O Łopience w stulecie niepodległości

Serdecznie zapraszamy 14 kwietnia 2018 r. na godz. 10 do Gminnego Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej na kolejną Sesję Informacyjno-Prelekcyjną „Czas dla Łopienki”. Poza tradycyjnymi informacjami o działalności Towarzystwa Karpackiego w Łopience, planach na najbliższy rok oraz informacjami Nadleśnictwa Baligród, Nadleśnictwa Cisna, Stowarzyszenia Ratowania Cerkwi w Baligrodzie i Stowarzyszenia Rozwoju Wetliny i Okolic będziemy mieli okazję wysłuchania referatów nawiązujących do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaproszeni zostali znawcy tematu.
Robert Lipelt – prof. PWSZ, historyk, redaktor Rocznika Sanockiego, członek Rady Muzeum Historycznego w Sanoku opowie o zmianach społecznych i gospodarczych na Ziemi Sanockiej, które miały znaczący wpływ na proces odzyskiwania niepodległości.
Roman Frodyma – przewodnik beskidzki, członek Towarzystwa Karpackiego, pasjonat dziejów I wojny światowej i wojennych cmentarzy przedstawi mniej znane operacje wojenne w Beskidzie Niskim i Bieszczadach w latach 1914-1918.
Gościem specjalnym sesji będzie prof. Leszek Starkel –  geograf i geolog, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk  i Polskiej Akademii Umiejętności, specjalista w dziedzinie geomorfologii i paleogeografii, jeden z dwóch Polaków wyróżniony przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Geograficzne  medalem Gold Founders, który opowie o kartowaniu Bieszczadów po II wojnie światowe i o budowie zapory solińskiej, a także przedstawi nietypowe zmiany rzeźby w dorzeczu górnego Sanu.
Całość sesji dopełnią fragmenty filmu „Straszna wojna” oraz promocja książki Stanisława Krycińskiego „Łemkowszczyzna . Czas wojny i pokoju”. Wstęp wolny

Udostępnij