Rafajłowa w 95 rocznicę

W dniach 8-11.10.2009 r. Towarzystwo Karpackie organizuje w Rafajłowej (Bystrycy) na Ukrainie wyjazdową Sesję Jubileuszową w 95 rocznicę walk II Brygady Legionów Polskich.
Program sesji:
– 8 października (czwartek), dojazd do Rafajłowej, po drodze odwiedzenie miejsc walk II Brygady LP, cmentarzy i pomników: Bohorodczany, Sołotwina, Mołotków, Nadwórna, Pasieczna, Zielona.

– 9 października (piątek), sesja popularnonaukowa w sali miejscowego domu kultury: łącznie 6 referatów, dyskusja. W przerwie wędrówka po miejscach historycznych w Rafajłowej i bliskich okolicach. Autorami referatów będą polscy i ukraińscy historycy i krajoznawcy.
Tematyka referatów: walki oddziałów Legionów Polskich w Rafajłowej i okolicznych miejscowościach, pomniki legionowe oraz dokumentacja epizodów wojennych, Kompania Huculska w II Brygadzie Legionów Polskich, udział Ukraińskich Strzelców Siczowych w karpackich bitwach I wojny światowej, tradycje legionowe w turystyce w okresie międzywojennym, przyszłość turystyki w Gorganach Wschodnich na przykładzie Rafajłowej i in.
– 10 października (sobota), wycieczka na Przełęcz Legionów, złożenie wieńców pod Krzyżem Legionów, odwiedzenie Doliny Płajskiej (Holzschlaghaus), impreza ogniskowa na Przełęczy. Przejazd na Przełęcz Legionów zamówionymi samochodami terenowymi.
– 11 października (niedziela), wyjazd z Rafajłowej, powrót do Warszawy.
Sesji będzie towarzyszyć wystawa archiwalnych fotografii z walk w okresie październik 1914 – luty 1915 w Dolinie Bystrzycy Nadwórniańskiej. Planowane jest także przygotowanie okolicznościowego folderu oraz mapy.
Wyjazd autokarem z Warszawy w dniu 7.10.09 ok. godz. 2200, powrót późnym wieczorem 11.10.09. Autokar będzie jechał przez Przemyśl, gdzie będą mogli wsiąść uczestnicy sesji dojeżdżający spoza Warszawy. Na miejscu 3 noclegi i wyżywienie od obiadokolacji 8.10. do śniadania 11.10. Noclegi w hotelu „Wodograj” i w kwaterach prywatnych.
Koszt udziału w sesji wstępnie ustalono na kwotę 500 zł (na pewno nie będzie większy, a może uda się go odrobinę obniżyć). W koszcie mieści się przejazd autokarem na trasie Warszawa – Rafajłowa – Warszawa, trzy noclegi i wyżywienie (trzy śniadania i trzy obiadokolacje), udział w sesji i wyjazd samochodami na Przełęcz Legionów.
Zgłoszenia można nasyłać pocztą elektroniczną na adres jan.sklodowski@gmail.com lub smolitomek@wp.pl, ewentualnie pocztą tradycyjną na adres Tomasz Smoliński ul. Rozłogi 3/39, 01-310 Warszawa, tel. 0-22 664 16 02. Po otrzymaniu potwierdzenia o wpisaniu na listę uczestników, zaliczkę w wysokości 200 zł należy wpłacić na konto TK z zaznaczeniem „Sesja”.

Kierownictwo sesji
Jan Skłodowski i Tomasz Smoliński

Udostępnij