Aukcyjne karpatiana

Informacje o karpackich przedmiotach wystawianych na aukcjach kolekcjonerskich

Tatrzańskie heliograwiury i Prawda Starowieku

zz_tatryzz_vincW Katalogu aukcyjnym nr 116 krakowskiego Antykwariatu „Rara Avis” pod nr 1313 jest oferowana teka pt. „Tatry” zawierająca zbiór 48 heliograwiur (form. 26×33,8 cm) przedstawiających widoki tatrzańskie, pienińskie i in. z lat 1892-1901, wydane nakładem Towarzystwa Tatrzańskiego, a odbijane w firmie Paulussena w Wiedniu. Ukazywały się one jako dodatki do „Pamiętnika Tow. Tatrzańskiego”.
W tym samym katalogu pod nr. 1315 odnajdziemy wydanie z 1936 roku „Na wysokiej połoninie. Obrazy, dumy i gawędy z Wierchowiny Huculskiej. [Cz.1]: zz_pieninyPrawda starowieku”, Stanisława Vincenza z piękną grafiką Edmunda Bartłomiejczyka na obwolucie.
Aukcja odbędzie się 20 lutego 2016 r. w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie przy ul. Mesielsa 17.

Oryginalne raporty Józefa Hallera

haller_13128 listopada 2015 r. na XLI Aukcji Książek i Grafiki Domu Aukcyjnego LAMUS w gmachu Biblioteki Narodowej w Warszawie przy al. Niepodległości 213 w sali im. Stefana Dembego o godz. 10.30 będzie można zakupić m. in. oryginalne raporty pisane przez dowódców Legionu Polskiego Bolesława Roję, Zygmunta Zielińskiego i Józefa Hallera w trakcie Kampanii Karpackiej w dolinie Bystrzycy Nadwórniańskiej. Pod kolejnymi numerami w katalogu znajdziemy:
nr 128. Pismo odręczne z własnoręcznymi podpisami Bolesława Roi i Zygmunta Zielińskiego zawierające obszerny meldunek sytuacyjny z frontu w Karpatach z okresu po bitwie pod Mołotkowem. Blankiety meldunkowe wypełnione ołówkiem kopiowym. Czytaj dalej

Huculi przed cerkwią

pilatti_Huculi_przed _cerkwia_01aW aukcyjnych karpatianach odnotowujemy ciekawą pozycję – do kupienia jest olejny obraz Gustawa Pillatiego (1874-1931) zatytułowany „Huculi przed cerkwią”. Można mieć wprawdzie pewne zastrzeżenia co do logiki kompozycji – w takich strojach Huculi do kośby nie chodzili, zaś do cerkwi tak, ale przecież nie z kosą, choć kosa prawdziwie huculska, długa. Tak czy inaczej obrazek w salonie będzie prezentował się wspaniale. Aukcja Sztuki Dawnej 22 październik 2015 czwartek, godz. 19, nr 55 w katalogu, Dom Aukcyjny DESA UNICUM w Warszawie. Więcej szczegółów.

Pisma Orłowicza na aukcji

mieczyslaw_orlowiczNa 115. Aukcji antykwarycznej antykwariatu „Rara Avis”, która odbędzie się 17 października 2015 r. w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie, przy ul. Meiselsa 17 o godz. 11 będzie można zdobyć cztery dokumenty dotyczące wycieczek organizowanych w latach 1938-1939 przez Mieczysława Orłowicza w Karpaty Wschodnie (nr kat. 366). Wśród nich m. in. Sprawozdanie z czterodniowej wycieczki w Długie Beskidy i na Wierzchowinę Turczańską […] odbytej w dniach od 29 czerwca do 2 lipca 1939 . Na aukcji wystawiono także książkę „Tańce huculskie” Romana Harasymczuka (nr kat. 1094), „Dziennik podróży do Tatrów” Seweryna Goszczyńskiego wydanie z 1853 r. oraz zdjęcia Władysława Semkowicza chałupy z wyżką z Harkebuzów, kościoła w Orawce i kaplicy w Tropiu (nr kat. 455). Więcej szczegółów i katalog na www.raraavis.krakow.pl.

Fotografie tatrzańskie i pienińskie Awita Szuberta

avit_szubert_gorale_kolibyDom Aukcyjny Ostoya na 142 aukcji, która odbędzie się 14 maja 2015 r. oferuje kilka prac pioniera fotografii tatrzańskiej i pienińskiej Awita Szuberta (1837–1919). W latach 1856 – 1866 wykonywał on pierwsze fotografie gór. W roku 1877 anonsował, że posiada widoki ze Szczawnicy, Pienin i Tatr – z miejsc, które nigdy wcześniej nie były sfotografowane. Jego zdjęcia tatrzańskie, wykonane techniką heliograwiurową, były wydane przez Towarzystwo Tatrzańskie w latach 1889-1901 jako dodatek do Pamiętników TT. Ukazało się też kilka albumów zdjęć górskich Szuberta: Album widoków tatrzańskich (1876) i Widoki z Tatr i Pienin (1878). Działalność fotograficzna przyniosła mu liczne nagrody na światowych wystawach.

Do kupienia światłodruki Józefa Pieniążka

z_J_Pieniazek_NiedzicaGaleria i Dom Aukcyjny „Nautilus” z_L_Wycz_Szymon_Tatarw Krakowie zaprasza 11 kwietnia 2015 r. na 44. Aukcję Dzieł Sztuki. W katalogu kilka karpackich pozycji. Pod nr 017 grafika Leona Wyczółkowskiego z 1907 r. z portretem przewodnika Szymona Tatara; nr 033 to – dość szeroko rozumiane  – „Podhale w obrazach”, album barwnych światłodruków Józefa Pieniążka wydany we Lwowie w 1937 r., a w nim kościoły w Lachowicach,  Żywcu, Przydonicy i Orawce oraz piękny „Widok z Niedzicy – Wsi  z krzyżem przydrożnym i Pieninami”; wreszcie nr 038 to „Teka Lamus” z 1912  z autolitografiami Władysława Jarockiego i Kazimierza Sichulskiego, a w niej m. in Hucułka, Jordan, Hucuł, Stary Michał z Witowa. Do kupienia także grafika Władysława Skoczylasa „Hulanka” i akwarela Rafała Malczewskiego „Zakopiańskie opłotki” oraz wiele innych.

Do zdobycia oryginalne meldunki gen. Hallera

walki_II_bryg_GrotowskiNa IV Aukcji Internetowej Książek i Grafiki organizowanej 14 marca 2015 r. przez warszawski antykwariat „Lamus” na portalu www.secretera.pl można licytować kilka ciekawych pozycji karpackich jak np. książkę Żelisława Grotowskiego, Walki II-giej Brygady Legionów, Piotrków 1916 (poz. kat. 419) czy przewodnik Igora Czajkowskiego, Beskid Wschodni. Szlaki turystyczne w dorzeczach Prutu i Czarnej Bystrzycy, Stanisławów – Jaremcze (poz. kat. 573) i wiele innych. Rewelacją aukcji są oryginalne meldunki pisane z pola walki ręką majora Józefa Hallera z jego autografem, datowane Rafajłowa 6 II 1915 r. (poz. kat. 39) a kierowane do c. i k. Komendy Legionów Polskich w Königsfeld. Tu wprawdzie organizatorzy aukcji popełnili błąd opisując Königsfeld jako Korolewo – otóż to nie o tę miejscowość w meldunku chodzi. Meldunek był kierowany do Königsfeld (węg. Királymezo) dziś Ust Czorna, a nie do Königsfeld (węg. Királyháza) dziś Korolewo. Pomylić się łatwo, tym bardziej, że obydwie miejscowości zapisały się w dziejach Legionu Polskiego, ale różnica jest istotna. Tak, czy inaczej jest to wyjątkowa okazja zdobycia oryginalnego dokumentu z kampanii wschodnikarpackiej Legionów Polskich. Cena wywoławcza 500 zł.

Limba w Tatrach

limba_wyczolkowskiDom Aukcyjny Desa Unicum w Warszawie w ramach „Aukcji Prac na Papierze” 19 lutego 2015 r. oferuje akwarelę Leona Wyczółkowskiego (1852-1936) „Limba w Tatrach”, datowaną na 1920 r. Gibinski_cerkiewkaCena wywoławcza jedyne 14 000 zł. Kupić, nie kupić, popatrzeć warto. Na aukcji jest także kilka „Nikiforów” oraz akwarela Stanisława Gibińskiego (żołnierza II pułku piechoty Legionów Polskich, uczestnika kampanii wschodniokarpackiej)
pt. „Pejzaż zimowy z cerkiewką”.

Karpackie karty pocztowe

konigsfeldW lutym 2015 r. odbędą się aukcje kart pocztowych na węgierskim portalu Darabanth Auction House. W zaprezentowanych katalogach aukcyjnych (do pobrania ze strony domu aukcyjnego) można odnaleźć liczne karpatiana. Ciekawe pocztówki z Karpat Transylwańskich, z Górnych Węgier czyli dzisiejszej Słowacji, a także z Zakarpacia (Kárpátalja. Wśród tych ostatnich zwracają uwagę piękne widoki Pietrosa Czarmohorskiego czy Marmaroskiego Pop Iwana, stacji kolejki leśnej w Királymező czyli znanym z legionowych dziejów Königsfeld (obecnie Ust-Czorna), czy wreszcie pocztówka z przed 1904 r. z widokiem podhowerlańskiej klauzy Kozmieszczyk.
Kolekcjonerom życzymy udanych polowań.

Aukcyjne karpatiana

huculszczyznaZ inicjatywy znanego kolekcjonera i zarazem członka Towarzystwa Karpackiego, Ryszarda Kruka postanowiliśmy na naszym portalu wprowadzić nową kategorię postów – „Aukcyjne karpatiana” adresowanych do karpackich kolekcjonerów. Na początek informacja o aukcji nr 112 krakowskiego Antykwariatu „Rara Avis”, która odbędzie się 14 lutego 2015. Katalog pod tym adresem: raraavis.krakow.pl
Pragniemy zwrócić uwagę na kilka zamieszczonych w nim pozycji: ciekawe zdjęcie „Hucuł siedzący na wagoniku leśnej kolejki” poz. kat. 260, albo zdjęcie z końca XIX w. z atelier Artychowskiego „Kobieta w stroju huculskim” poz. 259. Do kupienia będą też: jedyny wydany rocznik (1938) „Złotego Szlaku” kwartalnika poświęconego kulturze Ziemi Halickiej poz. kat. 633, oraz folder pt. „Huculszczyzna” wydany w Kosowie w 1932 z okładką zaprojektowaną przez F. Pautscha (patrz obok). W katalogu wiele innych karpackich ciekawostek. Życzymy udanych łowów.