Otwarte spotkanie Towarzystwa Karpackiego

Na najbliższym otwartym spotkaniu Towarzystwa Karpackiego w piątek 19 lutego 2010 r. o godz. 1800 w warszawskim Muzeum Ziemi (Willa Pniewskiego, al. Na Skarpie 47) pokażemy film  o historii i dniu dzisiejszym TOPR zatytułowany „Na każde wezwanie Naczelnika”. Z okazji 100-lecia powstania TOPR realizacji filmu według scenariusza Wojciecha Fuska podjęła się Anna Maria Filipow. Zdjęcia filmowe są autorstwa Łukasza Rzepki, Bartka Serafińskiego i Andrzeja Skoczylasa, a oprawę muzyczną stworzył Bartek Gasiul.
Uwaga! Po filmie spotkanie z Edmundem "Mundkiem" Kuną członkiem TOPR.

Film ukazujący historię legendarnej formacji ratowniczej, jest barwną opowieścią o pięknie polskich gór iniebezpieczeństwach, które one niosą, o historycznych i współczesnych postaciach ratowników, bliskości śmierci, radości ocalonych, smutkurodzin ofiar. Autorom filmu udało się utrwalić wspomnienia tych, którzyTOPR tworzyli po wojnie, jak i tych, którzy zmienili go w nowoczesną, świetnie wyposażoną organizację ratowniczą.
Efektowne filmowe ujęcia i popisy techniki ratowniczej przeplatane są archiwalnymi zdjęciami z pierwszych lat działalności TOPR i opowieściami doświadczonych ratowników. Przez film przewijają się legendarne postacie z odległej przeszłości, pierwszy naczelnik Mariusz Zaruski, Klimek Bachleda, Józef Oppenheim, Tadeusz Pawłowski czy Zbigniew Korosadowicz, jak też żyjące legendy ratownictwa: Józef Uznański, Michał Gajewski, Michał Jagiełło, Tadeusz Augustyniak, Adam Marasek, Robert Janik i inni.
Film oddaje hołd tym, którzy odeszli i pokazuje teraźniejszość, tak inną od pierwszych lat TOPR, gdy konopna lina i niesiony na ramionach"bambus", stanowiły jedyny sprzęt ratowników. Pokazuje rewolucyjne zmiany, gdy do akcji ratowniczych, także ścianowych, zaczęto stosować helikopter i technikę "długiej liny", szczególnie od momentu, gdy na początku lat 90. do użycia wszedł polski "Sokół".
Rok produkcji 2009, czas 75 min.

Udostępnij