II Zjazd Karpacki „Karpaty – Góry Kultury”

karpaty1aZwiązek Podhalan, Zjednoczenie Łemków, Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska, Burmistrz Miasta Sanoka mają zaszczyt zaprosić na II Zjazd Karpacki „Karpaty – Góry Kultury”, w 80. rocznicę Zjazdu Górskiego w Sanoku. Zjazd zorganizowany będzie w dniach 24-28 sierpnia 2016 r., a główne uroczystości odbędą się 28 sierpnia. Rozpocznie je o godz. 11 Msza Święta i spotkanie ekumeniczne na dziedzińcu sanockiego Zamku. Później uczestnicy przejdą w barwnym korowodzie karpackim ulicami Sanoka do Muzeum Budownictwa Ludowego, gdzie odbędzie się prezentacja kultur karpackich, występy artystyczne oraz „Carpathia – Jarmark Karpacki.” Dzień wcześniej 27 sierpnia o godz. 20 odbędzie się rozpalenie symbolicznej „Watry Karpackiej” nad Sanem obok Skansenu, podczas którego wystąpią zespoły Pogórzanie i Osławianie.

W ramach Zjazdu odbędą się także:

  • 24.08.2016 r. XXXIV Ogólnopolski Rajd Górski Przewodników PTTK z zjazd_ziem_miniaturkainauguracją o godz. 16 w Sanockim Domu Kultury.
  • 25.08.2016 r. „Karpaty – Góry Kultury”, konferencja popularnonaukowa w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku (początek godz. 10).
  • 26 – 27.08.2016 r. „Wołosi i gospodarka szałaśnicza – jedność i różnorodność kultury wołoskiej”, konferencja w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku (początek godz. 10).

Imprezą towarzyszącą Zjazdowi jest wystawa pt. „Zjazd Górski. Sanok 1936-2016” zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sanoku w Galerii 20 MBP. Zaprezentowano na niej pamiątki, dokumenty i zdjęcia ze Zjazdu Górskiego, który w 1936 r. został zorganizowany w Sanoku i okazał się wielkim sukcesem. Wystawa czynna będzie do 30 września br.

Udostępnij