Nakładem Wydawnictwa Ruthenus ukazała się ciekawa książka opowiadająca m. in. o czarodziejskich i leczniczych roślinach Karpat. Dowiemy się z niej o naturalnych ogródkach karpackich i o wyprawach etnobotanicznych do Detwy, do Czerwonego Klasztoru, o dereniu, kłokoczce i kalinie, o winnych Karpatach, o Ogrodzie Hekate, o drzewach życia i o drzewach śmierci. Jak pisze autor:
Ta sama roślina może być chwastem, lekarstwem, pożywieniem i trucizną. Może pobudzić do życia, uśpić i wywołać fantastyczne wizje lub wtrącić w marazm, a nawet pozbawić życia. Większość gatunków roślin nazywana dawniej magicznymi, czarodziejskimi, diabelskimi lub boskimi okazała się być skutecznymi lekami na wiele chorób. Stara wiedza słuchana uważnie przynosi przykłady na to, że nasze wzajemne relacje z roślinami kryją wiele tajemnic i są znacznie głębsze niż nam się dotąd wydawało.
Marek Styczyński, Zielnik podróżny. Rośliny w tradycji Karpat i Bałkanów. Przewodnik alternatywny. Wprowadzenie do etnobotaniki, Wydawnictwo Ruthenus, Krosno 2012, 320 str.