„Dialogi Vincenza – spojrzenia”

W imieniu Blue Point Art Gallery London oraz Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy fotograficznej Lidia Ciprianiego, włoskiego antropologa i etnografa, który w latach 30. XX w. został zachęcony przez Stanisława Vincenza, do odkrywania Huculszczyzny. Ta niezwykła ekspozycja przeniesie Was w magiczny świat malowniczej krainy, która obecnie znajduje się w granicach Ukrainy.

  • Miejsce: Blue Point Art Gallery London
  • Data: 29 czerwca 2023 na platformie ZOOM
  • Godzina rozpoczęcia wernisażu: 19 (czasu londyńskiego czyli 20 polskiego)

Wystawa „Dialogi Vincenza – spojrzenia” prezentuje fascynującą serię fotografii autorstwa Lidia Ciprianiego, który podążając śladami Stanisława Vincenza, przedstawił Huculszczyznę w zupełnie nowym świetle. Na wystawie zobaczymy niezwykłe fotografie, które przekraczają granice tradycyjnej dokumentacji etnograficznej i krajoznawczej. Wybitny antropolog i utalentowany fotograf nie tylko uchwycił piękno krajobrazu, ale także ludzką obecność uznał za integralny składnik tej przestrzeni. W transcendującym świecie Huculszczyzny człowiek jest harmonijnie wkomponowany w pejzaż, jest organicznie zespolony z ziemią, a jednocześnie jest niepowtarzalną i złożoną osobowością. Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji, by zobaczyć piękno Huculszczyzny widzianej oczami Lidia Ciprianiego, który pośrednio odsłania przed nami spojrzenie Stanisława Vincenza.

W programie wernisażu m.in.:
Przywitanie gości przez prof. Włodzimierza Mier Jedrzejowicza, rektora PUNO.
Otwarcie wystawy i prowadzenie spotkania dr Justyna Gorzkowicz, wicedyrektor Instytutu Kultury Europejskiej PUNO.
Po wystawie oprowadzać będą jej kuratorzy:

  • dr Dorota Burda-Fischer (Interdyscyplinarny Ośrodek Studiów Polskich Uniwersytetu w Hajfie),
  • dr hab. Jan A. Choroszy (Pracownia Badań nad Spuścizną Stanisława Vincenza, Uniwersytet Wrocławski),
  • dr Justyna Gorzkowicz (PUNO oraz Ośrodek Badań Dziedzictwa Emigracji Polskiej Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Londynie),
  • Jarosław Solecki, artysta wizualny, Code Artist z wirtualnej Blue Point Art Gallery London,
  • dr hab. Jakub Żmidziński, prof. UAP (Wydział Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu).

Wystawa jest pierwszą odsłoną wirtualnej ekspozycji poświęconej Huculszczyźnie Vincenza – powstała w ramach międzynarodowego projektu „Exploring the Works of Stanislaw Vincenz in the 21st century — an interdisciplinary approach, London 2021— 2023” (więcej na stronie internetowej).
Spotkanie odbędzie się w języku polskim.

Link do spotkania:
https://us06web.zoom.us/j/85666960018?pwd=RWxKVnBld09zUnUvRnFMSDFDMk5XUT09
Topic: „Dialogi Vincenza – spojrzenia”, wernisaż
Time: Jun 29, 2023 07:00 PM London
Join Zoom Meeting
Meeting ID: 856 6696 0018
Passcode: 343986

Udostępnij