Bardzo przepraszamy, ale nadliczbowe, lipcowe Spotkania Karpackie odbędą się tydzień później niż zapowiadaliśmy, to znaczy w czwartek 29 lipca 2021 r. o godz. 19. Tego dnia przypada bowiem 83. rocznica poświęcenia i uroczystego otwarcia Obserwatorium Meteorologiczno-Astronomicznego PIM im. Józefa Piłsudskiego na Pop Iwanie. Dziś szczyt ten (2022 m n.p.m.), wraz z budynkiem Obserwatorium jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez Polaków miejsc w Czarnohorze. Mamy na szczęście opis uroczystego otwarcia Obserwatorium zawarty we wspomnieniach jego kierownika, Władysława Midowicza. Oczyma wyobraźni widzimy tę celebrację: kolumna aut podwożących gości do podnóża góry, marszałka Senatu Aleksandra Prystora przecinającego wstęgę, przemowy sanacyjnych dostojników, generalicję w wyglancowanych przez ordynansów oficerkach, koniki huculskie skubiące trawę i oczekujące na niecodziennych jeźdźców, Hucułów w barwnych strojach, garnących się do przedstawicieli władzy i raczących się obfitym poczęstunkiem, i w końcu samego Władysława Midowicza, usiłującego odciągnąć uwagę oficjeli od ciągle jeszcze nieukończonych części obiektu. I chociaż ukazało się już wiele tekstów na temat historii i działalności naukowej Obserwatorium, nie dysponowaliśmy jak dotąd fotografiami z tego wydarzenia. Wydawało się, że tak już pozostanie, i że tylko „oczyma wyobraźni” oglądać będziemy opisane przez Midowicza wydarzenie. Jednak jakimś cudem, po ponad 80 latach odnaleziony został negatyw z kilkudziesięcioma kapitalnymi zdjęciami z uroczystości otwarcia Obserwatorium, dodajmy negatyw z którego nigdy nie wykonywano odbitek. Zapraszamy więc do spojrzenia na tę uroczystość, taką jaką ona była naprawdę. Autorem prezentowanych fotografii jest ostatni przedwojenny komendant Komisariatu Straży Granicznej w Żabiu, komisarz Józef Jaroszewski.
Prezentacja uzupełniona będzie przez przesłane prosto z Pop Iwana przez pracującego tam ratownika górskiego Wasyla Ficaka aktualne zdjęcia miejsc uwiecznionych na fotografiach równo 93 lata wcześniej.
Paweł Jaroszewski – fotografik, twórca autorskich albumów łączących fotografię pejzażu, architektury oraz reportaż z historyczną narracją i osobistymi refleksjami. Odtwarza i dokumentuje historię swojej – pochodzącej z kresowej Horodenki – rodziny. Efektem jest m.in. publikacja „Dwaj bracia – dwa szlaki bojowe” zamieszczona na stronie prof. Normana Davisa Trail-of-Hope (Szlak Nadziei), poświęconej dziejom żołnierzy Armii Andersa. Aktualnie opracowuje zbiór zdjęć z Huculszczyzny, wykonanych przez swojego stryjecznego dziadka, Józefa Jaroszewskiego, ostatniego komendanta Komisariatu Straży Granicznej w Żabiu.
Dr Leszek Rymarowicz – wiceprezes Towarzystwa Karpackiego, świetny znawca Huculszczyzny. Autor licznych prac poświęconych Karpatom Wschodnim, w tym fundamentalnych prac dotyczących dziejów Obserwatorium na Pop Iwanie. Od wielu lat pod auspicjami Towarzystwa Karpackiego organizuje i prowadzi wyprawy w Karpaty Wschodnie. Współprowadzący „Spotkania Karpackie online 2021”.
W Spotkaniu będzie można uczestniczyć w dwojaki sposób: jako uczestnik na platformie Zoom lub jako obserwator transmisji na żywo na YouTube.
Aby aktywnie uczestniczyć w Spotkaniu należy przesłać zgłaszanie na adres: radatk2017@gmail.com w terminie do 27 lipca. W ciągu 24 godzin prześlemy link do zalogowania. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, decydować będzie kolejność zgłoszeń. Natomiast transmisja na YouTube będzie dostępna bez ograniczeń na kanale Towarzystwa Karpackiego (w wyszukiwarce YouTube należy wpisać „Towarzystwo Karpackie”).