Do Istebnej na III Zjazd Karpacki

I Święto Gór odbyło się w Zakopanem w 1935 r. Kolejne w Sanoku w 1936 r. i w Wiśle w 1937 r. W nawiązaniu do nich zrodziła się inicjatywa organizowania corocznych Zjazdów Karpackich, które objęłyby tereny całych Karpat i sprzyjały rozwojowi współpracy pomiędzy pasterzami, regionalistami, organizacjami pozarządowymi, samorządami oraz instytucjami państwowymi w ramach „Konwencji Karpackiej”. Były by wyrazem troski o dziedzictwo kulturowe i krajobrazowe oraz o zachowanie tradycyjnej gospodarki pasterskiej i niematerialnego dziedzictwa Karpat. I Zjazd Karpacki odbył się w Ludźmierzu w 2015 r., II w Sanoku w 2016 r., a od 23 do 27 sierpnia 2017 odbędzie się III Zjazd Karpacki w Istebnej.
Program III Zjazdu Karpackiego jest rozbudowany i realizowany będzie na wielu poziomach. W środę 23 sierpnia godz. 12 w jubileusz 80-lecia otwarcia Wzorowej Bacówki na Hali Baraniej spotykają się Górale Śląscy i Żywieccy, przedstawiciele środowisk pasterskich: bacowie, gazdowie i juhasi na Hali Baraniej odbędzie się Zbór Wołoski „Pasterstwo – Góralskie Dziedzictwo”.
W czwartek 24 sierpnia odbędzie się konferencja naukowa w Ośrodku Szkoleniowo-wypoczynkowym „Szarotka” w Istebnej. Równolegle rozpocznie się spotkanie z twórczością i rzemiosłem Karpat wraz z prezentacją produktów regionalnych oraz występami artystów, które będzie trwało do soboty.
W piątek 25 sierpnia w Cieszynie na Zamku odbędzie się konferencja Szlaku Kultury Wołoskiej, podczas której nastąpi oficjalne otwarcie III Zjazdu Karpackiego. Po nim grupy konferencyjne będą miały możliwość uczestniczenia w wizytach terenowych na terenie Trójwsi Beskidzkiej.
W sobotę 26 sierpnia zapraszamy do Centrum Pasterskiego w Koniakowie na coroczny Jarmark Pasterski. Po południu planowana jest wizyta na sałaszu na Złotym Groniu w Istebnej gdzie rozpalona będzie symboliczna Karpacka Watra. W tym dniu odbędzie się również Forum Samorządowców Karpackich w Kompleksie Zagroń. Od godz. 16 w Amfiteatrze pod Skocznią w Istebnej zaprezentują się goście z Karpat: zespoły i kapele – w tym kapela „Huculi Mikołaja Iliuka”, oraz twórcy ludowi.
Dniem kulminacyjnym jest niedziela 27 sierpnia. W Ośrodku Szkoleniowo-wypoczynkowym „Szarotka” w Istebnej odbędzie się konferencja regionów, następnie o godz. 12 korowód karpacki uda się do Amfiteatru pod Skocznią na uroczystą Mszę Świętą. Później na terenie amfiteatru planowane są występy zespołów i kapel z całych Karpat, jak również jarmark rzemiosła ludowego.

Udostępnij