„Sądecczyzna” po raz dwunasty

Zgodnie z tradycją w Ratuszu Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu 5 lipca 2019 roku wręczono XII doroczną Honorową Nagrodę „Sądecczyzna” im. Szczęsnego Morawskiego. W kategorii prac indywidualnych laureatem Nagrody został Marcin Przybyła za książkę Przeszłość, pamięć i dziwne ruiny: archeologiczne odkrycia na Górze Zyndrama w Maszkowicach wydaną przez Księgarnię Akademicką. Na drugim miejscu uplasowali się Łukasz Połomski, autor książki Między zacofaniem a nowoczesnością: społeczeństwo Nowego Sącza w latach 1867–1939 oraz Stanisław Korusiewicz za książkę Apel podhalański: słownik biograficzny żołnierzy zmobilizowanych przez 1 Pułk Strzelców Podhalańskich w sierpniu i wrześniu 1939 r. Na trzecim miejscu znalazła się książka Dawida Golika pt. Wrzesień 1939 w Dolinie Dunajca. W kategorii prac zbiorowych laureatami Nagrody zostali: Piotr Łopatkiewicz oraz Tadeusz Łopatkiewicz za książkę Szkicownik Stanisława Wyspiańskiego z naukowo-artystycznej wycieczki w Sądeckie, Gorlickie i Grybowskie z roku 1889, wydaną przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Na drugim miejscu znalazła się książka W mieście Nowym Sączu, na Długosza przy Plantach…: I Gimnazjum i Liceum im. Jana Długosza w Nowym Sączu 1818–2018 pod red. Jakuba M. Bulzaka.

Nagrody laureatom wręczyli członkowie kapituły: Leszek Zakrzewski, prezes nowosądeckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz Bożena Mściwujewska-Kruk, redaktor naczelna „Almanachu Muszyny”. Oraz goście: Marek Kwiatkowski, Starosta Nowosądecki, Monika Gubała, Dyrektor Departament Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji Urzędu Marszałkowskiego oraz Marta Mordarska, Radna Województwa Małopolskiego. Zgodnie z tradycją laudację w imieniu laureatów ubiegłorocznej edycji Nagrody wygłosiła Beata Wierzbicka. Starosta powiatu nowosądeckiego Marek Kwiatkowski odznaczył laureatów odznakami Złote i Srebrne „Jabłko Sądeckie”. Pamiątkową plakietę dla laureatów Nagrody przygotował sądecki konserwator zabytków Józef Stec.

W trakcie uroczystości odnotowano przypadającą w bieżącym roku osiemdziesiątą rocznicę pierwszego wydania „Rocznika Sądeckiego”, który jest chlubą i wiodącym wydawnictwem regionalnym na Sądecczyźnie. Założycielem i pomysłodawcą nazwy „Rocznika Sądeckiego” był dr Tadeusz Mączyński (1898–1955), nauczyciel gimnazjalny w Nowym Sączu. Refleksje na temat jego zasług dla dokumentowania dziejów Sądecczyzny wygłosił profesor dr hab. Andrzej Mączyński.
Organizatorami Nagrody „Sądecczyzna” są Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział Nowy Sącz oraz jej inicjator Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny. A tu można przeczytać wywiad z Bożeną Mściwujewską-Kruk, sekretarzem kapituły, członkinią Towarzystwa Karpackiego.

Udostępnij