Zapraszamy na ostatnie w 2024 roku Spotkanie Karpackie online, które odbędą się tym razem w pierwszy pomikołajkowy czwartek, czyli 12 grudnia 2024 r., jak zwykle o godz. 19. O mikołajkach wspominamy nie bez przyczyny, bo gościem Spotkań będzie tym razem Bogdan Bracha, założyciel i lider arcykarpackiej (i po prawdzie już chyba legendarnej) Orkiestry św. Mikołaja, a przy okazji także członek Towarzystwa Karpackiego.
„Cała przygoda ludzi połączonych wspólnym śpiewaniem rozpoczęła się wiosną 1988 roku w Lublinie. To tak oficjalnie. Naprawdę wszystko zaczęło się dużo wcześniej: od fascynacji górami, do zachłyśnięcia się powietrzem opuszczonych Dolin Bieszczadzkich, od smaku zdziczałych jabłek i czereśni w osieroconych sadach Beskidu Niskiego.”
„Wyprawy w Karpaty na Łemkowszczyznę, w Bieszczady, na Huculszczyźnie, ekspedycje na pogranicze polsko-ukraińskie, niezliczone włóczęgi bez celu i z celem, to klucz do naszych wszystkich działań. Opowieści mieszkańców tych ziem oraz ślady minionej kultury: stare, zarośnięte cmentarze, kapliczki, fundamenty domów, samotne cerkwie w pustych dolinach były i są podstawowym źródłem naszych inspiracji. „Wykradamy” z tego wszystkiego strzępy ech dawnych wieków, które ciągle tam jeszcze słychać. Nasza muzyka to świat zbudowany z nich, jak z kawałków starych domów. Spoiwem jest nasza wyobraźnia.”
„Każdy z nas wkłada w śpiewanie pieśni cząstkę siebie, duszę człowieka żyjącego tu i teraz […] nie staramy się przystosować starych, ludowych melodii do ucha współczesnego słuchacza, lecz tworzące je na nowo, dajemy im nową duszę.”
To cytaty pochodzące z publikacji z początków działania Orkiestry św. Mikołaja, ostatni z rozmowy opublikowanej w Almanachu Karpackim „Płaj” z 1993 r., a więc w – wydawało się wówczas – poważną rocznicę 5 lat działalności Orkiestry. Od tej publikacji jakoś niepostrzeżenie upłynęło kolejne 31 lat…
A zatem jak to wygląda dzisiaj? Jak dziś nasz Gość postrzega dorobek tego środowiska i jaką rolę odegrały w tym Karpaty? O ty będzie się można dowiedzieć w czasie spotkania z Bogdanem Brachą.
Bogdan Bracha, muzyk z zamiłowania i animator kultury, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej sceny folkowej. W 1988 r. założył Orkiestrę św. Mikołaja, której do dziś jest liderem. Wraz z Orkiestrą zagrał tysiące koncertów i nagrał 16 albumów. Twórca takich projektów muzycznych jak: „Się Gra”, „Odpust Zupełny” (Grand Prix Festiwalu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja 2003″), „Kapela Łem” oraz innych projektów nastawionych przede wszystkim na pracę animacyjną z młodymi ludźmi, głównie ze środowiska akademickiego (ale także z bieszczadzkim dziećmi w bliskiej nam Łopience). Współorganizator festiwali Bakcynalia i Mikołajki Folkowe. Członek redakcji „Pisma Folkowego”. Pomysłodawca projektów takich jak: Scena Ad Hoc, Ukraina w Centrum Lublina, Laboratorium Obrzędu Miejskiego, Między Wschodem i Zachodem, Studenckie Spotkania z tradycją, Spotkania Ludzi Gór.
Spotkania Karpackie online odbywają się na platformie Zoom w trybie webinarium z równoległą transmisją na kanale YouTube Towarzystwa Karpackiego, a nagrania z nich udostępnione będą także na portalu karpaccy.pl.
Osoby pragnące aktywnie uczestniczyć w webinarium (możliwość uczestniczenia w dyskusji) prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres: radatk2017@gmail.com do dnia 11.12.2024 r. Zaproszenie z linkiem do zalogowania prześlemy na podane adresy mailowe. Aby uczestniczyć w spotkaniu jedynie w charakterze widza wystarczy włączyć na YouTube kanał Towarzystwa Karpackiego (w wyszukiwarce YouTube wystarczy wpisać: „Towarzystwo Karpackie”). Osoby zainteresowane regularnym otrzymywaniem informacji o Spotkaniach Karpackich proszone są o przesłanie zgłoszenia na adres: radatk2017@gmail.com z następującą adnotacją „Zaproszenia na Spotkania TK. Wyrażam zgodę na wykorzystywanie mojego adresu e-mail tylko przez Towarzystwo Karpackie do wzajemnych kontaktów.”