Pomnik Tadeusza Ślawskiego

Towarzystwo Kulturalne Biecza i Regionu zaprasza do grodu nad Ropą na uroczyste odsłonięcie pomnika dra Tadeusza Ślawskiego, które odbędzie się w piątek 29 października 2021 r. W programie uroczystości, która odbędzie się w ramach spóźnionych ze względu na pandemię obchodów 100. rocznicy jego urodzin, przewidziano mszę św. w kolegiacie Bożego Ciała, przemarsz pocztów sztandarowych, odsłonięcie pomnika autorstwa Zdzisława Tohla oraz zwiedzania wystawy poświęconej Tadeuszowi Ślawskiemu.
Tadeusz Ślawski (1920-2008), doktor nauk historycznych, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, w czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej. W latach 1953 – 1991 pełnił funkcję dyrektora Muzeum Ziemi Bieckiej. Był autorem ponad 60 publikacji naukowych dotyczących Biecza i okolic, a także licznych opracowań badawczych, których konsekwencją było odrestaurowanie wielu zabytkowych budowli zarówno w mieście jak i w regionie. To dzięki jego pracy i wieloletnim staraniom Biecz jest prawdziwą perłą wśród podkarpackich miasteczek. Ze swej musimy koniecznie przypomnieć, że dr Tadeusz Ślawski wiele lat temu został też honorowym członkiem Studenckiego Koło Przewodników Beskidzki z Warszawy za wieloletnie (od 1965 r.) wspomaganie organizacji bieckich zakończeń Studenckiego Rajdu „Beskid Niski”. Będzie to zatem pierwszy członek SKPB na pomniku!

Na zdjęciu Tadeusz Ślawski w imieniu mieszkańców Biecza wita uczestników
XV Studenckiego Rajdu „Beskid Niski” w 1979 r.

z ostatniej chwili:

A tak wygląda odsłonięty 29 października 2021 roku na terenie Muzeum „Dom Kromera” w Bieczu pomnik dr Tadeusza Ślawskiego.

Udostępnij