XV odpust w Łopience

odpust_2014Z niewielkim opóźnieniem przekazujemy informację o XV-tym odpuście w Łopience, który odbył się 5 października. Mszy przewodniczył ks. Rafał Szykuła z Łańcuta w koncelebrze z ks. Mironem Michaliszynem. Na odpust przybyły tym razem dwie  pielgrzymki – z Górzanki prowadzona tradycyjnie przez księży Piotra Bartnika i Eugeniusza Suszka oraz po raz pierwszy z Baligrodu. Pielgrzymów było tak dużo, że nie zmieścili się w świątyni i zajęli plac przed cerkwią. Pogoda dopisała i tylko pod koniec mszy lekko pokropiło. Dopiosali także kramarze i miejscowi artyści – rzeźbiarze i malarze, którzy wystawili wokół cerkwi własne prace. Były także stragany z jadłem, herbatą, barszczem i ciasteczkami, wpływy ze sprzedaży których  przeznaczono na rzecz cerkwi w Łopience.
Przed mszą ks. Miron poprowadził po polsku i po ukraińsku  modlitwę różańcową. Uroczystość uświetnił chór „Alter ego” z Cisnej, który przygotował oprawę muzyczną mszy.  Księża Piotr i Eugeniusz wobec wielkiej potrzeby wiernych  prawie przez całą mszę spowiadali w konfesjonałach przed cerkwią.
Pod koniec  mszy została poświęcona ikona Pokrow Matki Bożej „Miłość i pojednanie” – wykonana wspólnie przez ikonopisarzy polskich i ukraińskich, efekt projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Rajska Dolina”. Na zkończenie mszy odbyła się eucharystyczna procesja z najświętszym sakramentem wokół cerkwi i wszyscy pielgrzymi zostali pobłogosławieni monstrancją. Datki zebrane na tacę podczas mszy zostały przekazane Towarzystwu Karpackiemu na pokrycie kosztów wykonanego w tym roku remontu dachu na cerkwi, a nieoceniona pani Malina Czyżewska sprzedając barszcz i kromki ze smalcem, zebrała na ten cel ponad 2 tysiące złotych. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom za wsparcie.

odpust_procesja_2014

Udostępnij