koniem2Na 49 Aukcji Dzieł Sztuki organizowanej w sobotę 22 październik 2016 r. o godz. 14 przez NAUTILUS Galerię i Dom Aukcyjny z Krakowa (ul. Świętego Jana 12) można będzie kupić jedyny w swoim rodzaju drzeworyt Edmunda Bartłomiejczyka, Hucuł z koniem (Błyskawica, Burza) z 1937 r. nr katalogowy 118.  a także m. in.:
– piękne zdjęcia tatrzańskie z lat 30. Tadeusza i Stefana Zwolińskich nr 59: Widok z Goryczkowego Wierchu na Krywań, nr 58: Owce na Karczmisku, nr 54: Hala Strążyska i Giewont, nr 49: Droga na Halę Gąsienicową z Żółtą Turnią w tle, nr 48: Dudziarz Stanisław Mróz z Poronina;dukla2
– wspaniały Tryptyk tatrzański (w stylu Art Deco) Ludwika de Laveaux  z 1930 r. nr 61;
Widok Jasła i Widok Dukli, chromolitografie Rudolfa Alta z albumu „Das pittoresche Österreich”, obydwie z 1842 r. nr 81 i 82. Życzymy udanych zakupów.

„Hucuł na saniach”

sichulNa „Aukcji Prac na Papierze” Sopockiego Domu Aukcyjny – Galeria Gdańsk, przy ul. Długiej 2/3 w sobotę, 24 wrzesień 2016 o godz. 17 będzie można zakupić nieznaną pracę Kazimierza Sichulskiego z 1919 r. pt. „Hucuł na saniach” (akwarela, gwasz, tektura, 90 x 68,5 cm) znajdującą się w katalogu pod nr 35. Cena wywoławcza 13 tys. zł.
Kazimierz Sichulski (1879 – 1942) polski malarz, rysownik i grafik. Studiował w latach 1900–1908 na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod okiem Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego. Kształcił się również w Rzymie, Paryżu i Monachium. Dominantą jego twórczości , była Huculszczyzna, pod przemożnym urokiem której pozostał prze całe życie, począwszy od swego pierwszego tam pobytu w zimie 1905 r. (wraz z Jarockim i Pautschem). Fascynował go Huculski folklor, barwność strojów, specyfika obrzędów cerkiewnych.

Plakat Jarockiego „Na Huculszczyźnie”

Na_HuculszczyznieNa 117 aukcji antykwarycznej antykwariatu „Rara Avis” 4 czerwca 2016 r. w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie, przy ul. Meiselsa 17 będzie można zakupić kilka ciekawych pozycji, które powinny zainteresować miłośników Huculszczyzny. Katalog aukcji jest dostępny na tu, a w nim m. in.:
Pod nr kat. 494 znajdziemy bardzo rzadki w oryginale plakat turystyczny z cyklu „POLSKA” pt. „Na Huculszczyźnie” autorstwa Władysława Jarockiego ze sceną zimową przed cerkwią, wydany przez Min. Komunikacji w 1926 r.wyroby_metalowe
Pod nr. 156 – 161 teki ze wzorami przemysłu domowego włościan na Rusi z lat 1882-89, zebrane przez Ludwika Wierzbickiego zawierające tablice z barwnymi litografiami: Hafty włościan na Rusi; Wyroby gliniane włościan na Rusi. Naczynia z Kossowa; Wyroby metalowe włościan na Rusi (Hucuły); Wyroby snycerskie włościan na Rusi (Hucuły); Wyroby gliniane włościan na Rusi (Kossów i Sokal); Poz. kat 1191 „Letniska Huculszczyzny”, ilustrowany informator poświęcony Huculszczyźnie wydany przez Związek Powiatów RP z opisem obyczajów i kultury Hucułów zaczerpniętymi z „Na wysokiej połoninie” S. Vincenza. Zawiera opis powiatów i miejscowości wypoczynkowych.

O drewnianych cerkwiach Bukowiny i Galicji

szczerbakiwskij_01Na portalu bibliofilsko-aukcyjnym secretera.pl w katalogu VI Aukcji internetowej książek i  grafiki, która rozpocznie się 2 kwietnia 2016 r. o godz. 10 pod pozycją 353 można znaleźć bardzo ciekawą książkę wydaną w Pradze w 1926 r. o drewnianych cerkwiach, kapliczka, krzyżach i figurach przydrożnych Bukowiny i Galicji, której autorem jest ukraiński etnograf Danyło Szczerbakiwśkij (1877-1921).
Ščerbakivsʹkyj Danylo Mychajlavyč [Щербакі́вський Дани́ло Михайлович]. Ukraïns’ke mystectvo. [T.] II. Bukovynsʹki i galycʹki derevljani cerkvy, nadgrobni i prydorožni chresti, figury i kaplyci. Kyïv-Praha 1926. Czytaj dalej

Tatrzańskie heliograwiury i Prawda Starowieku

zz_tatryzz_vincW Katalogu aukcyjnym nr 116 krakowskiego Antykwariatu „Rara Avis” pod nr 1313 jest oferowana teka pt. „Tatry” zawierająca zbiór 48 heliograwiur (form. 26×33,8 cm) przedstawiających widoki tatrzańskie, pienińskie i in. z lat 1892-1901, wydane nakładem Towarzystwa Tatrzańskiego, a odbijane w firmie Paulussena w Wiedniu. Ukazywały się one jako dodatki do „Pamiętnika Tow. Tatrzańskiego”.
W tym samym katalogu pod nr. 1315 odnajdziemy wydanie z 1936 roku „Na wysokiej połoninie. Obrazy, dumy i gawędy z Wierchowiny Huculskiej. [Cz.1]: zz_pieninyPrawda starowieku”, Stanisława Vincenza z piękną grafiką Edmunda Bartłomiejczyka na obwolucie.
Aukcja odbędzie się 20 lutego 2016 r. w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie przy ul. Mesielsa 17.

Oryginalne raporty Józefa Hallera

haller_13128 listopada 2015 r. na XLI Aukcji Książek i Grafiki Domu Aukcyjnego LAMUS w gmachu Biblioteki Narodowej w Warszawie przy al. Niepodległości 213 w sali im. Stefana Dembego o godz. 10.30 będzie można zakupić m. in. oryginalne raporty pisane przez dowódców Legionu Polskiego Bolesława Roję, Zygmunta Zielińskiego i Józefa Hallera w trakcie Kampanii Karpackiej w dolinie Bystrzycy Nadwórniańskiej. Pod kolejnymi numerami w katalogu znajdziemy:
nr 128. Pismo odręczne z własnoręcznymi podpisami Bolesława Roi i Zygmunta Zielińskiego zawierające obszerny meldunek sytuacyjny z frontu w Karpatach z okresu po bitwie pod Mołotkowem. Blankiety meldunkowe wypełnione ołówkiem kopiowym. Czytaj dalej

Huculi przed cerkwią

pilatti_Huculi_przed _cerkwia_01aW aukcyjnych karpatianach odnotowujemy ciekawą pozycję – do kupienia jest olejny obraz Gustawa Pillatiego (1874-1931) zatytułowany „Huculi przed cerkwią”. Można mieć wprawdzie pewne zastrzeżenia co do logiki kompozycji – w takich strojach Huculi do kośby nie chodzili, zaś do cerkwi tak, ale przecież nie z kosą, choć kosa prawdziwie huculska, długa. Tak czy inaczej obrazek w salonie będzie prezentował się wspaniale. Aukcja Sztuki Dawnej 22 październik 2015 czwartek, godz. 19, nr 55 w katalogu, Dom Aukcyjny DESA UNICUM w Warszawie. Więcej szczegółów.

Pisma Orłowicza na aukcji

mieczyslaw_orlowiczNa 115. Aukcji antykwarycznej antykwariatu „Rara Avis”, która odbędzie się 17 października 2015 r. w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie, przy ul. Meiselsa 17 o godz. 11 będzie można zdobyć cztery dokumenty dotyczące wycieczek organizowanych w latach 1938-1939 przez Mieczysława Orłowicza w Karpaty Wschodnie (nr kat. 366). Wśród nich m. in. Sprawozdanie z czterodniowej wycieczki w Długie Beskidy i na Wierzchowinę Turczańską […] odbytej w dniach od 29 czerwca do 2 lipca 1939 . Na aukcji wystawiono także książkę „Tańce huculskie” Romana Harasymczuka (nr kat. 1094), „Dziennik podróży do Tatrów” Seweryna Goszczyńskiego wydanie z 1853 r. oraz zdjęcia Władysława Semkowicza chałupy z wyżką z Harkebuzów, kościoła w Orawce i kaplicy w Tropiu (nr kat. 455). Więcej szczegółów i katalog na www.raraavis.krakow.pl.

Fotografie tatrzańskie i pienińskie Awita Szuberta

avit_szubert_gorale_kolibyDom Aukcyjny Ostoya na 142 aukcji, która odbędzie się 14 maja 2015 r. oferuje kilka prac pioniera fotografii tatrzańskiej i pienińskiej Awita Szuberta (1837–1919). W latach 1856 – 1866 wykonywał on pierwsze fotografie gór. W roku 1877 anonsował, że posiada widoki ze Szczawnicy, Pienin i Tatr – z miejsc, które nigdy wcześniej nie były sfotografowane. Jego zdjęcia tatrzańskie, wykonane techniką heliograwiurową, były wydane przez Towarzystwo Tatrzańskie w latach 1889-1901 jako dodatek do Pamiętników TT. Ukazało się też kilka albumów zdjęć górskich Szuberta: Album widoków tatrzańskich (1876) i Widoki z Tatr i Pienin (1878). Działalność fotograficzna przyniosła mu liczne nagrody na światowych wystawach.

Do kupienia światłodruki Józefa Pieniążka

z_J_Pieniazek_NiedzicaGaleria i Dom Aukcyjny „Nautilus” z_L_Wycz_Szymon_Tatarw Krakowie zaprasza 11 kwietnia 2015 r. na 44. Aukcję Dzieł Sztuki. W katalogu kilka karpackich pozycji. Pod nr 017 grafika Leona Wyczółkowskiego z 1907 r. z portretem przewodnika Szymona Tatara; nr 033 to – dość szeroko rozumiane  – „Podhale w obrazach”, album barwnych światłodruków Józefa Pieniążka wydany we Lwowie w 1937 r., a w nim kościoły w Lachowicach,  Żywcu, Przydonicy i Orawce oraz piękny „Widok z Niedzicy – Wsi  z krzyżem przydrożnym i Pieninami”; wreszcie nr 038 to „Teka Lamus” z 1912  z autolitografiami Władysława Jarockiego i Kazimierza Sichulskiego, a w niej m. in Hucułka, Jordan, Hucuł, Stary Michał z Witowa. Do kupienia także grafika Władysława Skoczylasa „Hulanka” i akwarela Rafała Malczewskiego „Zakopiańskie opłotki” oraz wiele innych.