Co to za cerkiew?

Niecały miesiąc temu zmieściliśmy na karpackich informację o tym, że na aukcji „Sztuka dawna. Prace na papierze” Domu Aukcyjnego Desa Unicum będzie można nabyć akwarelę Aleksandra Augustynowicza przedstawiającą cerkiew strukowską w Jasini. Okazuje się, że na wystawionym na sprzedaż i zaprezentowanym przez nas obrazku przedstawiona jest jednak inna cerkiew. Dr Włodzimierz Witkowski, jeden z najlepszych znawców  cerkwi huculskich, zwrócił nam uwagę, że jest to bez wątpienia cerkiew św. Dymitra w Tatarowie.

Cerkwie są podobne, ale jasiniańska ma bardziej zwartą i wyższą w proporcjach bryłę, inaczej zwieńczony okap pod namiotowym dachem oraz daszek obwodowy poniżej głównego. Zasadniczo różnią się także dzwonnice. Tatarowska, widoczna na pierwszym planie na akwareli, jest znacznie mniejsza od jasiniańskiej i jest zupełnie inaczej usytuowana w stosunku do samej świątyni. Jak widać my też daliśmy się zwieść podobieństwu obydwu świątyń i zaakceptowaliśmy identyfikację zaproponowaną przez Desę Unicum.

A jak już jesteśmy przy błędnych interpretacjach wystawianych na aukcje obrazków, to warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden taki przypadek. Otóż rzeszowska galeria AdPrimumArt wystawiła na licytację na Allegro pod hasłem „Szlakiem architektury drewnianej” rysunek  Leona Wyczółkowskiego (?) wykonany kredką litograficzną, który zatytułowała „Cerkiew – Żabie”. Podejrzewam, że opis tego obrazka powstał przez skojarzenie ze znajdującą się w zbiorach warszawskiego Muzeum Narodowego litografią Wyczółkowskiego „Cerkiew drewniana – Żabie”. Rozstrzygać czy jest to Wyczółkowski, czy nie, nie będziemy. Nich zrobią to fachowcy, choć naszym zdaniem sygnatury różnią się od siebie wyraźnie. Natomiast jednego jesteśmy pewni, że nie jest to cerkiew w Żabiem. W rozszyfrowaniu obrazka pomógł nam oczywiście dr Włodzimierz Witkowski. Według niego rysunek przedstawia cerkiew śś. Piotra i Pawła w Jasini na Płytowatym, tyle, że w lustrzanym odbiciu. Można to porównać z załączonym zdjęciem tej świątyni.

 

Udostępnij