Sztuka Huculszczyzny – Huculszczyzna w sztuce

W 40. rocznicę śmierci Stanisława Vincenza Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na wystawę zatytułowaną „Na wysokiej połoninie”. Sztuka Huculszczyzny – Huculszczyzna w sztuce, która będzie eksponowana w gmachu głównym przy al. 3 Maja 1, w dniach od 18 marca do 29 maja 2011 r.
Wystawa podzielona jest na części poświęcone m.in. fascynacjom Hucułów muzyką, ich obrzędowości, przywiązaniu do górskich koni, czy ubiorom. Jest też okazją, by przypomnieć postać Stanisława Vincenza „Homera Huculszczyzny”, humanisty i prozaika.

Na wystawie będzie można obejrzeć wspaniałe pastele Leona Wyczółkowskiego, szkice i obrazy Teodora Axentowicza, grafiki Edmunda Bartłomiejczyka, Władysława Skoczylasa, Gabrieli Rużyckiej, Józefy Kratochwilowej-Widymskiej, Stanisława Witkiewicza i oczywiście obrazy „Hucułów” – Fryderyka Pautscha, Kazimierza Sichulskiego i Kazimierza Jarockiego. Ekspozycja jest także okazją, by przypomnieć kulturę huculską – sztukę i rękodzieło. Zobaczymy ceramikę, wyroby snycerskie, wspaniałe tkaniny: kilimy, serwety, liżniki, haftowane bluzy, koszule, chusty oraz wyroby metalowe, klamry, krzyże i naszyjniki z krzyży.
Wystawa jest częścią Międzynarodowego Festiwalu Huculskiego „Słowiańska Atlantyda”.

Udostępnij