Aukcyjne karpatiana

Informacje o karpackich przedmiotach wystawianych na aukcjach kolekcjonerskich

Fotografie tatrzańskie i pienińskie Awita Szuberta

avit_szubert_gorale_kolibyDom Aukcyjny Ostoya na 142 aukcji, która odbędzie się 14 maja 2015 r. oferuje kilka prac pioniera fotografii tatrzańskiej i pienińskiej Awita Szuberta (1837–1919). W latach 1856 – 1866 wykonywał on pierwsze fotografie gór. W roku 1877 anonsował, że posiada widoki ze Szczawnicy, Pienin i Tatr – z miejsc, które nigdy wcześniej nie były sfotografowane. Jego zdjęcia tatrzańskie, wykonane techniką heliograwiurową, były wydane przez Towarzystwo Tatrzańskie w latach 1889-1901 jako dodatek do Pamiętników TT. Ukazało się też kilka albumów zdjęć górskich Szuberta: Album widoków tatrzańskich (1876) i Widoki z Tatr i Pienin (1878). Działalność fotograficzna przyniosła mu liczne nagrody na światowych wystawach.

Do kupienia światłodruki Józefa Pieniążka

z_J_Pieniazek_NiedzicaGaleria i Dom Aukcyjny „Nautilus” z_L_Wycz_Szymon_Tatarw Krakowie zaprasza 11 kwietnia 2015 r. na 44. Aukcję Dzieł Sztuki. W katalogu kilka karpackich pozycji. Pod nr 017 grafika Leona Wyczółkowskiego z 1907 r. z portretem przewodnika Szymona Tatara; nr 033 to – dość szeroko rozumiane  – „Podhale w obrazach”, album barwnych światłodruków Józefa Pieniążka wydany we Lwowie w 1937 r., a w nim kościoły w Lachowicach,  Żywcu, Przydonicy i Orawce oraz piękny „Widok z Niedzicy – Wsi  z krzyżem przydrożnym i Pieninami”; wreszcie nr 038 to „Teka Lamus” z 1912  z autolitografiami Władysława Jarockiego i Kazimierza Sichulskiego, a w niej m. in Hucułka, Jordan, Hucuł, Stary Michał z Witowa. Do kupienia także grafika Władysława Skoczylasa „Hulanka” i akwarela Rafała Malczewskiego „Zakopiańskie opłotki” oraz wiele innych.

Do zdobycia oryginalne meldunki gen. Hallera

walki_II_bryg_GrotowskiNa IV Aukcji Internetowej Książek i Grafiki organizowanej 14 marca 2015 r. przez warszawski antykwariat „Lamus” na portalu www.secretera.pl można licytować kilka ciekawych pozycji karpackich jak np. książkę Żelisława Grotowskiego, Walki II-giej Brygady Legionów, Piotrków 1916 (poz. kat. 419) czy przewodnik Igora Czajkowskiego, Beskid Wschodni. Szlaki turystyczne w dorzeczach Prutu i Czarnej Bystrzycy, Stanisławów – Jaremcze (poz. kat. 573) i wiele innych. Rewelacją aukcji są oryginalne meldunki pisane z pola walki ręką majora Józefa Hallera z jego autografem, datowane Rafajłowa 6 II 1915 r. (poz. kat. 39) a kierowane do c. i k. Komendy Legionów Polskich w Königsfeld. Tu wprawdzie organizatorzy aukcji popełnili błąd opisując Königsfeld jako Korolewo – otóż to nie o tę miejscowość w meldunku chodzi. Meldunek był kierowany do Königsfeld (węg. Királymezo) dziś Ust Czorna, a nie do Königsfeld (węg. Királyháza) dziś Korolewo. Pomylić się łatwo, tym bardziej, że obydwie miejscowości zapisały się w dziejach Legionu Polskiego, ale różnica jest istotna. Tak, czy inaczej jest to wyjątkowa okazja zdobycia oryginalnego dokumentu z kampanii wschodnikarpackiej Legionów Polskich. Cena wywoławcza 500 zł.

Limba w Tatrach

limba_wyczolkowskiDom Aukcyjny Desa Unicum w Warszawie w ramach „Aukcji Prac na Papierze” 19 lutego 2015 r. oferuje akwarelę Leona Wyczółkowskiego (1852-1936) „Limba w Tatrach”, datowaną na 1920 r. Gibinski_cerkiewkaCena wywoławcza jedyne 14 000 zł. Kupić, nie kupić, popatrzeć warto. Na aukcji jest także kilka „Nikiforów” oraz akwarela Stanisława Gibińskiego (żołnierza II pułku piechoty Legionów Polskich, uczestnika kampanii wschodniokarpackiej)
pt. „Pejzaż zimowy z cerkiewką”.

Karpackie karty pocztowe

konigsfeldW lutym 2015 r. odbędą się aukcje kart pocztowych na węgierskim portalu Darabanth Auction House. W zaprezentowanych katalogach aukcyjnych (do pobrania ze strony domu aukcyjnego) można odnaleźć liczne karpatiana. Ciekawe pocztówki z Karpat Transylwańskich, z Górnych Węgier czyli dzisiejszej Słowacji, a także z Zakarpacia (Kárpátalja. Wśród tych ostatnich zwracają uwagę piękne widoki Pietrosa Czarmohorskiego czy Marmaroskiego Pop Iwana, stacji kolejki leśnej w Királymező czyli znanym z legionowych dziejów Königsfeld (obecnie Ust-Czorna), czy wreszcie pocztówka z przed 1904 r. z widokiem podhowerlańskiej klauzy Kozmieszczyk.
Kolekcjonerom życzymy udanych polowań.

Aukcyjne karpatiana

huculszczyznaZ inicjatywy znanego kolekcjonera i zarazem członka Towarzystwa Karpackiego, Ryszarda Kruka postanowiliśmy na naszym portalu wprowadzić nową kategorię postów – „Aukcyjne karpatiana” adresowanych do karpackich kolekcjonerów. Na początek informacja o aukcji nr 112 krakowskiego Antykwariatu „Rara Avis”, która odbędzie się 14 lutego 2015. Katalog pod tym adresem: raraavis.krakow.pl
Pragniemy zwrócić uwagę na kilka zamieszczonych w nim pozycji: ciekawe zdjęcie „Hucuł siedzący na wagoniku leśnej kolejki” poz. kat. 260, albo zdjęcie z końca XIX w. z atelier Artychowskiego „Kobieta w stroju huculskim” poz. 259. Do kupienia będą też: jedyny wydany rocznik (1938) „Złotego Szlaku” kwartalnika poświęconego kulturze Ziemi Halickiej poz. kat. 633, oraz folder pt. „Huculszczyzna” wydany w Kosowie w 1932 z okładką zaprojektowaną przez F. Pautscha (patrz obok). W katalogu wiele innych karpackich ciekawostek. Życzymy udanych łowów.