Rafajłowa – w 95 rocznicę walk II Brygady Legionów

W dniach 9-11 października 2009 roku odbyła się organizowana przez Towarzystwo Karpackie sesja popularnonaukowa zatytułowana „Rafajłowa – w 95 rocznicę walk II Brygady Legionów Polskich”. Uczestnicy sesji, których w okresie największej frekwencji było blisko 80 osób w sali Dom Kultury w Bystrycy – Rafajłowej wysłuchali pięciu ilustrowanych przeźroczami referatów:
Jana Skłodowskiego o Rzeczpospolitej Rafajłowskiej – epizodach wojennych i pomnikach legionowych, Andrzeja Wielochy o dziejach Kompanii Huculskiej 2 Pułku Piechoty Legionów Polskich, Dariusza Dyląga o marszu zimowym „Huculskim szlakiem II Brygady Legionów Polskich” – jego genezy i realizacji, Tadeusza Trajdosa o szlaku bojowym II Brygady Legionów Polskich od wiosny 1915 r., oraz Leszka Rymarowicza o rotmistrzu Norbercie Okołowiczu dowódcy żandarmerii II Brygady Legionów.

Wzięli także udział w spacerze historycznym po Rafajłowej i jej najbliższych okolicach, który poprowadził Jan Skłodowski oraz w wycieczce na Przełęcz Legionów, wierzchołek Pantyru i do doliny Płajskiej.Na grobach poległych Legionistów w Bohorodczanach, Sołotwinie, Mołotkowie, Pasiecznej, Rafajłowej, Zielonej i Nadwórnej oraz pod krzyżem na Przełęczy Legionów złożono wieńce i zapalono znicze. Towarzystwo Karpackie przekazało cerkwi greckokatolickiej w Rafajłowej-Bystrycy ikonę Matki Bożej Rafajłowskiej podarowana przez autorkę obrazu Sylwię Skłodowską. Uczestnicy sesji spotkali się z bardzo ciepłym i serdecznym przyjęciem ze strony mieszkańców Rafajłowej.
Zainteresowanych szczegółową relacją z rafajłowskiej sesji serdecznie zapraszamy na otwarte spotkanie Towarzystwa Karpackiego, które odbędzie się w dniu 20 listopada w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie przy al. Na Skarpie 27 o godz. 1800.

Uczestnicy sesji w Rafajłowej

 

Zapraszamy także na wykład dr. Jana Skłodowskiego pt. Rzeczpospolita Rafajłowska – na drodze ku niepodległości. W 95 rocznicę rozpoczęcia walk Legionów Polskich w Karpatach Wschodnich, który odbędzie się w dniu 24 października o godz. 1200, w Muzeum Niepodległości w Warszawie.

 

Udostępnij