XIII wydanie Bieszczadów!

Oficyna Wydawnicza „Rewasz” wypuściła na rynek trzynaste, zaktualizowane wydanie przewodnika „Bieszczady. Przewodnik dla prawdziwego turysty”. Jak na istniejące 22 lata wydawnictwo, to naprawdę imponujący wynik. Średnio raz na dwa lata czytelnicy otrzymują ten – naszym (i nie tylko naszym) zdaniem – najlepszy jaki kiedykolwiek powstał bieszczadzki przewodnik. Serdeczne gratulacje Panowie i tak trzymać!
Przewodnik ten to obszerne i szczegółowe kompendium wiedzy o Bieszczadach podane w przystępnej i przejrzystej formie. Rozdział Dlaczego w Bieszczady to wstępna charakterystyka tej grupy górskiej; pomaga zorientować się czego można spodziewać się po pobycie tutaj, a czego raczej tu nie znajdziemy.
Rozdział O Bieszczadach ogólnie ujmuje bieszczadzkie sprawy niejako „z lotu ptaka” – opowiada czym są Bieszczady i jaka była ich historia. Głębszą wiedzę o regionie zawiera rozdział Bieszczadzkie tematy, gdzie w krótkich artykułach omówione są najciekawsze zagadnienia historii, geografii, przyrody, etnografii i socjologii Bieszczadów dawniej i dziś. Część szczegółowa przewodnika opisuje poszczególne pasma górskie: Wysoki Dział czyli pasmo Chryszczatej i Wołosania, pasmo graniczne od Łupkowa do Roztok Górnych, masyw Łopiennika i Falowej, pasmo graniczne od Roztok do Ustrzyk Górnych z Jasłem, Rabią Skałą i Wielką Rawką, Połonina Wetlińska, Połonina Caryńska, masyw Tarnicy i Halicza z pasmem granicznym aż po przeł. Użocką, Przedgórze Bieszczadzkie (Otryt i Żuków) oraz okolice bieszczadzkich zalewów. Opisano zejścia z pasma granicznego na Słowację. Najobszerniejszą część przewodnika stanowi Słownik miejscowości zawierający szczegółowe informacje krajoznawcze i wszystkich miejscowościach na omawianym terenie, w tym także nieistniejących.
Bieszczady. Przewodnik dla prawdziwego turysty. Praca zbiorowa. Wydanie XIII aktualizowane. Pruszków 2012, Oficyna Wydawnicza „Rewasz”. 424 strony formatu B6, 32 strony ze zdjęciami barwnymi, 100 zdjęć czarno-białych w tekście, 51 szczegółowych mapek i planów miejscowości, 18 rysunków. Oprawa miękka ze skrzydełkami.

Przewodnik można kupić na www.rewasz.com.pl

 

Udostępnij