Dowbusz na aukcji

Trochę zaniedbaliśmy ostatnio aukcyjne karpatiana, ale jest okazja, żeby to naprawić. Otóż na Aukcji Sztuki Dawnej Domu Aukcyjnego „Agra-art”, która odbędzie się 17 czerwca 2018 r. o godz. 19  w Warszawie przy ul. Wilczej 55/63 jest do nabycia kilka prawdziwie karpackich obrazków.
I tak na pierwszym miejscu wypada wymienić (nr 75 w katalogu) olej autorstwa Oleksy Nowakiwśkoho (Олекса Новаківський 1872–1935) pt. Oleksa Dowbusz, Zbójnik karpacki z 1931 r. Obraz jest jedną z prac namalowanych w związku z kompozycją Dowbusz – władca gór, która znajduje się w zbiorach Ukraińskiego Muzeum Narodowego we Lwowie.
W katalogu pod nr 7 mamy przecudnej urody Hucułkę z dzbankiem Teodora Axentowicza (1859–1938) pastel, akwarela na papierze. Wprawdzie karpackich akcentów w tu na lekarstwo, ale co klasa, to klasa.
Nr 21 to Jaremcze XIII. Dzwonnica (Kapliczka) Leona Wyczółkowskiego (1852–1936) z 1910 r. Tu mamy jednak pewien kłopot. Otóż autorzy katalogu (niezwykle profesjonalnego zresztą) piszą, że obraz przedstawia drewnianą dzwonnicę przy cerkwi w Pasiecznej, nieopodal (!?) Jaremcza. Na dowód tej identyfikacji prezentują zdjęcie dzwonnicy z Pasiecznej (nie podpisane – a fe!) autorstwa Henryka Poddębskiego. Jednak już na pierwszy rzut oka widać, że to dwie różne budowle.  Co zatem namalował Wyczółkowski? W roku 1910 w Jaremczu cerkwi ani tym bardziej dzwonnicy nie było. Dzwonnice z sąsiednich cerkwi w Jamnej i w Dorze są zupełnie inne. Gdyby brać pod uwagę górną połowę, była by to wypisz wymaluj przepiękna dzwonnica w nieodległym Mikuliczynie, ale dół… Czyżby więc Pan Leon puścił wodze fantazji i do szkicu z natury domalował resztę z pamięci?
Nr 38 świetna to akwarela Włodzimierza Błockiego Góral z 1916 r. Pod nr 76 ciekawy Pejzaż z Huculszczyzny (olej na płótnie) Zygmunta Menkesa (1896–1986), a nr 81 Młody Hucuł, mniej znanego malarza Erno Erba (1878 –1943) malowany w roku 1934 w Tatarowie.
Katalog aukcji można pobrać tu.

Udostępnij