Zapraszamy w czwartek 26 sierpnia 2021 r. na ósme w tym roku „Spotkanie Karpackie online”, na którym Juliusz Marszałek opowie o paśmie Połoniny Borżawa. Ten rozciągający się na przestrzeni blisko 50 km masyw, położony centralnie na obszarze ukraińskiego Zakarpacia jest widoczny z bardzo wielu miejsc (np z Bieszczadów Zachodnich) i zawsze intryguje swoją wielkością i majestatem. Nie będzie to wykład monograficzny, nie będzie to również sprawozdanie czy wspomnienie z konkretnego wyjazdu, ale opis Borżawy z punktu widzenia potrzeb i oczekiwań turysty. A także osobiste reminiscencje autora, który miał przyjemność wędrować po borżawskich połoninach kilkakrotnie, prowadząc trasy w ramach rajdów organizowanych przez Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Warszawie. Okazją do poznania wspaniałych cerkwi w dolinach otaczających Borżawę były zaś wyjazdy organizowane przez Towarzystwo Karpackie. A więc z Juliuszem Marszałkiem przemierzymy całe to pasmo górskie, poznając charakter i osobliwości poszczególnych jego części, a także atrakcje turystyczne w najbliższym otoczeniu pasma.
Juliusz Marszałek. Z zawodu inżynier-mechanik, przewodnik beskidzki II klasy, członek SKPB Warszawa. Prowadził ponad 25 obozów w różnych grupach górskich oraz drugie tyle tras rajdowych głównie w Beskidzie Niskim i Bieszczadach (w tym większość w ukraińskiej części). Po ukraińskich Karpatach wędruje od 1988 r. i od tego czasu, co roku stara się spędzać tam przynajmniej tydzień. Jest autorem artykułów poświęconych Karpatom Wschodnim, publikowanych m.in. w Almanachu Karpackim „Płaj”. Członek założyciel Towarzystwa Karpackiego, współprowadzący „Spotkania Karpackie online” w 2021 r.
W Spotkaniu będzie można uczestniczyć w dwojaki sposób: jako uczestnik na platformie Zoom lub jako obserwator transmisji na żywo na YouTube.
Aby aktywnie uczestniczyć w Spotkaniu należy przesłać zgłaszanie na adres: radatk2017@gmail.com w terminie do 24 sierpnia. Najpóźniej 24 godziny przed spotkaniem prześlemy link do zalogowania. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, decydować będzie kolejność zgłoszeń. Natomiast transmisja na YouTube będzie dostępna bez ograniczeń na kanale Towarzystwa Karpackiego (w wyszukiwarce YouTube należy wpisać „Towarzystwo Karpackie”).