Wszystko na temat: Łopienka

Remont cerkwi w Łopience – finał postępowania

W nawiązaniu do zamieszczonej wcześniej informacji o ogłoszeniu rozpoczęcia Postępowania Zakupowego na realizację zadania pt. „Zahamowanie destrukcji oraz zabezpieczenie i utrwalenie substancji materialnej zabytkowej greckokatolickiej cerkwi pw. św. Paraskewii w Łopience” uprzejmie informujemy o zakończeniu postepowania zakupowego.
Szczegółowe informacje o zakończeniu postepowania zakupowego dostępne są w dokumencie,
który można pobrać spod tego linku,
a tu dostępny jest protokół z negocjacji cenowych.

XXV odpust w Łopience

Aniśmy się obejrzeli, a to już najwyższy czas zaprosić na dwudziesty piąty, zatem troszkę jubileuszowy, powojenny odpust w łopieńskim sanktuarium. Oczywiście w pierwszą, czyli najbliższą niedzielę, 6 października 2024 roku. Najwcześniej,  bo już o godzinie 7 rano spod kościoła w Górzance wyruszy tradycyjna pielgrzymka, którą przez Tyskową i przełęcz Hyrcza do Łopienki poprowadzi ks. Piotr Bartnik. Uroczystości odpustowe rozpocznie modlitwa różańcowa przed ikoną Matki Bożej Łopieńskiej o godz. 10, natomiast bezpośrednio po niej, o godz. 11 odprawiona zostanie uroczysta msza święta celebrowana na ołtarzu polowym przed cerkwią, zakończona procesją wokół świątyni. Celebrować ją będą metropolita warszawsko-przemyski Kościoła Greckokatolickiego w Polsce ks. abp Eugeniusz Popowicz oraz ordynariusz Diecezji Płockiej ks. bp Szymon Stułkowski. Serdecznie zapraszam!

Józef Skrzek w bieszczadzkich cerkwiach

Józef Skrzek, kompozytor, multiinstrumentalista, blusmen, twórca legendarnego zespołu SBB zaprasza na trzy wyjątkowe koncerty w trzech bieszczadzkich cerkwiach – baligrodzkiej, bystreńskiej i łopieńskiej. Zagra w nich na instrumentach elektronicznych specjalnie na to wydarzenie skomponowane przez siebie utwory do poezji Jerzego Harasymowicza. W koncertach weźmie też udział chór „Cantanti” pod dyrekcją Michała Sergiusza Mierzejewskiego.

Koncerty odbędą się:

w sobotę 5 października o godz. 17 w cerkwi pw. Zaśnięcia Matki Boskiej
w Baligrodzie;

w niedzielę 6 października o godz. 15 w cerkwi pw. św. Michała Archanioła
w Bystrem;

w poniedziałek 7 października o godz. 15 w cerkwi pw. św. Paraskewi
w Łopience.

Serdecznie zapraszamy

Łopienka – warsztaty, edycja 2

W sobotę 14 września 2024 r. odbyły się w Łopience kolejne warsztaty dla dzieci, tym razem pod nazwą „Etnowarsztaty w Łopience edycja 2”. Dlatego druga edycja, gdyż po raz drugi Towarzystwo Karpackie otrzymało na ten cel dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury. Do warsztatów przygotowaliśmy się starannie dzięki współpracy z Gminnym Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej, a także gminą Cisna i Studencką Bazą Namiotową w Łopience. Udało się wypożyczyć namioty i zapewnić wszystkim uczestnikom i prowadzącym suchą przestrzeń do działania. Łopienka na chwilę przeistoczyła się nie tyle w wioskę, ile w małe miasteczko namiotowe rozbrzmiewające gwarem dzieci i odgłosem różnych instrumentów oraz narzędzi pracy. Na warsztaty przyjechało ponad 70 dzieci ze szkół w Cisnej, Baligrodzie, Hoczwi i Myczkowie. Miały one możliwość uczestniczenia w więcej niż dziesięciu warsztatach, a mianowicie kowalskim, garncarskim, ceramicznym, wikliniarskim, tkackim, hafciarskim, kulinarnym, młynarskim, etnograficznym, muzycznym i tanecznym. Mogły zapoznać się z dawną kulturą i tradycją, a także spróbować swoich sił w różnych dziedzinach sztuki i dawnego rzemiosła. Wykuwały żelazne ozdoby, wylepiały garnuszki i gliniane ptaszki, uczyły się dawnych tańców i gry na skrzypkach. Nowością był warsztat haftu, na którym dzieci uczyły się posługiwać igłą i nitką i nawet najmłodszym udawało się wyhaftować proste motywy roślinne lub zwierzątka. Czytaj dalej

Greckokatolicka msza w Łopience

Towarzystwo Karpackie wraz z parafią greckokatolicką pw. Opieki Najświętszej Marii Panny i Przemienienia Pańskiego zapraszają w sobotę 7 września 2024 r. o godz. 11 do Łopienki gdzie w cerkwi pw. św. Paraskewi w wigilię święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny będzie celebrowana msza święta w obrządku bizantyjskim.
Serdecznie zapraszamy na nabożeństwo i agapę.

Remont cerkwi w Łopience – komunikat

W nawiązaniu do zamieszczonej wcześniej informacji o ogłoszeniu rozpoczęcia Postępowania Zakupowego na realizację zadania pt. „Zahamowanie destrukcji oraz zabezpieczenie i utrwalenie substancji materialnej zabytkowej greckokatolickiej cerkwi pw. św. Paraskewii w Łopience” uprzejmie informujemy o zmianie terminu składania ofert i warunków uczestnictwa.
Szczegółowe informacje dostępne są w dokumencie, który można pobrać spod tego linku.

Nocne czuwanie w Łopience

Kustosz Łopieńskiego Sanktuarium serdecznie zaprasza do Łopienki w środę 14 sierpnia 2024 roku na nocne czuwanie w cerkwi przed ikoną Matki Bożej Łopieńskiej. Kulminacyjnym punktem czuwania, które rozpocznie się o godzinie 19, będzie nabożeństwo ekumeniczne z udziałem księży rzymskokatolickich, greckokatolickich, prawosławnych i polskokatolickich.

Remont cerkwi w Łopience

Znak sprawy: Łopienka.1.2024

RZĄDOWY PROGRAM ODBUDOWY ZABYTKÓW

Ogłoszenie o rozpoczęciu Postępowania Zakupowego
nr 1/2024 z dnia 22 lipca 2024 r.

Towarzystwo Karpackie w Warszawie z siedzibą: 01-526 Warszawa, ul. Śmiała 47/2,
Nr w Krajowym Rejestrze Sądowym, Rejestr Stowarzyszeń 0000084809,
tel. do kontaktu – +48 509362590, Zbigniew Kaszuba,
e-mail:  radatk2017@gmail.com , z.kaszuba2@poczta.fm,
jako „Zamawiający”, ogłasza postępowanie w celu udzielenia zamówienia na zadanie pod nazwą:

„Zahamowanie destrukcji oraz zabezpieczenie i utrwalenie substancji materialnej zabytkowej greckokatolickiej cerkwi pw. św. Paraskewii w Łopience”

Termin składania ofert: 10 września 2024 r.
Termin realizacji zadania: 31 grudnia 2025 r.

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące postępowania zakupowego dostępne są poniżej

 Zbigniew Kaszuba
Pełnomocnik Towarzystwa Karpackiego

Zapytanie ofertowe (link do pobrana) Czytaj dalej

Warsztaty kamieniarskie w Łopience

Towarzystwo Karpackie w ramach drugiej edycji projektu „Etnowarsztaty w Łopience” zaprasza osoby pełnoletnie na warsztaty kamieniarskie „Dawna sztuka budowania bez zaprawy”. Ich uczestnicy zapoznają się z:
– rodzajami surowców kamiennych występujących w Bieszczadach,
– tradycyjnymi sposobami pozyskiwania kamieni,
– podstawowymi zasadami obróbki-podziału różnych rodzajów kamieni,
– przykładami zachowanych w Łopience różnych reliktów kamiennych dawnej sztuki kamieniarskiej,
– zasadami łączenia kamieni w wątku kamiennym,
oraz wykonają pod nadzorem instruktora fragment kamiennego muru bez zaprawy lub brukowanego chodnika. Warsztaty będą trwały 6 godzin i odbywać się będą w dniach 28-30 czerwca w godzinach 10-16. Może w nich uczestniczyć maksymalnie 5-7 osób.
Na warsztaty należy zapisać się wysyłając do 26 czerwca swój akces na adres: z.kaszuba2@poczta.fm. Pod tym adresem można tez uzyskać dodatkowe informacje.
Uczestnictwo w warsztatach jest bezpłatne
, a o zakwalifikowaniu się będzie decydowała kolejność zgłoszeń. Preferowane będą osoby z województwa podkarpackiego. Czytaj dalej

„Czas dla Łopienki” odsłona jedenasta

Towarzystwo Karpackie oraz Gminne Centrum Kultury i Ekologii serdecznie zapraszają do Cisnej na kolejną sesję „Czas dla Łopienki”, jak zwykle poświęconą wymianie myśli, pomysłów i informacji dotyczących Łopienki i nie tylko. Sesja odbędzie się w sobotę 29 czerwca w siedzibie Gminnego Centrum Kultury i Ekologii. Początek o godzinie 10, a w programie informacje o planowanych działaniach w Łopience z perspektywy Gminy Cisna, Nadleśnictwa Cisna, Nadleśnictwa Baligród i Towarzystwa Karpackiego. Będzie można także wysłuchać wspomnienia Edwarda Marszałka o Władku Karabinie, historii powstania Muzeum w Myczkowie, którą przedstawi Stanisław Drozd, oraz opowieści Piotra Wawrzkiewicza o tradycji gry na lirze korbowej na Kresach Wschodnich.