Andrzej Perepeczko (1930 – 2023) R.I.P

Ze smutkiem informujemy, że 9 listopada 2023 r. zmarł Andrzej Perepeczko. Lwowiak i Gdańszczanin, postać prawdziwie renesansowa. Oficer marynarki handlowej, wieloletni wykładowca Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni i dziekan jej Wydziału Mechanicznego. Autor około 130 książek, głównie marynistycznych, ale również książek dla dzieci i młodzieży, w tym serii opowiadań „Dzika Mrówka i…” wydanych nakładzie ponad trzech milionów egzemplarzy!
Pan Andrzej był także autorem opublikowanych w „Płaju” Nr 48 (wiosna 2014) wspomnień ze swego dzieciństwa, które w latach okupacji przyszło mu spędzać na Huculszczyźnie. W moim przekonaniu jest to jeden z piękniejszych tekstów, które w „Płaju” zostały opublikowane. Dzięki jego fenomenalnej pamięci udało się ocalić od zapomnienia postaci ostatnich Polaków pozostałych na Huculszczyźnie, a także Hucułów, którzy ratowali swoim sąsiadom – Polakom życie. Pan Andrzej, pomimo upływu ponad 70 lat od czasu pobytu w Jasienowie, władał piękną huculską mową (a także łaciną, wyuczoną na prywatnych lekcjach w Żabiu).
Zachęcamy do zapoznania się ze wspomnieniami Andrzeja Perepeczko Byłem tam nie tylko w dzieciństwie. Wspomnienia z Szybenego i Jasienowa Górnego z lat 1939 i 1942-1943 oddającymi niepospolitą osobowość Pana Andrzeja i klimat niezapomnianych z Nim rozmów.
Panie Andrzeju. Dziękuję za wszystko jeszcze raz…

Leszek Rymarowicz

Msza żałobna odbędzie się w czwartek 16 listopada 2023 roku o godz. 11 w Kolegiacie NSJ we Wrzeszczu. Uroczystości pogrzebowe tego samego dnia na cmentarzu Srebrzysko o godz. 13.

Udostępnij