Miło nam poinformować, iż postać Hieroteja Pihulaka, do której ponownego odkrycia dla kultury huculskiej znacząco przyczyniło się Towarzystwo Karpackie, została na dobre przywrócona pamięci zbiorowej na Huculszczyźnie. Otóż w tych dniach wydawnictwo „Pysanyj Kamiń” z Kosowa wydało obydwa tomy
Werchowyńskich Zhadok, czyli autobiograficznej opowieści Hieroteja Pihulaka, zawierającej przepiękne opisy Huculszczyzny z pierwszych lat XX w. Postać tego nieco ekscentrycznego profesora z Czerniowiec, wieloletniego posła do wiedeńskiego parlamentu, wybitnego działacza rusińskiego na Bukowinie, do ostatnich lat była na Huculszczyźnie absolutnie nieznana. Przypomniała ją dopiero obszerna publikacja w jubileuszowym „Płaju” nr 50 autorstwa Leszka Rymarowicza pt. W Jaworniku nad Czeremoszem na przełomie XIX i XX w. Opowieść o Hieroteju i Adolfinie Pihulak, z dołączonym tłumaczeniem jednego z rozdziałów zatytułowanego „Po sezonie”, zawierającego kapitalne opisy Burkutu z czasów jego świetności.
Musimy się tutaj pochwalić, iż dzięki staraniom Leszka Rymarowicza skopiowany egzemplarz powieści Hieroteja Pihulaka dotarł na Huculszczyznę z Biblioteki Uniwersytetu im. Jurija Fedkowycza w Czerniowcach właśnie via Towarzystwo Karpackie jeszcze w 2004 r. W tym miejscu godzi się jeszcze raz podziękować osobom, które do tego dzieła zupełnie bezinteresownie się przyczyniły: dr Mychajło Zuszmanowi i dr Natalii Kołesnyk z tegoż uniwersytetu.
W drugiej połowie października w Werchowynie odbyła się oficjalna prezentacja książki „profesora spod Czywczyna” z licznym udziałem miejscowych działaczy społecznych i kulturalnych. A że ani we wstępie do tej publikacji, ani w treści okolicznościowych przemówień, nie wspomniano słowem o naszym udziale w tym zbożnym przedsięwzięciu, pozwalamy sobie P.T. entuzjastom Huculszczyzny niniejszym o nim przypomnieć. Warto też wiedzieć, że niedawno artykuł o Hieroteju Pihulaku, z wykorzystaniem materiałów uzyskanych od jego rodziny, opublikował w „Kalendarzu Huculskim” na rok 2018 werchowiński naukowiec, a także autor pisujący do Płaju – Jarosław Zełenczuk.
Kategorie