Przewodnik po północnej Rumunii

Nakładem Oficyny Wydawniczej „Rewasz” ukazał się długo oczekiwany przewodnik Stanisława Figla i Piotra Krzywdy, pt. Bukowina. Maramuresz. Przewodnik po północnej Rumunii.
Przewodnik składa się z czterech części. Pierwsza, traktuje o geografii, przyrodzie, kulturze ludowej i stosunkach wyznaniowych w Marmaroszu, Oaszu i na  Bukowinie. Obszernie potraktowano zagadnienia historyczne, dawne i współczesne, zwracają uwagę na udział Polaków w dziejach tych krain.

W drugiej opisane są regiony Satu Mare i Maramuresz (Kotlina Oasz, Baia Mare, okolice Budeszti, dolina Izy, Cisy i Wyszowa, okolice Borszy oraz góry Gutyjskie, Marmaroskie i Rodniańskie). Część trzecia to opis Bukowiny (dolina górnej Bystrzycy z Kirlibabą, okolice Vatra Dornei, okolice Długopola Mołdawskiego (Cimpulung Moldovenesc), okolice Uścia Humoru (Gura Humorului) ze słynnymi monasterami w Worońcu (Voronet) i Humorze oraz polskimi wsiami: Pojana Mikuli, Kaczyka i Nowy Sołoniec, okolice Radowiec ze słynnymi monasterami w Suczewicy i Putnej, okolice Suczawy i okolice Felticeni. W tej części opisano też możliwości wędrówek po górskich ścieżkach Suhardu, Kelimenów, Rareu-Dżiumaleu oraz Obczyn Bukowińskich).
Ostatnia, czwarta część to informacje praktyczne. M. in. o wymaganych dokumentach, pieniądzach, drogach dojazdowych, komunikacji, zagospodarowaniu turystycznym, kuchni i języku, także mini-słowniczek polsko-rumuński i wybór literatury.
Stanisław Figiel, Piotr Krzywda, Bukowina. Maramuresz. Przewodnik po północnej Rumunii, Pruszków 2010. Objętość 400 stron, plus 40 stron barwnych, okładka miękka ze skrzydełkami, wewnątrz przeglądowa mapka regionu Maramuresz i Satu Mare i przeglądowa mapka Bukowiny.

Do kupienia na www.rewasz.com.pl

Udostępnij