Gorgańska „wojna na pędzle”

Serdecznie zapraszamy w czwartek 29 kwietnia 2021 r. o godz. 19  na czwarte w tym roku „Spotkania Karpackie online”. Tym razem naszym gościem będzie Dariusz Dyląg, który wygłosi prelekcję pt. Gorgańska „wojna na pędzle”, czyli skąd się wzięły błędy w kolorach szlaków na mapach turystycznych. Prelegent miał ten niewątpliwy zaszczyt brać udział w pracach czesko-polsko-ukraińskiego zespołu odtwarzającego – w nawiązaniu do okresu międzywojennego – szlaki turystyczne w Gorganach. Twórcy publikowanych w owym czasie map nie nadążali z nanoszeniem wykonywanych w terenie znakowań i korzystali z niesprawdzonych informacji, albo często wprost improwizowali. Media internetowe nazwały ową sytuację „wojną na pędzle” czy „sporem  o znaki”. Tymczasem nie była to żadna wojna, tylko brak rzetelnej informacji. Była natomiast bardzo sprawna i efektywna współpraca wolontariuszy z Czech, Polski i Ukrainy. I właśnie o karpackiej międzynarodowej współpracy oraz o pięknie Gorganów będziemy mieli okazję usłyszeć od jednego z najlepszych znawców tej grupy górskiej.

Dariusz Dyląg – krajoznawca, taternik, przewodnik górski, honorowy Przodownik Turystyki Górskiej PTTK. Z wykształcenia geograf i informatyk, obronił doktorat na AWF Kraków z historii turystyki. Jest autorem kilku książek, w tym pierwszego po wojnie przewodnika po Gorganach oraz ponad 150 różnego rodzaju publikacji. Zafascynowany Bukurą Dumbrawą, Stanisławem Vincenzem, Miloslavem  Neverlym i Tarasem Prochaśką – ich twórczością stara się kierować również w swojej fascynacji górami i wędrowaniem. W aktywności publicystycznej zdaje się skłaniać do autorskiej dewizy: „Ci którzy wiedzą, to niech wiedzą, a reszta – nie musi”.  Członek m.in. Towarzystwa Karpackiego i Stowarzyszenia „Res Carpathica”.

W Spotkaniu będzie można uczestniczyć w dwojaki sposób: jako uczestnik na platformie Zoom lub jako obserwator transmisji na żywo na YouTube.
Aby aktywnie uczestniczyć w Spotkaniu należy przesłać zgłaszanie na adres: radatk2017@gmail.com w terminie do 27 kwietnia. W ciągu 24 godzin prześlemy link do zalogowania. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, decydować będzie kolejność zgłoszeń. Natomiast transmisja na YouTube będzie dostępna bez ograniczeń na kanale Towarzystwa Karpackiego (w wyszukiwarce YouTube należy wpisać „Towarzystwo Karpackie”).

Udostępnij