Krakowska bohema na Huculszczyźnie

SpotkaniaTym razem w piątek, 20 maja 2016 r. o godz. 18 w Muzeum Ziemi PAN, w Warszawie przy al. Na Skarpie 27 (Willa Pniewskiego) za sprawą członka Towarzystwa Karpackiego dr. Leszka Rymarowicza razem ze Spotkaniami Karpackimi przeniesiemy się – jakżeby inaczej – na Huculszczyznę, aby zupełnie niespodziewanie odnaleźć tam ślady najbardziej znanych postaci młodopolskiej bohemy. Będzie więc o Przybyszewskim, Wyspiańskim, Rydlu, Orkanie, Kasprowiczu, Pająkównie, ale też o Moraczewskim, Daszyńskim, a także o Newestiuku, Pihulaku, Stefanyku, Łepkim, Kobylańskiej i Łesi Ukraince.
Dowiemy się co wspólnego ma położona pod Czywczynem leśniczówka z młodopolską muzą, natchnieniem Muncha i Strindberga – Dagny Juel-Przybyszewską i czego dotyczyła sekretna korespondencja kierowana przez Wasyla Stefanyka z „synagogi szatana” w Krakowie do leśniczówki Czywczyn.leszek_rymarowicz
Będziemy mieli okazję obejrzeć nigdzie nie publikowane dokumenty i fotografie Władysława Pająka, leśniczego w Czywczynie i zupełnie nieznane, powstałe tam „huculskie” obrazy pędzla młodopolskiej malarki, a jego siostry Anieli Pająkówny. Odpowiemy przy tej okazji na pytanie, czy obecny prezydencki minister ds. polityki zagranicznej prof. Krzysztof Szczerski jest prawnukiem Wilhelma Szczerskiego, ówczesnego zarządcy Fundacji Skarbkowskiej w Żabiu?
Spróbujemy się także dowiedzieć, dlaczego mekką krakowskiej dekadencji był Delatyn i co porabiali tam Przybyszewski i Wyspiański.
Przeniesiemy się na chwilę do Jabłonicy (tej koło Tatarowa), gdzie 9 lipca 1899 r. doszło do bulwersującej opinię publiczną zbrodni, która stała się inspiracją dla powstania jedynej tragedii Stanisława Wyspiańskiego zatytułowanej „Sędziowie”. Przedstawiona zostanie także krótka opowieść o dr. Wacławie Moraczewskim i Zofii Okuniewskiej-Moraczewskiej, bez których talent Wasyla Stefanyka na pewno by się nie rozwinął oraz o Wydziale Medycznym UJ, który na przełomie XIX i XX w. był prawdziwą kuźnią talentów… literackich.

07_czeremosz_1

Udostępnij